Sejm zdecydował, że 28 czerwca będzie Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. Uchwałę w tej sprawie przyjęli posłowie przez aklamację 21 czerwca br.
Posłowie napisali w uchwale: „W 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce”.
Posłowie przypominają, że „pięćdziesiąt lat temu wybuchły - w imię walki o wolność, chleb i sprawiedliwość - protesty i strajki robotników z zakładów Cegielskiego i z wielu innych miejsc pracy Poznania. Przerodziły się one w zbrojne wystąpienie przeciwko ówczesnej władzy”.
W ocenie posłów: „Zryw ten, choć krwawo stłumiony z użyciem wojska i czołgów, przyniósł zwycięstwo moralne, które odbiło się szerokim echem w Polsce i poza jej granicami. Polacy przechowali w pamięci i te wydarzenia, na gruncie których wyrosły nie tylko przemiany października ’56, ale i Grudzień ’70 i Sierpień 1980 roku”.
„Dziś w wolnej, niepodległej Polsce winni jesteśmy ludziom Czerwca ’56 pamięć i wdzięczność” - podkreślili posłowie i dodali: „Sejm RP składa hołd tym, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu i walczyć o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę”.
28 czerwca 1956 r. zbuntowani robotnicy Poznania wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko ciężkim warunkom pracy, niskim zarobkom i panującemu bezprawiu oraz żądając przywrócenia nauki religii w szkołach. Przeciwko demonstrującym komunistyczne władze skierowały wojsko i wyprowadziły czołgi. W wyniku krwawo stłumionego protestu byli zabici i ranni. Wielu uczestników wydarzeń aresztowano.
(KAI)
Pomóż w rozwoju naszego portalu