Reklama

Świetlicowe wakacje

Czas pełen atrakcji

Podczas minionych wakacji świetlice profilaktyczno-wychowawcze działające w ramach Środowiskowej Sekcji Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Pomoc" zadbały o swoich podopiecznych i zaproponowały im bogaty program wakacyjny. Podczas wypoczynku w formie półkolonii i kolonii w świetlicach prowadzone były ciekawe zajęcia, dzieci miały zagwarantowane posiłki, wychodziły i wyjeżdżały na wycieczki. Odwiedziły m.in. Gorzów, wyruszyły do podzielonogórskiej Ochli oraz do świerkocińskiego ZOO-Safari.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zabawy i wycieczki

Dzięki wsparciu Caritas diecezji i sponsorów w wielu świetlicach zostały zorganizowane kolonie. Dzieci spędziły wspaniałe chwile nad morzem, w górach, nad jeziorami. Niektórzy dotarli nawet za granice kraju, np. dzieci ze świetlicy "Wśród Aniołów" wraz z członkami Katolickiego Klubu Abstynenta wypoczywały w Czechach. Część dzieci biorących w roku szkolnym udział w zajęciach świetlic Caritas oraz dzieci objęte opieką MOPS i Pogotowia Opiekuńczego wypoczywały w ośrodku kolonijnym w Długiem, a główną atrakcją tego turnusu był wyjazd grupy do Gorzowa na koncert "Arki Noego" i "2 Tm 2, 3". 80 dzieci wraz z pracownikami i wolontariuszami spędziło swoje wakacje w Bukowcu i Stróżnicy. Młodzi podróżnicy zachwycili się górami, zwiedzali Karpacz, Szklarską Porębę, Jelenią Górę. I choć dzieci niejednokrotnie doświadczały zmęczenia związanego z długą wędrówką, to dla wielu będą to na pewno niezapomniane chwile. A dzieci ze świetlicy "Iskierki" przy zielonogórskiej parafii pw. Brata Alberta były nawet w ZOO-Safari.
Podczas kolonii i półkolonii dzieci uczestniczyły również w programach o charakterze profilaktycznym (antyalkoholowych, antynarkotykowych), programach psychologicznych i integracyjnych, które stanowiły kontynuację i podsumowanie programu świetlicowego realizowanego w roku szkolnym.
O najmłodszych zadbały również świetlice Caritas w Bledzewie, Gubinie i Koźli Kożuchowskiej. W Koźli Koż. w półkoloniach brało udział 45 - 60 dzieci. Atrakcją wakacji okazały się wyjazdy do Zielonej Góry (dzieci odwiedziły m.in. Palmiarnię) oraz do Ochli. Przez całe wakacje działała świetlica w Kożuchowie prowadzona przez Caritas i KSM. Dzięki pomocy miejscowych władz dzieci wyruszyły m.in. do wrocławskiego ZOO, zwiedziły pałac w Żaganiu i zawitały do Zielonej Góry.
Na zakończenie wakacji 26 sierpnia podopieczni wszystkich zielonogórskich świetlic spotkali się w parafii pw. św. Józefa, by wspólnie pożegnać wakacje. Podczas festynu, który odbywał się pod hasłem: "Świetlicowe radości - zdrowo i bezpiecznie" działo się wiele: odbywały się bowiem warsztaty sportowe, plastyczne i muzyczne.
Dla wszystkich znalazły się również upominki. Organizatorem festynu była Środowiskowa Sekcja Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Rzecz Dzieci i Młodzieży POMOC, którą finansowo wspomógł Zarząd Miasta Zielona Góra, Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

Kolejne świetlice

Podczas wakacji dzieci pamiętały o tym, że "to co dobre, szybko się kończy" i w wielu rozmowach z opiekunami padały pytania o następne wakacje oraz czy powstaną nowe świetlice. Jednak teraz przed dziećmi kolejny rok szkolny, a przed Środowiskową Sekcją Caritas tworzenie nowych świetlic oraz koordynowanie pracy placówek już działających. W najbliższych planach Sekcji znajduje się utworzenie kolejnych świetlic w Zielonej Górze, Gorzowie, Głogowie, Zwierzyniu, Żaganiu i Nowej Soli. Zdaniem ks. Andrzeja Kołodziejczyka, koordynatora Sekcji, "to właśnie dzieciom należy poświęcić najwięcej uwagi, bowiem one nigdy nie są winne sytuacji i ubóstwa, w jakim się znalazły". Dzięki istniejącym już świetlicom Caritas tegoroczne wakacje atrakcyjnie i bezpiecznie spędziło wiele dzieci - w roku przyszłym będzie ich na pewno jeszcze więcej!
Caritas Diecezji dofinansowała w tym roku wypoczynek ponad 2 tys. dzieci, który organizowały przede wszystkim Parafialne Zespoły Caritas, parafie oraz stowarzyszenia katolickie. Na ten cel przeznaczone zostały ofiary zebrane podczas ubiegłorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w kwocie blisko 150 tys. zł. Wakacyjne Dzieło Caritas nie zaistniałoby jednak bez pomocy i z serca wykonywanej pracy ok. 140 wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję