Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Józef uczy nas, że nie wolno zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu

– Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu – powiedział w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 19 marca Sumie odpustowej, podczas której powołał do istnienia Bractwo św. Józefa i przyjął w jego szeregi 10 kandydatów.

– Gromadzimy się, aby wraz z pasterzem naszej diecezji uwielbiać Boga za dar osoby św. Józefa. Przeżywając dzisiaj odpust parafialny, wypraszamy pomoc i wstawiennictwo naszego patrona w trudnych sprawach życia codziennego oraz zyskujemy odpust zupełny. To wielka łaska – podkreślił na rozpoczęcie liturgii ks. Andrzej Chrzanowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach.

Dodał, że w tej wspólnocie przed trzema wiekami powstało Arcybractwo św. Józefa, „szerzące jego kult i naśladujące cnoty opiekuna Jezusa i Maryi”. – Jednym z owoców Roku św. Józefa jest wskrzeszenie tegoż Bractwa – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po odczytaniu Ewangelii kandydaci do Bractwa św. Józefa wyrazili chęć naśladowania cnót św. Józefa, rozwijania jego kultu, modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, wspierania małżonków i rodziców w wypełnianiu ich zadań, pomocy rodzinom w potrzebie oraz obrony świętości życia i sakramentalnego charakteru małżeństwa.

W homilii abp Depo przyznał, że „częstym błędem jest umieszczanie świętych na jakimś wysokim piedestale”. Podkreślił, że nie możemy dosłownie ich naśladować, popełniając plagiat. – Oni żyli w swoim czasie, mieli swoją łaskę i plan Boży do wypełnienia, a każdy z nas ma swoje zadania – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał, że św. Józef, zgodnie z poleceniem anioła, wprowadził Maryję do swojego domu, chociaż wcześniej miał zastrzeżenia, ponieważ została brzemienną „poza jego ciałem”.

Abp Depo wskazał, że Ewangelia ukazuje św. Józefa jako człowieka odwagi, „który jest posłuszny Bogu, a nie swoim trudnościom”. – Na wzór Abrahama Józef nakazuje nam absolutne posłuszeństwo Bogu. Od Boga bowiem przychodzi Jego łaska i prawda – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że dzisiaj odkrywamy św. Józefa jako „opatrznościowego świadka i opiekuna Syna Bożego również w zbawczej misji Kościoła, którą stanowimy i którą przeżywamy”. – Dlatego nie sposób przecenić jego wstawienniczej roli w kształtowaniu rodzin, wspólnot chrześcijańskich, wychowaniu dzieci i młodzieży i spełnianiu naszych zadań – ocenił.

Reklama

Mówiąc o kryzysie demograficznym w Polsce i Europie, w której już w żadnym państwie nie występuje tzw. zastępowalność pokoleń, abp Depo wzywał do refleksji, „czy nie dominuje kultura indywidualizmu, która nastawia nas przede wszystkim na dobrobyt, zysk i poprawę komfortu naszego życia”.

Maciej Orman/Niedziela

– Dlatego trzeba ufnie wołać do św. Józefa najpierw o zmianę naszej mentalności, żebyśmy nie wchodzili w pokuszenie diabelskie. Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu, pomimo zbrodni dokonujących się teraz w Europie, szczególnie na Ukrainie – podkreślił metropolita częstochowski.

Po wyznaniu wiary kandydaci do Bractwa złożyli uroczyste ślubowanie, oddając się św. Józefowi, aby zawsze był ich „ojcem, obrońcą i przewodnikiem na drodze do zbawienia”. Następnie abp Depo pobłogosławił i wręczył im znaki przynależności do Bractwa św. Józefa.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym odmówiono Litanię do św. Józefa, po czym ks. Chrzanowski zawierzył jego opiece parafię i archidiecezję. Po odśpiewaniu suplikacji abp Depo udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie metropolita częstochowski wręczył ks. Chrzanowskiemu dekret zatwierdzający Bractwo św. Józefa i zezwalający na jego działalność przez 5 lat.

W uroczystości uczestniczyli konfratrzy z Bractwa św. Józefa w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP i Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Maciej Orman/Niedziela

Więcej o Bractwie św. Józefa w Makowiskach w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 27 marca.

2022-03-19 22:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczy nas tożsamości

Niedziela łódzka 13/2022, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystość św. Józefa

Marek Kamiński

Wierni pełni wdzięczności

Wierni pełni wdzięczności

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, kościół łódzki uczcił swojego wielkiego patrona.

Eucharystii w bazylice archikatedralnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w koncelebrze z abp. seniorem Władysławem Ziółkiem, bp. Ireneuszem Pękalskim oraz kilkudziesięcioma kapłanami. W wygłoszonej homilii pasterz kościoła łódzkiego zwrócił uwagę, że Józef nie rozumiał sytuacji, która go przerastała, ale posłuchał Boga, nie uciekł, został przy Maryi i wziął ją do siebie. Wiara przeżywana przez Józefa pozwoliła na to, co trudne zamienić w błogosławieństwo i szczęście. – Prośmy Pana o taką postawę, w odniesieniu do tej trudnej sytuacji, którą przeżywamy dzisiaj, ale też i na przyszłość, na wszelkie tego typu wyzwania. Wtedy to, co trudne, Pan Bóg da nam przeżyć, jako wielką łaskę na Józefowy sposób – powiedział kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję