Reklama

Kościół

21 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach

Nasza dzisiejsza wędrówka zatrzymuje się na południowo-zachodniej Ukrainie, gdzie kilka kilometrów od Sambora leży polska wieś Łanowice. To tutaj znajduje się jedyne na Ukrainie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, obok którego znajduje się kalwaria, przypominająca miejsce objawienia Matki Bożej we francuskim La Salette.

[ TEMATY ]

Ukraina

Monika Książek

Parafia w Łanowicach powstała w 1462 roku. Założył ją ówczesny właściciel Paweł Odrowąż, który także zbudował pierwszy kościół. Drugą świątynię, której fundatorem był Marcin Łyczko, konsekrował w roku 1591 arcybiskup Jan Solikowski. W 1727 r. z funduszy kolejnego właściciela wsi Dominika Kossakowskiego zbudowano trzecią świątynię, którą w 1753 r. w czasie wizytacji biskup przemyski Wacław Sierakowski konsekrował. Czwarty drewniany kościół zbudowano w 1817 roku z funduszy Ignacego Konarskiego, do którego należały wtedy Łanowice.

Kościół ten przetrwał zawieruchę obu wojen i zachował się niemalże do naszych czasów. Niestety w 1948 r. władze sowieckie aresztowały ks. Dominika Czeszyka – miejscowego proboszcza i zesłały go na Syberię. Opiekę nad parafią przejął wtedy o. Aleksander Kałużewski – redemptorysta z Mościsk. Kapłan ten został jednak szybko zmuszony do wyjazdu z kraju. Przez kolejne pięć lat Msze św. w większe święta sprawowali księża z Sambora. W 1963 r. świątynie i parafię definitywnie zamknięto ale najgorsze miało się dopiero wydarzyć. W latach osiemdziesiątych władze komunistyczne wydały decyzję o zburzeniu kościoła. Wtedy to traktory otoczone kordonem milicji rozerwały świątynie na strzępy. Drewno ze zburzonej świątyni zostało wywiezione z Łanowic i przeznaczone na opał dla jednej ze szkół.

Bardzo przejmującym wydarzeniem w historii tutejszego kościoła był pochówek prochów zniszczonej świątyni. W konspiracji mieszkańcy Łanowic pozbierali rozwleczone traktorami fragmenty wyposażenia i drobne drzazgi ze zburzonego kościoła, spalili je i z wielką czcią pochowali na cmentarzu. Była to z pewnością jedna z wielu oznak zwycięstwa wiary tutejszych mieszkańców oraz ich przywiązania do Pana Boga i kościoła.

Już w 1985 roku na cmentarzu wybudowano niewielką kapliczkę, którą poświęcił ks. Kazimierz Mączyński z Sambora. W latach 1989 – 1994 opieką duszpasterską objął parafię ks. Gerard Liryk z Rudek.

Reklama

W 1989 kiedy dało się zauważyć już pierwsze oznaki odwilży ustrojowej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dzisiejszego kościoła. Warto podkreślić, że czynny udział w budowie świątyni wzięła cała wioska. Budowa została ukończona w roku 1992 roku, rok później 25 września 1993 roku nowo wybudowany budynek kościoła poświęcił bp. Rafał Kiernicki ze Lwowa.

Od 1994 r. posługują tu Księża Saletyni. Staraniem duszpasterzy i wiernych rozwija się tu kult Matki Bożej Saletyńskiej. 11 września 2004 r. kardynał Marian Jaworski poświęcił Kalwarię Saletyńską, a dwa lata później kościół w Łanowicach otrzymał drugi tytuł – Matki Bożej Saletyńskiej. Z czasem dobudowano boczną kaplicę, w której szczególne miejsce znalazła figura Matki Bożej. Orędzie maryjne z La Salette, dzięki Księżom Misjonarzom, zostało przybliżone wiernym okolicznych parafii. Wiele parafii przyjęło figurę Matki Bożej, która była przekazywana z domu do domu.

3 listopada 2009 roku abp Mieczysław Mokrzycki erygował w Łanowicach pierwsze na Ukrainie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Dzisiejsze sanktuarium, choć położone na Ukrainie, sięga aż po francuskie Alpy, gdzie dwoje pastuszków: Maksymin Giraud i Melania Calvat, dnia 19 września 1846 roku na górze La Salette rozmawiało z Matką Bożą. Wspominając te wydarzenia i patrząc na znak obecności Maryi w figurze saletyńskiej, wołajmy:

Maryjo, Matko ma, płacząca w La Salette, za nami Syna proś, by nam przebaczył grzech i udzielił daru pokoju.

2022-05-20 21:11

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Kościół pomaga ludziom w obliczu pandemii

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

COVID‑19

pl.wikipedia.org

Św. Zygmunt Karol Gorazdowski

Św. Zygmunt Karol Gorazdowski

Na Ukrainie Kościół katolicki nie ustaje w niesieniu pomocy osobom dotkniętym koronawirusem. Utrzymujący się wysoki poziom zachorowań, szczególnie w zachodniej i środkowej części kraju, gdzie żyje najwięcej katolików, sprawił, że biskupi postanowili utrzymać dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.

Duża liczba zachorowań na COVID-19 sprawiła, że Kościół katolicki na Ukrainie wciąż z uwagą i troską podchodzi do epidemii. Organizacje charytatywne, takie jak Caritas-Spes i Caritas Ukraina niosą w wielu miejscach pomoc osobom ubogim, które szczególnie odczuwają skutki wirusa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Liturgia nie może być produktem ludzkiej wyobraźni i kreatywności

2023-02-04 23:00

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Świdnica

Św. Krzyż Świdnica

ks. Julian Nastałek

ks. Bogdan Ferdek

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Julian Nastałek podczas Mszy świętej trydenckiej w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI

Ks. Julian Nastałek podczas Mszy świętej trydenckiej w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI

O roli liturgii w życiu Kościoła, mówił ks. prof. Bogdan Ferdek, podczas Mszy Requiem w trzydziesty dzień po pogrzebie papieża emeryta Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję