Reklama

Sport

Turniej WTA w Indian Wells - triumf Igi Świątek

Iga Świątek wygrała w finale z grecką tenisistką Marią Sakkari 6:4, 6:1 i zwyciężyła w prestiżowym turnieju rangi WTA 1000 w kalifornijskim Indian Wells. Od poniedziałku 20-letnia Polka będzie wiceliderką światowego rankingu, tylko za Australijką Ashleigh Barty.

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

PAP/EPA/RAY ACEVEDO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z 26-letnią Sakkari Polka w ostatnich miesiącach spotyka się regularnie. Trzy pierwsze starcia przegrała, w tym w ćwierćfinale French Open 2021, ale 25 lutego w półfinale w Dausze Świątek wygrała 6:3 6:4.

Finał nie zaczął się po jej myśli, bo już w pierwszym gemie pozwoliła się przełamać, w dodatku nie zdobywając żadnego punktu. Być może wysoka stawka spotkania sprawiła, że już "na dzień dobry" popełniła dwa podwójne błędy serwisowe. Polka szybko się otrząsnęła i również wskutek podwójnego błędu przy podaniu Greczynki szybko zrobiło się 1:1.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Później obie tenisistki świetne akcje przeplatały nieudanymi zagraniami (tych drugich było więcej), a dwa kolejne "podwójne" Świątek sprawiły, że znowu górą była returnująca. Festiwal przełamań trwał w najlepsze, bo kalifornijski wiatr nie ułatwiał zadania serwującym. Przerwała go, jednak tylko na chwilę, zawodniczka trenera Tomasza Wiktorowskiego, która wyszła na 4:2, ale po chwili Sakkari odrobiła stratę.

Przy stanie 5:4 dla Polki rywalka znowu miała problemy przy własnym serwisie, a Świątek wykorzystała trzeciego setbola, wygrała premierową partię i objęła prowadzenie w meczu.

Reklama

Choć wiatr hulał po korcie i mnożyły się podwójne błędy, to pierwsze przełamanie w drugiej odsłonie nastąpiło dopiero w czwartym gemie, po którym Świątek wyszła na 3:1, korzystając z coraz bardziej nerwowej gry Greczynki. Polka poszła za ciosem, podwyższyła prowadzenie na 4:1. Widać było, że na korcie czuje coraz pewniej, grała regularnie i nie dawała przeciwniczce nadziei, że może jeszcze odwrócić losy spotkania. Drugi set zakończył się wynikiem 6:1, a cały mecz trwał 81 minut.

Potwierdziła się reguła, że w pojedynkach tych tenisistek do wyłonienia zwyciężczyni wystarczą dwie partie.

Pochodząca z Raszyna Świątek w niedzielę odnotowała piąty zawodowy triumf, a czwarty w cyklu WTA. W poprzednim sezonie zwyciężyła w Adelajdzie i Rzymie, a pod koniec lutego wygrała turniej w Dausze. Jej największym sukcesem pozostaje wielkoszlemowy tytuł z Paryża z 2020 roku.

W Indian Wells, gdzie wcześniej jej najlepszym rezultatem była 1/8 finału z poprzedniej edycji, poprawiła osiągnięcie Agnieszki Radwańskiej. Krakowianka w 2014 roku - także trenowana wówczas przez Tomasza Wiktorowskiego - dotarła do finału, w którym jednak musiała uznać wyższość Włoszki Flavii Pennetty.

W Kalifornii Świątek zapracowała już na 1000 punktów do rankingu WTA i 1,23 mln dolarów premii. Dotychczas zajmująca czwarte miejsce w światowym rankingu od poniedziałku będzie jego wiceliderką, tylko za Barty, która do Indian Wells nie przyjechała.

W 2012 roku i cztery lata później do drugiej pozycji w klasyfikacji tenisistek dotarła Radwańska.

Reklama

Polka poprawiła tegoroczny bilans na 20-3, a zwycięstwo nad Sakkari było jej 11. z rzędu wygranym meczem.

Podziel się cytatem

Pochodząca z Aten pięć lat starsza Greczynka wysoką pozycję w rankingu zawdzięcza regularnej obecności w dalekich etapach zmagań WTA, ale potwierdziła w niedzielę, że nie zawsze potrafi postawić kropkę nad i. W dorobku ma jeden tytuł, wywalczony w Rabacie w 2019 roku, a finał przegrała już po raz czwarty, w tym drugi raz w bieżącym sezonie, wcześniej w Sankt Petersburgu.

Teraz światowa czołówka przeniesie się Miami, gdzie w środę rozpocznie się kolejna impreza rangi WTA 1000.

Wynik finału:

Iga Świątek (Polska, 3) - Maria Sakkari (Grecja, 6) 6:4, 6:1.(PAP)

2022-03-21 07:42

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iga Świątek: pomyślałam, że to jakaś pomyłka

[ TEMATY ]

Iga Świątek

pl.wikipedia.org

Iga Świątek w wywiadzie dla jednej z telewizji ujawniła kulisy ostatniego zamieszania, które skutkowało miesięcznym zawieszeniem wydanym przez Międzynarodową Agencję Integralności Tenisa (ITIA). "Pomyślałam, że to jakaś pomyłka" - przyznała po odczytaniu wiadomości.

"Nauczką dla mnie jest to, że nie zawsze będę miała nad wszystkim kontrolę. To czy będę mogła grać w tenisa czy nie zależy od czynników, na które nie do końca mam wpływ. Z takimi sytuacjami trzeba sobie radzić" - powiedziała na początku rozmowy wiceliderka światowego rankingu WTA. Dodała, że ta sprawa ją wzmocniła o czym świadczy szybki powrót na kort.
CZYTAJ DALEJ

„Niedzielna”, choć sobotnia pielgrzymka – spotkanie środowiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

2025-09-20 18:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Po raz 29. przybyli na Jasną Górę w dorocznej pielgrzymce czytelnicy, przyjaciele i pracownicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz portalu niedziela.pl. Tegoroczne spotkanie jest wstępem do obchodów 100. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w 2026 r. Mszy św. przewodniczył i homilie wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas 29. Pielgrzymki Czytelników, Przyjaciół, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę wręczono nagrody „Veni Creator Spiritus”. W gronie tegorocznych laureatów znalazł się metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Wyróżnienie otrzymali również abp Józef Michalik oraz abp Stanisław Gądecki.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA CZ.I.
CZYTAJ DALEJ

Nie ma nadziei bez Boga – mocny głos kard. Georga Jacoba Koovakada w Astanie

2025-09-21 08:42

[ TEMATY ]

Kongres Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych

Materiały prasowe

Kard. George Jacob Koovakad

Kard. George Jacob Koovakad

Kard. George Jacob Koovakad, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego i delegat Stolicy Apostolskiej na VIII Kongres Przywódców Religii Świata i Tradycyjnych w Astanie, wygłosił przemówienie nt. „Dialog religii: synergia dla przyszłości”.

Podczas sesji plenarnej w stolicy Kazachstanu, z udziałem 100 delegacji z ok. 60 państw świata, w obecności przedstawicieli licznych religii (m.in. chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, buddyzmu, hinduizmu, taoizmu), podkreślił, że dla budowania pokoju i współpracy międzyreligijnej potrzebne są: rozwój i sprawiedliwość, nadzieja wypływająca z faktu istnienia Boga oraz współzależność na drogach zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję