Reklama

Kościół

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi” – podkreślił abp Eugeniusz Popowicz w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce przewodniczył w czwartek najpierw Nieszporom z Liturgią Św. Bazylego Wielkiego, a później Jutrzni Męki Pańskiej. Wierni tej wspólnoty przeżywają obecnie Triduum Paschalne.

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

W homilii abp Popowicz podkreślił, że sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”. Zaznaczył jednak, że nie wystarczy tylko głosić Ewangelię słowami, ale również czynami. Wskazał, że zachowanie wobec potrzebujących uchodźców jest odpowiedzią na pytanie: „czym jest moje kapłaństwo?”.

Kaznodzieja przypomniał, że istotą życia kapłańskiego jest posługa eucharystyczna. Zwrócił przy tym uwagę, że ważna w tej kwestii jest „osobista świętość, czystość serca i trwanie w stanie łaski uświęcającej” księdza. Co za tym idzie – wskazywał - istotne jest właściwe przygotowanie do sprawowania liturgii, począwszy od punktualnego przybycia do świątyni, poprzez modlitwy wstępne i przygotowanie paramentów, po sprawowanie nabożeństwa.

Abp Popowicz zauważył, że niedbałe sprawowanie sakramentów może być sygnałem „zagubienia się kapłana i utraty przez niego sens swojej posługi, która stała się rutyną, a nie realną ofiarą”.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita przemysko-warszawski prosił księży, by nie ustawali w gorliwości w służbie wiernym, którzy obecnie wyjątkowo potrzebują wsparcia modlitewnego, ale także w sprawach społecznych. Jednocześnie podziękował za „za całe dotychczas uczynione dobro”. - Nagrodą będzie udział w Królestwie Bożym, które głosimy i w które, mam nadzieję, wierzymy – powiedział.

W Kościele greckokatolickim trwa Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Rano biskupi w katedrach sprawowali Nieszpory z Liturgią św. Bazylego, której towarzyszył obrzęd obmycia nóg. Popołudniu w świątyniach odprawiane były Jutrznie Męki Pańskiej, w czasie których odczytywanych jest 12 fragmentów Ewangelii związanych z Męką Chrystusa.

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się Mszy św. Popołudniu odbywają się Nieszpory (weczirnie). Na środku świątyni umieszczana jest płaszczenica - rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. W Wielką Sobotę odprawiane są Nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odbywa się też święcenie pokarmów.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną z procesją rezurekcyjną, a potem sprawowana jest Eucharystia.

2022-04-22 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 rocznica śmierci Ks. prał. Henryka Bąbińskigo - wychowawcy wielu pokoleń kapłanów

[ TEMATY ]

Częstochowa

wspomnienia

ksiądz

rocznica

Archiwum Niedzieli

Kościół częstochowski ma w swoich dziejach wspaniałe sylwetki kapłanów, ludzi całkowicie oddanych posłannictwu głoszenia swoim życiem Ewangelii Chrystusowej. 2 grudnia przypada dziesiąta rocznica śmierci ks. prał. Henryka Bąbińskiego, dobrego duszpasterza, wychowawcy wielu pokoleń kapłanów naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Rusza Adwent dla Życia 2022

2022-11-27 10:00

[ TEMATY ]

pro‑life

Adwent dla życia

materiały organizatora

Ty też możesz włączyć się do adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji życia!

Już kolejny raz mieszkańcy naszej diecezji (i nie tylko, bo akcja już dawno przekroczyła granice Polski) będą mieli okazję dołączyć do wielkiej adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji obrony życia. – Intencją modlitwy będzie nawrócenie zwolenników aborcji, ratowanie nienarodzonych dzieci, zagrożonych zabiciem, ich matek i ojców oraz całych rodzin – wyjaśnia Elżbieta Banaszkiewicz ze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. - Krucjata polega na wybraniu pół godziny w czasie Adwentu dla modlitwy indywidualnej w intencji obrony i trwającego już życia. W tej intencji można ofiarować różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Biblii, adorację Najświętszego Sakramentu lub inną dowolną modlitwę. Do naszej Krucjaty mogą włączyć się także osoby, które podjęły Duchową Adopcję dziecka poczętego. Ważne jest, aby modlić się przez zadeklarowany czas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję