Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski do młodych: Świat potrzebuje dzisiaj jednoznacznych świadków Chrystusowej wiary

– Świat potrzebuje dzisiaj jednoznacznych świadków Chrystusowej wiary – mówił abp Marek Jędraszewski do kandydatów do bierzmowania z parafii Miłosierdzia Bożego w Rokicinach Podhalańskich.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przywołał rozmowę Jezusa z Nikodemem, w czasie której Mistrz z Nazaretu mówił, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Metropolita zwrócił uwagę, że przez śmierć na krzyżu Jezus zasypał przepaść między ludźmi a Bogiem, jaka zrodziła się po grzechu Adama i na powrót człowiek może czuć się dzieckiem Boga Ojca. Arcybiskup podkreślił, że gdy Apostołowie słuchali tych słów, nie rozumieli ich. Stały się one jasne dopiero po zesłaniu Ducha Świętego, który uzdolnił ich do wypełnienia testamentu Chrystusa, aby szli na cały świat i głosili dobrą nowinę o zbawieniu.

Metropolita odwołując się do Dziejów Apostolskich zauważył, że uczniowie z Ewangelią dotarli m.in. do Antiochii, gdzie po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami. Arcybiskup zwrócił uwagę na polski źródłosłów, który wskazuje, że chrześcijaninem zostaje się w momencie chrztu, ale po grecku chrześcijanin to „christianos”, czyli namaszczony Duchem Świętym, Chrystusowy, należący do Chrystusa. – Należymy do Chrystusa od momentu chrztu, bo wtedy zostaliśmy namaszczeni olejem krzyżma – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że w czasie bierzmowania młodzi też zostaną namaszczeni krzyżmem, aby mieli odwagę – niezależnie od okoliczności – przyznać się do tego, że są uczniami Chrystusa. – Świat potrzebuje dzisiaj jednoznacznych świadków Chrystusowej wiary – mówił arcybiskup zaznaczając, że konsekwencją życia bez Chrystusa są wydarzenia na Ukrainie, które są zaprzeczeniem Ewangelii.

Metropolita podkreślił, że odpowiedzią człowieka na miłość Boga powinna być jedynie miłość – do Boga i do drugiego człowieka. – Na tym polega chrześcijańska postawa – dodawał zwracając uwagę, że znakiem zobowiązań wynikających z bierzmowania są krzyże, które nie mogą być tylko pamiątką, ale mają przypominać o tym, jak Bóg kocha człowieka i pragnie odpowiedzi na tę miłość. Na koniec arcybiskup zachęcał do modlitwy o dary Ducha Świętego, aby ci, którzy je otrzymają, mogli być przez innych nazywani Chrystusowymi.

2022-05-10 23:10

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Radio Maryja głosem Polaków wykluczonych przez społeczeństwo liberalne

[ TEMATY ]

Radio Maryja

abp Marek Jędraszewski

Marian Sztajner/Niedziela

Radio Maryja stało się też głosem tych wszystkich Polaków, których rodzące się od 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć i zmusić do milczenia - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas sobotnich uroczystości 25-lecia Radia Maryja. Zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski przewodniczył w toruńskiej Arenie Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu biskupów.

Przed Eucharystią gości zgromadzonych w arenie toruńskiej powitał dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Na uroczystości przybył prezydent Andrzej Duda wraz z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP, członkowie rządu, parlamentarzyści PiS, rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, członkowie Rodziny Radia Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję