Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Bierzmowanie i odpust u św. Wojciecha

Na świętowanie uroczystości odpustowych, ku czci św. Wojciecha, ks. proboszcz kan. Stanisław Wójcik zaprosił biskupa seniora diecezji świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Wałbrzych ‑ św. Wojciech

archiwum prarafii

Podziękowania biskupowi, rodzicom i krewnym to stały punkt uroczystości bierzmowania

Podziękowania biskupowi, rodzicom i krewnym to stały punkt uroczystości bierzmowania

Bp Ignacy Dec nie tylko wspólnie modlił się ze zgromadzonymi wiernymi, ale także udzielił uczniom klas ósmych sakramentu bierzmowania i wygłosił okolicznościową homilię, w której poruszył temat dawnych i dzisiejszych głosicieli prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa. Zaczynając od Marii Magdaleny, uczniów z Emaus, św. Tomasza, poprzez św. Piotra i św. Jana, homileta przeszedł do osoby św. Wojciecha biskupa i męczennika, przytaczając jego życiorys, jednocześnie podkreślając, że Polacy od początku uważali go za swego patrona i niebieskiego opiekuna.

Hierarcha następnie przywołał postać św. Jana Pawła II, który 42 lata temu w orędziu wielkanocnym mówił: „Chrystus zmartwychwstał. Nie odrzucajcie Go wy, którzy budujecie ludzki świat. Nie odrzucajcie Go wy, którzy w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek dziedzinie budujecie świat dzisiejszy i jutrzejszy. Którzy budujecie świat kultury i cywilizacji; świat ekonomii i polityki; świat nauki i informacji.”

- Dzisiaj ta misja świadczenia o żyjącym wśród nas Chrystusie, spoczywa na nas. Wynika ona z przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania, a także w naszym przypadku z sakramentu święceń i z konsekracji zakonnej. Jezus przed swoim odejściem do nieba powiedział do uczniów: tych pierwszych, tych późniejszych i tych dzisiejszych, a więc także i do nas: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” – akcentował bp Dec.

Reklama


2022-04-27 23:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wałbrzychu modlili się nie tylko za kombatantów

[ TEMATY ]

kombatanci

ks. Stanisław Wójcik

Wałbrzych ‑ św. Wojciech

Ryszard Wyszyński

W intencji zmarłych kombatantów i żołnierzy modlili się także najmłodsi parafianie

W intencji zmarłych kombatantów i żołnierzy modlili się także najmłodsi parafianie

W wałbrzyskim kościele pw. św. Wojciecha, w niedzielę 11 lipca, miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik ofiarował Mszę św. w intencji zmarłych członków i przyjaciół Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP, koła Piaskowa Góra.

Mszy św. w tej intencji przewodniczył proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik. Polecano Panu Bogu zwłaszcza tych kombatantów, którzy odeszli do Domu Ojca w tym roku, mjr. Jana Mleczko i mjr. Jacka Barana. Ten pierwszy, to jeden z ostatnich do niedawna żyjących kombatantów, uczestnik II wojny światowej, który w szeregach I Armii Wojska Polskiego brał udział w walkach o Warszawę, Kołobrzeg, a swój wojenny szlak zakończył udziałem w bitwie o Berlin. Natomiast zmarły w maju mjr Baran, to oficer służby czynnej Wojska Polskiego, który opiekował się kombatantami i był ich przyjacielem – organizował wiele wałbrzyskich i szczawieńskich uroczystości upamiętniających uczestników walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. W Mszy św. uczestniczył prezes koła Alfred Pszczółkowski.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję