Reklama

Polska

Abp Depo poświęcił różańce dla ofiar wojny na Ukrainie

Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Podczas mszy św. Metropolita Częstochowski poświęcił różańce dla ofiar wojny na Ukrainie zebrane przez wiernych w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek 17 marca Rycerze Kolumba rozpoczęli 9-dniową nowennę do Matki Bożej Fatimskiej, w trakcie której modlą się różańcem o pokój i przygotowują duchowo do aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego papież Franciszek dokona 25 marca. Podczas piątkowej mszy św. wierni modlili się w tych intencjach.

W homilii arcybiskup Depo zaznaczył, że Jezus kładzie nacisk na nadzieję. - Pomimo wrogości i odrzucenia Go, Bóg był i pozostanie zwycięskim w historii ludzkiej – mówił, przypominając, że „odrzucenie Jezusa (…) powtarza się w historii ludzkości i sięga również naszego czasu”. Metropolita wskazywał na ważne wyzwania, z jakimi mierzą się obecnie wierzący. Są wśród nich między innymi pytania: „Jakim [Jezus] jest zwycięskim królem wobec wszelkiego zagrożenia wojny i cierpień?” albo stwierdzenia: „Wierzycie w Boga, to niech was wybawi” na wzór tych, które Jezus słyszał na krzyżu. - A my mamy tę samą odpowiedź: Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, który żyje w tajemnicy Kościoła, a zwłaszcza w Eucharystii, w Ciele i Krwi, modli się za nas i za cały świat – powiedział abp Depo.

Na zakończenie mszy św. Kapelan Stanowy poświęcił różańce zebrane przez Amerykanów dla ofiar wojny na Ukrainie. - W tajemnicę światła Bożego Słowa wprowadzamy dzisiaj ten dar modlitwy różańcowej poświęconej tutaj w Domu Matki dla naszych sióstr i braci, dla dzieci i dla wszystkich doświadczonych cierpieniem i śmiercią i wojną w Ukrainie – powiedział Metropolita.

15 tysięcy różańców ofiarowanych przez wiernych w Stanach Zjednoczonych zostało przywiezionych do Polski. Na prośbę duchownych posługujących na Ukrainie, różańce zostaną przekazane wraz z pomocą humanitarną uchodźcom oraz osobom poszkodowanym w wyniku wojny. Część z nich została już rozdana uchodźcom korzystającym z pomocy w Centrum Miłosierdzia Rycerzy Kolumba przy przejściu granicznym w Hrebennem.

Reklama

Dzisiejszą mszę św. koncelebrowali m. in. o. Jonathan Kalisch OP, Dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego Rycerzy Kolumba oraz ks. Wiesław Lenartowicz, Kapelan Programowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą niemal 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-03-19 09:16

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: spotkania z Maryją kształtują chrześcijańską tożsamość

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bp Piotr Libera

archiczest.pl/Radio Fiat

O tym, że spotkania z Maryją – Matką Jezusa Chrystusa i Matką ludzi, kształtują chrześcijańską tożsamość, powiedział 23 sierpnia w Popowie w diecezji płockiej abp Wacław Depo.

W tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki nadziei odbyły się uroczyste obchody 5. rocznicy ustanowienia tego miejsca sanktuarium oraz koronacji Papieską Koroną Wdzięczności Kopii Obrazu Pani Jasnogórskiej. Rocznicowej Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Koncelebrował ją biskup płocki Piotr Libera.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję