Reklama

Niedziela Świdnicka

Pożegnanie najstarszego Polaka

- Długowieczność jest owocem Bożego błogosławieństwa - mówił bp senior Ignacy Dec, żegnając Stanisława Kowalskiego, który odszedł do wieczności w 112 roku życia.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Stanisław Kowalski

ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

Ciało Stanisława Kowalskiego spoczęło obok żony na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego

Ciało Stanisława Kowalskiego spoczęło obok żony na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego

Przewodnicząc obrzędom pogrzebowym 12 kwietnia br. w kościele Ducha Św. na świdnickim Zawiszowie, bp Dec podkreślił, że nawet, gdy Pan Bóg wydłuży nam życie ziemskie tak, jak to uczynił śp. Stanisławowi Kowalskiemu, to kiedyś trzeba stąd odejść.

Lepszy dom

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec oddał hołd zmarłemu całując trumnę z ciałem

Bp Ignacy Dec oddał hołd zmarłemu całując trumnę z ciałem

- Odchodzimy jednak nie w pustkę, nie w nicość, ale idziemy - jak nas zapewnił Chrystus - do lepszego domu, do domu niezniszczalnego, ale trwałego na wieki. Przez bramę śmierci przechodzimy do nowego życia, z życia ziemskiego do życia wiecznego, wstępujemy do lepszego świata – mówił, przypominając jak wyglądało długie ziemskie życie zmarłego.

- Brał czynny udział w konkursach lekkoatletycznych, ustanawiając wiele rekordów w swoim przedziale wiekowym. Zawsze był pogodny, podchodził do życia z ogromnym dystansem. Jego mottem życiowym, które często powtarzał, było: „uśmiech, radość i miłość”.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Żył z Bogiem i dla Boga

Nieustannie wspominał i ciepło wyrażał się o swojej żonie Władzi, która odeszła 20 lat temu. Modlił się za nią codziennie. Doczekał się czworga dzieci: jednego syna Tadeusza i trzech córek: Haliny, Reginy i Barbary. Nie żyją już syn Tadeusz i córka Regina. Ponadto doczekał się, 10 wnuków, 14 prawnuków i 6 praprawnuków, o wszystkich zawsze się dopytywał i o nich dbał. Był człowiekiem religijnym, modlił się za wszystkich, nie tylko za rodzinę – podkreślił biskup Dec.

- Śp. Stanisław do był końca świadomy swojego wieku, świadomy również tego co dzieje się w świecie. Swoim fenomenem zadziwił nie tylko Polskę ale i cały świat. O jego sile, krzepie, harcie ducha opisywały nie tylko ogólnopolskie media. Rodzina również otrzymywała gratulacje z Francji, ze Szwecji a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Cieszył się zdrowiem, często powtarzał: „do lekarzy nie chodzę, klamek ich drzwi nie brudzę, będę robił to, na co mam ochotę; mam zamiar żyć do samej śmierci i nie popuszczę. Za każdym razem życzył swoim bliskim, by dożyli jego wieku, ale koniecznie w takim zdrowiu jak on. Zawsze pogodny, uśmiechnięty, swoim spokojem zarażał innych. Jego jedynym stresem był totolotek. Grał, by wygrać. Zawsze miał nadzieję na główną wygraną, chociaż domownicy mu powtarzali, że już wygrał, że już wygrał długie życie. Jedną z wygranych z totolotka przeznaczył na budowę kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy, na Osiedlu Młodych - wspominał pierwszy biskup świdnicki.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk / Niedziela Świdnicka

Bp Ignacy Dec w czasie Mszy się pogrzebowej

Bp Ignacy Dec w czasie Mszy się pogrzebowej

Ostanie słowa do zmarłego

Na koniec homileta zwrócił się do zmarłego: - Drogi Stanisławie. Dziękujemy dziś Panu Bogu za ciebie, za tyle dobra, które przekazał twoim bliskim i wszystkim ludziom, których spotkałeś w swoim długim życiu. Dziękujemy tobie za twoją miłość do Pana Boga, która wyrażała się w codziennej modlitwie i uczestniczeniu w niedzielnej Mszy św. Dziękujemy ci za twoją miłość do Kościoła, za szacunek dla kapłanów. Dziękujemy za twój uśmiech, za dobre słowa, za życzliwość, którą obdarzałeś spotykanych ludzi. Dziękujemy za wychowanie wspaniałych dzieci, za troskę o wnuków, prawnuków i praprawnuków. Dziękujemy za twoja pasję to sportu, za pasję do życia, za troskę o zdrowie, wedle zasady: W zdrowym ciele, zdrowy duch". Modlimy się, aby Chrystus Pan podczas tej Eucharystii wybielił w swojej zbawczej krwi, którą przelał na krzyżu, aby wybielił wszystkie cienie twego życia i przyodział cię w piękne szaty zbawienia i wprowadził cię na niebieskie mieszkanie - zakończył. 

W imieniu rodziny

W imieniu rodziny na koniec głos zabrała prawnuczka Liwia: - Drogi dziadku, będziemy pamiętać, co było ważne w twoim życiu, a może nawet utrzymywało cię przy nim. Fundamentem była twoja religijność. Często mówiłeś "Bez Boga ani do proga". Wiemy jak dumny byłeś z wnuków i prawnuków. Mimo podeszłego wieku zawsze uczestniczyłeś w rodzinnych spotkaniach i uroczystościach. Odchodząc do wieczności zostawiłeś nas w smutku i żalu, ale w naszej pamięci zawsze pozostanie twoja uśmiechnięta twarz. Żegnaj! Niech twoja dusza wstąpi do nieba w cudownej piękności.

2022-04-12 15:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z dziedzictwem wiary w przyszłość

Niedziela świdnicka 13/2019, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

bp Ignacy Dec

diecezja świdnicka

Marek Zygmunt, ks. Grzegorz Umiński

Nuncjusz Apostolski w Polsce i ordynariusz naszej diecezji wśród sióstr zakonnych posługujących w Świdnickiej Kurii Biskupiej

Nuncjusz Apostolski w Polsce i ordynariusz naszej diecezji wśród sióstr zakonnych posługujących w Świdnickiej Kurii Biskupiej

24 lutego 2004 r. ogłoszono decyzję Ojca Świętego Jana Pawła II o ustanowieniu diecezji świdnickiej i podniesieniu do godności biskupiej ks. prof. dr. hab. Ignacego Deca, który został jej pierwszym ordynariuszem. Piętnastą rocznicę tego doniosłego wydarzenia uczczono uroczystą Mszą św. sprawowaną w katedrze świdnickiej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio

Eucharystię koncelebrowali m.in.: metropolita wrocławski abp Józef Kupny, jego poprzednik abp Marian Gołębiewski, biskup pomocniczy z Wrocławia Andrzej Siemieniewski, z Legnicy Marek Mendyk, ze Świdnicy Adam Bałabuch, biskupi seniorzy – z Zielonej Góry Paweł Socha i z Legnicy Stefan Cichy oraz kilkudziesięciu naszych kapłanów diecezjalnych i zakonnych. W Eucharystii uczestniczyli również: metropolita senior archidiecezji wrocławskiej kard. Henryk Gulbinowicz, który był promotorem powstania diecezji świdnickiej, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel i proboszcz świdnickiej parafii prawosławnej ks. dr Piotr Nikolskik. Wzięli w niej także udział przedstawiciele władz państwowych: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, reprezentanci wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń współpracujących z Kościołem świdnickim.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję