Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski do młodych: Świat potrzebuje dzisiaj jednoznacznych świadków Chrystusowej wiary

– Świat potrzebuje dzisiaj jednoznacznych świadków Chrystusowej wiary – mówił abp Marek Jędraszewski do kandydatów do bierzmowania z parafii Miłosierdzia Bożego w Rokicinach Podhalańskich.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przywołał rozmowę Jezusa z Nikodemem, w czasie której Mistrz z Nazaretu mówił, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Metropolita zwrócił uwagę, że przez śmierć na krzyżu Jezus zasypał przepaść między ludźmi a Bogiem, jaka zrodziła się po grzechu Adama i na powrót człowiek może czuć się dzieckiem Boga Ojca. Arcybiskup podkreślił, że gdy Apostołowie słuchali tych słów, nie rozumieli ich. Stały się one jasne dopiero po zesłaniu Ducha Świętego, który uzdolnił ich do wypełnienia testamentu Chrystusa, aby szli na cały świat i głosili dobrą nowinę o zbawieniu.

Metropolita odwołując się do Dziejów Apostolskich zauważył, że uczniowie z Ewangelią dotarli m.in. do Antiochii, gdzie po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami. Arcybiskup zwrócił uwagę na polski źródłosłów, który wskazuje, że chrześcijaninem zostaje się w momencie chrztu, ale po grecku chrześcijanin to „christianos”, czyli namaszczony Duchem Świętym, Chrystusowy, należący do Chrystusa. – Należymy do Chrystusa od momentu chrztu, bo wtedy zostaliśmy namaszczeni olejem krzyżma – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że w czasie bierzmowania młodzi też zostaną namaszczeni krzyżmem, aby mieli odwagę – niezależnie od okoliczności – przyznać się do tego, że są uczniami Chrystusa. – Świat potrzebuje dzisiaj jednoznacznych świadków Chrystusowej wiary – mówił arcybiskup zaznaczając, że konsekwencją życia bez Chrystusa są wydarzenia na Ukrainie, które są zaprzeczeniem Ewangelii.

Metropolita podkreślił, że odpowiedzią człowieka na miłość Boga powinna być jedynie miłość – do Boga i do drugiego człowieka. – Na tym polega chrześcijańska postawa – dodawał zwracając uwagę, że znakiem zobowiązań wynikających z bierzmowania są krzyże, które nie mogą być tylko pamiątką, ale mają przypominać o tym, jak Bóg kocha człowieka i pragnie odpowiedzi na tę miłość. Na koniec arcybiskup zachęcał do modlitwy o dary Ducha Świętego, aby ci, którzy je otrzymają, mogli być przez innych nazywani Chrystusowymi.

2022-05-10 23:10

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w kopalni soli w Wieliczce: otwórzmy serca na przyjście Bożego Dzieciątka

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

- Otwórzmy się na Chrystusa, na Boże Dzieciątko, które narodziło się w Betlejem w grocie i zostało złożone do żłobu. Otwórzmy się na Jego obecność i pozwólmy, aby nam błogosławił - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas pasterki w Kopalni Soli w Wieliczce.

W homilii abp Jędraszewski stwierdził, że narodziny Jezusa stało się przełomowym wydarzeniem, ponieważ dzieje ludzkości zaczęto dzielić na czas przed i po przyjściu Syna Bożego. Wskazał, że liturgia Bożego Narodzenia wciąż powtarza prawdę, że Boży Syn stał się człowiekiem, by ludzie mogli stać się dziećmi Bożymi.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka

2022-11-30 09:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję