Ks. kan. Henryk Krukowski urodził się w 1946 r. we wsi Majdan Zahorodyński k. Siedliszcza. W 1971 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1986 r. jest proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Horodle w powiecie hrubieszowskim. W swojej posłudze kapłańskiej kładzie szczególny nacisk na właściwy stosunek do chrześcijaństwa wschodniego i budowanie dobrych stosunków polsko-ukraińskich. Stara się zaszczepić postawę otwartości na Wschód, m.in. publikując liczne artykuły popularne w prasie, przede wszystkim w zamojsko-lubaczowskiej edycji tygodnika „Niedziela”. Wydał także książki: „Horodło chrześcijańskie” (Lublin 1999) i „Siedliszcze. Dzieje parafii katolickiej” (Lublin 2000). Utrzymuje przyjazne kontakty z duchowieństwem prawosławnym, uczestniczy w uroczystościach greckokatolickich, m.in. w spotkaniach transgranicznych w pobliskim Korczminie i w uroczystościach neounickich w dalekich Kostomłotach. W sposób wyjątkowo pieczołowity przeprowadził renowację przejętej od państwa zrujnowanej cerkwi neounickiej w Horodle.
W uznaniu działalności i postawy ks. kan. Henryka Krukowskiego Kościół greckokatolicki w Polsce odznaczył go Złotym Krzyżem z Ozdobami. Uroczystość odbyła się 5 czerwca 2006 r. w Horodle. Ks. Krukowski otrzymał to odznaczenie z rąk metropolity przemysko-warszawskiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego - abp. Jana Martyniaka. Uczestnikami Liturgii byli także sygnatariusze wniosku odznaczeniowego, trzej duchowni greckokatoliccy z Lublina: ks. mitrat Stefan Batruch, ks. prefekt Bogdan Pańczak i diakon Piotr Siwicki.
Publikujemy skróconą wersję wywiadu, który z ks. kan. Henrykiem Krukowskim tuż po uroczystości przeprowadził Jan Dębowiec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu