Reklama

Kościół

Niepokój utraconej godziny

Kapelani Rycerzy Kolumba przeżywają swoje rekolekcje w Ośrodku Emaus w Turnie koło Białobrzegów w diecezji radomskiej.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

ks. Michał Warchoł

Przewodnikiem duchowym przez czas rekolekcji jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo - Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W pierwszym dniu rekolekcji zwracał się do uczestników następującymi słowami:

- Pozwólcie, że rozpocznę od pewnego ostrzeżenia poetyckiego. Ksiądz Twardowski napisał taki krótki wiersz:

Tak zająłem się sobą że czekałem aby nikt nie przyszedł

stale prosiłem o jeden tylko bilet dla siebie

nawet nic mi się nie śniło

bo śpi się dla siebie ale sny ma się dla drugich

jeśli płakałem – to niefachowo

bo do płaczu potrzebne są dwa serca

broniłem tak gorliwie Boga że trzepnąłem w mordę człowieka

myślałem że kobieta nie ma duszy a jeśli ma to trzy czwarte

założyłem w sercu tajną radiostację i nadawałem tylko swój program

przygotowałem sobie kawalerkę na cmentarzu

i w ogóle zapomniałem że do nieba idzie się parami nie gęsiego

nawet dyskretny anioł nie stoi osobno.

Doświadczamy tego na co dzień, że nasz duchowy poziom i jakiekolwiek wzrastanie w łasce w dużej mierze zależą od zdolności słuchania Boga – mówił abp Depo.

- To sam Bóg ustanowił nam drogę naszego życia a Jezus poprzez siebie zaprosił nas do swojego grona. I tutaj chciałbym zaproponować taki tytuł rekolekcji, trochę z inspiracji, modlitwy i rozważań jeszcze kard. Karola Wojtyły, kiedy wygłaszał rekolekcje na Watykanie, w marcu 1976 roku. I on to nazwał „Modlitwa w Getsemani”. A ja chciałbym zaproponować tytuł właśnie wiodący z tej tajemnicy, a mianowicie: Niepokój utraconej godziny. Jesteśmy akurat bezpośrednio po uroczystościach Zmartwychwstania Pańskiego, które są razem z Kalwarią szczytem i czy mamy zejść z tego szczytu spokojni? W codzienność? Nie. Właśnie z niepokojem, który ma być niepokojem twórczym i tak jak mówił Ojciec Święty Franciszek w Liście o św. Józefie: z twórczą odwagą, żebyśmy się bali tego świata, który nas otacza i który nam zagraża – wskazał metropolita częstochowski.

Reklama

Pierwszy dzień rekolekcji zakończyło spotkanie z Delegatem Stanowym Rycerzy Kolumba Krzysztofem Zubem i wspólna modlitwa różańcowa.

Modlitwa o pokój

Czwartek – drugi dzień rekolekcji – jest czasem wołania o pokój, zwłaszcza na Ukrainie. O tę modlitwę prosił w rozmowie telefonicznej bp Jan Sobiło z diecezji charkowsko - zaporoskiej na Ukrainie. Ta intencja towarzyszyła uczestnikom rekolekcji podczas pielgrzymki, jaką przed południem odbyli do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy.

W centrum dnia była Eucharystia, podczas której abp Wacław przypomniał o zadaniach, jakie stoją przez nami – kapelanami i duszpasterzami.

- Za Apostołami wierzymy, że On zmartwychwstał jako pierwszy spośród umarłych… Ale również jak Apostołowie otrzymujemy zadanie aby być świadkiem Zmartwychwstałego Chrystusa a nie tylko pustego grobu, który ma do dziś wiele interpretacji. Kolejne zadanie to kochać Kościół jako wspólnotę, która mnie zrodziła i za którą biorę odpowiedzialność – wskazał abp Depo.

Popołudniu, uczestnicy rekolekcji przeżywali nabożeństwo pokutne, wspólne modlitwy. W piątek powrócą do swoich wspólnot.

W rekolekcjach udział biorą kapłani z diecezji radomskiej, sandomierskiej, zamojsko – lubaczowskiej, pelplińskiej, kieleckiej, tarnowskiej, łowickiej, włocławskiej oraz archidiecezji częstochowskiej, gnieźnieńskiej i gdańskiej.

Nad organizacją spotkania czuwa ks. Wiesław Lenartowicz – Kapelan Stanowy ds. programowych.

2022-04-21 15:39

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie, jedność i braterstwo

Niedziela łódzka 8/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Marek Kamiński

Rycerze Kolumba realizują wiele dzieł miłosierdzia

Rycerze Kolumba realizują wiele dzieł miłosierdzia

Te wartości budują wspólnotę Rycerzy Kolumba, którzy są również obecni w archidiecezji łódzkiej, niosąc pomoc osobom potrzebującym wsparcia szczególnie w dobie epidemii koronawirusa.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi był miejscem skupienia Rycerzy Kolumba. Przybyłych przedstawicieli Rad Lokalnych z Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli i Łodzi powitał ks. kan. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii i kapelan łódzkiej rady.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: specjalny pokaz filmu „Prorok” o Prymasie Wyszyńskim

2022-11-26 08:11

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Mat.prasowy

- Siła jest w jedności narodu i tego uczył nas Prymas Wyszyński. Ten człowiek pojednania byłby nam i dzisiaj bardzo potrzebny w naszym w podzielonym społeczeństwie - powiedział Michał Kondrat reżyser filmu „Prorok”. Specjalny pokaz obrazu o Prymasie Wyszyńskim, jego walce o godność i prawa Polaków w okresie terroru komunistycznego, odbył się dziś na Jasnej Górze. Spotkanie z reżyserem i projekcja filmu miały miejsce w symbolicznym i wymownym Bastionie św. Barbary, gdzie upamiętniona jest „Golgota Wschodu” i gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. Organizatorem była Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest bł. Prymas Wyszyński.

Kadry do filmu „Prorok” powstały też na Jasnej Górze, którą ukochał i przekształcił w duchową stolicę Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję