Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Chrystus nikogo nie zwodzi, ani nie zawodzi

– Trzeba się dotknąć Jego miłości. Trzeba Jej w sobie doświadczyć. Trzeba nią żyć. Wtedy się wie, pewnością wiary. Chrystus nikogo nie zwodzi, ani nie zawodzi – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej przy ołtarzu polowym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski podkreślił, że całe dzieło ewangelizacyjne Kościoła polega na głoszeniu prawdy o zmartwychwstałym Jezusie, która wlewa nadzieję w ludzkie serca. Celem głoszenia Ewangelii jest to, aby jak najwięcej ludzi mogło wyznać za św. Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój!”. Poprzez to wyznanie, kolejne pokolenia chrześcijan, stają się współuczestnikami, z Apostołami, ich wiary, nadziei i miłości.

– Współuczestnictwo z Chrystusem poprzez życie w Jego Kościele znaczy żyć w prawdzie, a to z kolei domaga się od nas uznania naszej grzeszności i słabości, domaga się udziału w sakramencie pokuty i pojednania, by dostąpić miłosierdzia Bożego – mówił abp Jędraszewski. Za św. Janem zachęcał do współuczestnictwa z Bogiem i Jego Kościołem, po to, by dostąpić Bożego miłosierdzia.

Zwracając uwagę, że od dwóch miesięcy na Ukrainie trwa wojna, abp Jędraszewski wskazał, że Kościół prawosławny obchodzi dziś Uroczystość Zmartwychwstania, tymczasem żołnierze rosyjscy piszą na pociskach, które będą za chwilę wystrzeliwane w stronę Ukraińców, cyniczne i bluźniercze słowa: „Chrystus zmartwychwstał!”. "Wielu w tym czasie pyta o to, gdzie jest Pan Bóg? Gdzie jest Jego miłosierdzie?" - mówił duchowny.

– Doświadczany przez wielu Ukraińców ogrom zła i wyrządzanych im krzywd każe nam, ludziom wierzącym, spojrzeć w tym momencie z głęboką wiarą i czcią na Chrystusa Umęczonego i Ukrzyżowanego i niejako dotknąć się Jego ran, Jego cierpienia i Jego męki – ponieważ to właśnie On jest jako Zdradzony przez Judasza – w ukraińskich patriotach wskazywanych i wydawanych rosyjskim żołnierzom - powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski podkreślił, że Chrystus jest w cierpiących, boleśnie dotkniętych ludziach w Ukrainie. - On tam jest. My patrząc na nich, w perspektywie wiary, odnajdujemy raz jeszcze cierpiącego Chrystusa przechodzącego przez dzieje ludzkości – mówił hierarcha.

Reklama

Dodał, że drugą odpowiedzią na pytanie o obecność Boga jest to, co potwierdza się w słowach św. Pawła Apostoła z Listu do Rzymian: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska, aby jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak łaska przejawiła swe królowanie przez sprawiedliwość wiodącą do życia wiecznego przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego”.

– Obficie rozlała się łaska w postawie tylu ludzi, którzy poszli za Chrystusowym wskazaniem „bądźcie miłosierni, jak Ojciec mój jest miłosierny” – mówił abp Jędraszewski wskazując na rezygnację z zemsty i przebaczenie ze strony wielu głęboko skrzywdzonych Ukraińców wobec swoich prześladowców, a także na realną pomoc uciekinierom wojennym i przyjęcie ich do polskich domów.

Na koniec metropolita krakowski przypomniał o dwóch rocznicach związanych ze św. Janem Pawłem II – 25-lecie pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 r. i 20-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu 17 sierpnia 2002 r. Arcybiskup przywołał fragmenty Aktu zawierzenia, który w całości został odmówiony na końcu Mszy św.

– Niech ten Akt rozbrzmiewa na całym świecie – w naszych sercach, w naszych domach, w naszej ojczyźnie, wszędzie tam, gdzie ludzie – za św. Tomaszem, wpatrzeni w Chrystusa – powtarzają: „Pan mój i Bóg mój!” – mówił metropolita i zwrócił uwagę, że widomym znakiem powszechności i uniwersalności zawierzenia się Bożemu miłosierdziu jest obecność w Łagiewnikach kard. Philippe Ouédraogo z Burkina Faso, przewodniczącego Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru, arcybiskupa Wagadugu, do którego trafi obraz Jezusa Miłosiernego poświęcony właśnie w Krakowie.

Po homilii został poświęcony także dzwon nadziei dla sanktuarium Bożego miłosierdzia w Keysborough w Australii.

2022-04-24 13:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: prawda o katastrofie smoleńskiej - w zasiekach kłamstw

O walce z faktami, kłamstwach na temat Katynia i o wciąż nowych wątpliwościach dotyczących katastrofy smoleńskiej mówił podczas Mszy św. w łódzkiej archikatedrze abp Marek Jędraszewski. "Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości" – powiedział metropolita łódzki w 5. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

Publikujemy treść homilii abp. Marka Jędraszewskiego

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Autobus dla bezdomnych znów w trasie

2022-12-04 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Od 1 grudnia na łódzkich ulicach w godzinach nocnych ponownie pojawił się specjalny autobus przeznaczony dla bezdomnych i osób potrzebujących pomocy w zimne noce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję