Reklama

Kościół

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba odwiedził ośrodek dla uchodźców na Ukrainie

12 kwietnia Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba rozpoczął wizytę w Polsce, podczas której odwiedzi najważniejsze ośrodki działań humanitarnych Rycerzy w związku z wojną na Ukrainie. Jego celem jest wsparcie działalności polskich Rycerzy Kolumba na rzecz ofiar tego konfliktu. Na trasie pierwszego dnia wizyty znalazł się Łańcut, Hrebenne oraz ośrodek w Rawie Ruskiej na Ukrainie znajdujący się 10 km od granicy z Polską.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Swoją wizytę w Polsce Najwyższy Rycerz rozpoczął 13 kwietnia rano od spotkania z abp. Markiem Jędraszewskim, Metropolitą Krakowskim. Po rozmowie z hierarchą udał się do magazynu w Łańcucie, gdzie Rycerze Kolumba we współpracy z fundacją Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej i powiatem łańcuckim gromadzą, a następnie wysyłają na Ukrainę transporty humanitarne z żywnością długoterminową i lekami.

„Te dary spływają z Polski, jak również zza granicy, Później są one wywożone tirami do Lwowa. Bardzo dużo Ukraińców ze wschodniej Ukrainy przemieszcza się na zachód, m. in. do Lwowa. Z tego co wiem, liczba mieszkańców tego miasta praktycznie się podwoiła, dlatego ta pomoc jest konieczna i potrzebna” – tłumaczy Henryk Rydzik, prezes fundacji, który od początku wojny zaangażował się w organizację pomocy.

Rycerze Kolumba

Na miejscu Patrick Kelly wziął udział w pakowaniu specjalnych paczek świątecznych dla Ukraińców, przygotowanych przez Rycerzy oraz wolontariuszy z Częstochowy i Radomia.

„Pakujemy koszyki wielkanocne, które zostaną dostarczone ukraińskim uchodźcom jako znak naszego wsparcia i solidarności z nimi. W tym Wielkim Tygodniu chcemy dać cierpiącym mieszkańcom Ukrainy odrobinę nadziei od ich braci Rycerzy” – powiedział Najwyższy Rycerz. „Ks. McGivney założył Rycerzy Kolumba, aby wspierać sieroty i wdowy. Według niego najbardziej bezbronnymi byli zaś imigranci, którym służył w swojej parafii. Jego dziedzictwo jest kontynuowane od lat – dziś jesteśmy w Polsce i pomagamy ukraińskim uchodźcom” – dodał, chwaląc postawę polskich Rycerzy.

Innym miejscem, w którym Rycerze Kolumba pomagają od początku wojny jest Centrum Miłosierdzia przy przejściu granicznym w Hrebennem. Patrick Kelly spotkał się tam z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, Metropolitą Lwowskim oraz siostrami Miłosierdzia, które od kilku tygodniu posługują w tym miejscu uchodźcom przekraczającym granicę. Zgodnie ze zwyczajem praktykowanym w Centrum Miłosierdzia, o godz. 15:00 uczestnicy tego spotkania wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju.

Reklama

Wieczorem Najwyższy Rycerz przekroczył granicę polsko-ukraińską w Hrebennem, by wraz z abp. Mokrzyckim spotkać się z uchodźcami oraz ukraińskimi Rycerzami w ośrodku w Rawie Ruskiej. „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Najwyższy Rycerz Patrick Kelly przyjął zaproszenie, aby przyjechać tutaj do nas na Ukrainę” – przyznał abp. Mokrzycki. „Jego obecność tutaj wiele znaczy dla naszych Rycerzy, którzy od samego początku wojny są bardzo zaangażowani” – dodał duchowny.

W Rawie Ruskiej Patrick Kelly poprowadził również oficjalną ceremonię, podczas której na urząd Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba (tj. lokalnego lidera organizacji) na Ukrainie został wprowadzony Jurij Malecki. „Postawa Najwyższego Rycerza jest wzorem dla wszystkich tutejszych Rycerzy. Ta wizyta ma bardzo symboliczne znaczenie dla każdego z nas – staraliśmy się opowiedzieć o naszej działalności, pokazać, co robimy i podziękować za słowa wsparcia oraz nieustanną modlitwę” – powiedział Delegat Stanowy.

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-04-14 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siewcy Dobra

Niedziela kielecka 41/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

WD

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Dziewięćdziesięciu Rycerzy Kolumba z terenu całej Polski przystąpiło w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach do czwartego stopnia – patriotycznego. Wśród nich byli rycerze: z Gdańska, Słupska, Śląska, Tarnowa, Rzeszowa, z Nowego Targu oraz z terenu diecezji kieleckiej. Z rycerzami i ich rodzinami modlił się bp Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej oraz wziął udział w raz z nimi w specjalnym nabożeństwie w seminarium. Mszę św. koncelebrowało osiemnastu kapłanów – kapelanów Rad Rycerzy Kolumba. Biskup Jan dziękował Rycerzom za ich zaangażowanie na rzecz bliźnich i Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję