Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Zgorzelcu

W sobotę, 23 kwietnia 2022 r., w parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, obchodziła jubileusz 30 lecia istnienia, działająca w niej Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dzieci żyjącego Boga”.

[ TEMATY ]

jubileusz

Odnowa w Duchu Świętym

Zgorzelec

ks. Piotr Nowosielski

Wszystkich przybyłych powitała obecna liderka Wspólnoty, Anna Zienkiewicz, zapraszając do modlitwy uwielbienia. Z kolei Sylwia Mikołajczyk przedstawiła historię powstania i działalność Wspólnoty, która swoimi korzeniami sięga 1991 r. i inicjatywy podjętej przez 4 ówczesne pary należące do Domowego Kościoła w ramach Ruchu Światło-Życie, aby stworzyć grupę modlitewną.

To się udało i na przestrzeni kolejnych lat, podjęto formację w ramach Odnowy w Duchu Świętym. Dziś jest to wspólnota międzyparafialna, licząca ok. 30 członków, systematycznie uczestniczących w spotkaniach modlitewnych, ale także cieszy się gronem osób sympatyków, uczestniczących w spotkaniach sporadycznie. W ramach Wspólnoty działają także apostolaty modlitewne i diakonie, które mają własne cele i zadania: Diakonia Życia, Różaniec Rodzin, Apostolat „Margaretka”, Apostolat Modlitwy Wstawienniczej, Diakonia muzyczna. Członkowie wspólnoty aktywnie włączają się w życie parafii, z których pochodzą do współorganizowania świąt i uroczystości kościelnych.

Podczas święta, był także czas na świadectwa osób, które dzieliły się z innymi czego doświadczyły w swoim życiu dzięki otwarciu się na działanie Bożej łaski i darów.

Reklama

W południe została odprawiona Msza św. której przewodniczył dziekan dekanatu Zgorzelec ks. Jan Kułyna, a wszystkich uczestników powitał proboszcz parafii ks. Maciej Wesołowski, który także wygłosił homilię.

Spotkanie zakończyła wspólna agapa w domu parafialnym.

Opiekunem wspólnoty jest obecnie ks. Stanisław Zaremba, który głosi konferencje, troszczy się o budowanie dobrych relacji między członkami i czuwa nad czystością depozytu wiary Kościoła Katolickiego.

Wszyscy chętni są mile widzialni na wspólnej modlitwie w każdy poniedziałek, najpierw podczas Mszy św. o godz. 18.00 a po niej na spotkaniu w salce. Ponadto można też uczestniczyć ww Mszy św. w intencji Wspólnoty i Wieczorach Uwielbienia (w kościele, w IV poniedziałki miesiąca)

   

2022-04-24 02:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezuickie świętowanie

70 lat w jednym miejscu to wystarczająco długi okres, aby stał się powodem do świętowania i wspominania. Właśnie taki jubileusz pobytu i pracy duszpasterskiej przy kościele pw. Ducha Świętego obchodzili toruńscy jezuici. Świętowanie miało charakter różnorodny (tak jak różni są jezuici): dziękczynny, intelektualny, radosny, charyzmatyczny

Jubileusz rozpoczął się 21 maja na Wydziale Nauk Historycznych toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z którym łączą jezuitów od lat mocne, oficjalne i nieoficjalne związki. Jedną z form współpracy są organizowane wspólnie konferencje naukowe, których ostatnimi laty było kilka. Obecna miała na celu podsumowanie przez historyków i świadków wydarzeń działalności jezuitów w Toruniu w latach 1945 – 2015. Jak stwierdził otwierający konferencję prof. Wiesław Sieradzan, prodziekan wydziału, badamy historię, aby lepiej ją rozumieć. Prelegenci mówili o trudnych, powojennych początkach duszpasterstwa, o ważnych dla naszego środowiska postaciach jezuitów (uczestnikiem konferencji był m.in. o. Władysław Wołoszyn), o roli jezuitów w okresie przełomu solidarnościowego, inwigilacji. Ciekawy wątek podjął prof. Waldemar Rozynkowski, jeden z organizatorów sesji, który charakteryzując jezuickie duszpasterstwo z przełomu lat 80/90, wskazał na napięcie i ścieranie się (także wśród samych jezuitów) dwóch wizji działalności – nurtu odczytowego, wykładowego (charakterystycznego dla „czasów o. Wołoszyna”) oraz nurtu wspólnotowego, grupowego, który rozwijał się później. Te dwie wizje duszpasterskie ujawniły się także podczas wieczornej dyskusji panelowej, która w salach duszpasterstwa akademickiego zgromadziła różne pokolenia absolwentów i uczestników: od tuż powojennych do obecnych. Zostało wypowiedzianych wiele cennych świadectw osób, które znalazły w duszpasterstwie coś dla siebie, mogły tu pogłębić swoją formację duchową i intelektualną, odkryć wartości, które owocowały w ich dalszym życiu. Wspomnienia przeplatały się z aktualnymi wyzwaniami. Prowadzący dyskusję dr Michał Białkowski stawiał pytania o wizję przyszłości: w jakim kierunku winny zmierzać zmiany i jakie nowe obszary mogłoby zagospodarować duszpasterstwo. To ważne dziś problemy, na które wciąż szukamy odpowiedzi, a duszpasterski dialog pokoleń może bardzo pomóc w znalezieniu odpowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję