Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Odpust i wizytacja kanoniczna w parafii katedralnej

Tegoroczny odpust w parafii katedralnej zbiegł się z pasterską wizytacją kanoniczną. Była to podwójna okazja do uczczenia współpatrona parafii i patrona diecezji.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Katedra Świdnicka

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Kanonicy Kapituły Katedralnej podziwiali efekty prac renowacyjnych w katedrze świdnickiej

Kanonicy Kapituły Katedralnej podziwiali efekty prac renowacyjnych w katedrze świdnickiej

Wszystkie wydarzenia od 7 do 9 maja odbyły się w obecności biskupa świdnickiego. Już w sobotę rano pod przewodnictwem bp Marka Mendyka kanonicy kapituły katedralnej podziwiali kunsztowny remont nawy głównej kościoła katedralnego. W godzinach popołudniowych błogosławieństwo do nowych funkcji otrzymali lektorzy, ceremoniarze i nadzwyczajni szafarze.

W niedzielę na pierwszej Mszy św. sprawozdanie duszpastersko – gospodarcze przedstawił biskupowi proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Piotr Śliwka, podkreślając wykonane w ostatnich latach historyczne prace renowacyjne. Podczas kolejnych Mszy św. biskup głosił słowo Boże, wybierzmował młodzież oraz spotkał się z dziećmi, z grupami parafialnymi i przedstawicielami rady parafialnej. W miedzy czasie rozmawiał z kapłanami i obserwował ich posługę. W poniedziałek w liturgiczną uroczystość św. Stanisława bp Mendyk spotkał się z 22 pracującymi na terenie parafii katechetami dzieląc z nimi smutki i radości katechizowania w szkole.

Podsumowaniem była Msza św. odpustowa, w czasie której biskup świdnicki podkreślił, że Św. Stanisław jest dobrym pasterzem, ale też jest wzorem chrześcijanina, któremu wiara nie pozwoliła na obojętne przyglądanie się i na pobłażanie złu. - Św. Stanisław był radykalny, bo przecież trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – mówił bp Mendyk. 

2022-05-09 23:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez lęku czekał na śmierć - pogrzeb ks. kan. Stanisława Czachora

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Kłodzko

ks. Stanisław Czachor

YT

Msza św. pogrzebowa ks. kan. Stanisława Czachora

Msza św. pogrzebowa ks. kan. Stanisława Czachora

W czasie stale rozprzestrzeniającej się pandemii śmiercionośnego wirusa, pożegnano kapłana – ks. Stanisława Czachora, który przed laty ofiarnie służył w wspólnocie w Kłodzku.

Msza św. pogrzebowa odbyła się w przyszpitalnym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, który jest kościołem parafialnym dla ponad 2 tys. wiernych z Kłodzka i pobliskich miejscowości. W nim przez 37 lat posługę proboszcza pełnił zmarły ks. Stanisław Czachor.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję