Reklama

Sposób na aktywne społeczeństwo

Niedziela lubelska 39/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Zachwycić się miejscem swojego zamieszkania" - to intrygujące zdanie padło z ust burmistrza niemieckiej gminy Dietera Lorenza, który dowodził, że rezultatem rozbudzonej miłości do swojego regionu jest zaangażowanie się mieszkańców społeczności w pracę na jego rzecz. Był on jednym z gości na konferencji podsumowującej program "Partnerstwo dla Wspólnoty", która odbyła się 27 sierpnia br. w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Jej organizatorem była Lubelska Organizacja Samopomocy. Czy warto, aby samorząd współdziałał ze swoimi obywatelami? Lorenz - burmistrz gminy Sickte w Dolnej Saksonii w Niemczech uważa, że jak najbardziej tak. I o tym właśnie się starał przekonać obecnych na sali uczestników programu oraz przedstawicieli lubelskich organizacji samorządowych i pozarządowych.

Niezależnie od długów

Jak można wykorzystać tkwiący w ludziach potencjał - wyjaśniał, podając bardzo konkretne przykłady. Tłumaczył też jak - łącząc go ze stosunkowo niedużymi funduszami - skutecznie działać na rzecz rozwoju danej gminy. Nawet, gdy jej sytuacja finansowa jest trudna. Brak dostatecznych pieniędzy nie musi niweczyć realizacji pomysłów społeczności. Należy tylko rozsądnie przemyśleć, jak wykorzystać już posiadane atuty - mówił. A wtedy tak kosztowne inwestycje jak zmodernizowanie placu zabaw dla dzieci czy utworzenie nowej restauracji (z założeniem, że będzie miejscem pracy dla bezrobotnych, a w przyszłości dodatkowym ośrodkiem kultury) są realne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słuchanie obywateli

W Sickte wsłuchano się w wolę obywateli, dotyczącą wspomnianego placu. Argumenty były przekonywujące, więc nie powiedziano: Nie. - Kupiliśmy nowy sprzęt, zgodny z życzeniami ludzi. Ale nie wydawaliśmy żadnych pieniędzy na montaż. Ten dobrowolnie wykonali obywatele. Podobnie było z restauracją. Pomyśleliśmy, że przeznaczymy na nią stary, drewniany budynek. Zagospodarowano go w oparciu o własne siły. Generalnie w obecnej sytuacji stosujemy zasadę: samorząd finansuje materiały, a wykonanie wielu rzeczy zastawia mieszkańcom. Burmistrz podkreślał jednak, że zaangażowanie ludzi w takie prace wiąże się z żywym zainteresowaniem swoją miejscowością, które to trzeba po prostu rozbudzić. I jest to niewątpliwie zadanie dla lokalnych organizacji.

Reklama

Samodzielność

Inną ważną myślą było podkreślenie roli samodzielności. - Każda rodzina powinna najpierw szukać rozwiązania problemu w oparciu o najbliższych. Gdy sytuacja przerośnie jej siły, wtedy warto zwrócić się o pomoc do organizacji pozarządowej czy do samorządu gminy - mówił Lorenz. Tak też i wspomniane organizacje powinny intensywnie szukać własnych rozwiązań. A o pomoc do instytucji państwowych zwracać się dopiero w tym, czego rzeczywiście nie mogą "przeskoczyć". Takie rozumienie roli organizacji pozarządowych podkreślił dr Andrzej Juros z Lubelskiego Ośrodka Samopomocy. Od lat w swojej działalności boryka się z błędnym pojmowaniem ich roli. - Ludzie mają do nich postawę nadmiernie roszczeniową. Tymczasem one nie powinny załatwiać wszystkiego w imieniu ludności. Ich zadaniem jest wspieranie wspólnot lokalnych oraz wspomaganie realizacji pomysłów inicjowanych przez społeczność danej miejscowości.

Nie tylko niepełnosprawni

Co mogą zrobić i co już robią organizacje pozarządowe na Lubelszczyźnie na rzecz rozwiązania problemów społecznych? Na to pytanie odpowiadał Janusz Jurek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Zatrudnienia Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Mówił więc o już istniejących organizacjach dla ludzi niepełnosprawnych; o usuwaniu barier architektonicznych uniemożliwiających inwalidom na wózkach dotarcie do wielu miejsc. Jednak przedstawiciele LOS uważają, że jest to jednostronne zawężenie roli takich organizacji. Powinny one interesować się wszystkim problemami, jakie pojawiają się wśród mieszkańców danej społeczności. Dyrektor ogólnikowo tylko wspomniał, iż wspólne działania obywateli, zainspirowane przez samorząd czy organizację pozarządową, stanowią podstawę wyrobienia cennych cech u lokalnej społeczności: a więc wzajemnego zaufania, dynamicznego działania, angażowania się w cele społeczne, partnerstwo, czyli takich, które charakteryzują demokratyczne społeczeństwo.

Reklama

Współpraca z perspektywami

Takie cechy funkcjonują już w społeczności niemieckiej. Polacy ciągle jeszcze uczą się samodzielności i partnerstwa. Jest to życiowa konieczność po okresie zależności w decyzjach i inicjatywach od komunistycznego "opiekuńczego" państwa. Temu zresztą służą programy, takie jak "Partnerstwo dla Wspólnoty". Burmistrz Lorenz mówił o chórach i fiestach konsolidujących mieszkańców gminy Sickte, ale jednocześnie zauważył, że współdziałanie Polaków z Kościołem - np. przy organizowaniu uroczystych dożynek - może okazać się doskonałym punktem wyjścia dla przyszłego, pełniejszego zaangażowania się lokalnej społeczności w życie parafii i gminy.

Dwa pytania

Program "Partnerstwo dla Wspólnoty" miał zaktywizować ludność wiejską na Lubelszczyźnie. Czy to się udało? Dr Andrzej Juros i Monika Jarczyk z Lubelskiego Ośrodka Samopomocy mówią, że tak. Aż w siedemnastu powiatach powstały mini-wspólnoty. Każda opracowała konkretny projekt i później go realizowała. Jeden z ciekawszych, nazwany "Babską Niedzielą", wykonał zespół z powiatu łęczyńskiego. Zorganizował on festyn letni, na którym kobiety prezentowały swoje rękodzieła. Z kolei we wsi Kamionka w pobliżu Lubartowa powstało Stowarzyszenie dla Ziemi. Zaangażowani w nie ludzie biorą udział w szkołach ludowych dla kobiet, uczących m.in. obsługi urządzeń audiowizualnych. Przedstawiciele LOS są przekonani o istnieniu naturalnych potencjalnych liderów, którzy w swoich środowiskach wiejskich są jednak osamotnieni. Szereg ludzi chciałaby coś pożytecznego robić, ale nie wie, czy warto się angażować. Wymieniane powody to brak pieniędzy, lokalu itp. My natomiast - mówi dr Juros - chcemy im pokazać, że można i warto się angażować na rzecz swojej miejscowości i swoich sąsiadów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15

[ TEMATY ]

Kurs Alpha

Parafia Czerwieńsk

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

To cykl 11 spotkań prowadzący do poznania i przypomnienia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podanych w ciekawej i dynamicznej formie. Na każde ze spotkań składają się wspólny posiłek, katecheza i rozmowa w małej grupie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję