Liczba ta jest wyższa niż w roku ubiegłym, który charakteryzował się spadkiem liczby chrztów w porównaniu z rokiem poprzednim (-17 proc.). „Radość z przyjęcia nowo ochrzczonych w okresie wielkanocnym jest tym większa, że życie Kościoła we Francji zostało głęboko naznaczone nie tylko przez pandemię, która utrudniła towarzyszenie ludziom i życiu kościelnemu, ale także przez wstrząs, jakim był raport o nadużyciach seksualnych w Kościele” - powiedział abp Vincent Jordy, przewodniczący Komisji ds. Katechezy i Katechumenatu, a zarazem nowy wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Francji.
28 proc,. kandydatów do chrztu to osoby młode, w wieku od 18 do 25 lat. Liczba ta jest o 4 proc. wyższa niż w 2021 r. Ogółem 75 proc. nowo ochrzczonych dorosłych to osoby poniżej czterdziestego roku życia. Co więcej, wśród tych ostatnich, niezależnie od grupy wiekowej, 63 proc. stanowią kobiety, a 37 proc. mężczyźni. Wśród seniorów (powyżej 65 roku życia), z których około 60 również przyjmie chrzest w okresie wielkanocnym, proporcja mężczyzn i kobiet jest bardziej wyrównana.
Jedną z tendencji zauważonych w tym roku jest wymiar "rodzinny", jaki w wielu przypadkach przybiera chrzest. Nawrócenie jednego z domowników prowadzi czasem do nawrócenia innych domowników" - wyjaśnia Konferencja Episkopatu Francji. Dziś nierzadko spotyka się dzieci, które proszą o chrzest, a ich rodzice również przystępują do tego sakramentu. Często także zdarzają się małżeństwa, w których jedno lub oboje małżonków prosi o chrzest.
Pomóż w rozwoju naszego portalu