Reklama

Głos z Torunia

Kościół ma już swój kamień węgielny

Poświęcenia dokonał bp Wiesław Śmigiel 21 maja na placu budowy kościoła w Grudziądzu-Owczarkach.

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Małgorzata Borkowska

Kaplica pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest kościołem filialnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. To ważne wydarzenie swym śpiewem uświetnił chór Tibi Mariae. Nieprzypadkowo wszystkie działania organizacyjne związane z zamysłem powstania kaplicy miały miejsce w Święta Maryjne. Propozycja wezwania narodziła się 24 maja 2012 roku podczas Mszy św. w Loreto w Święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – w czasie parafialnej pielgrzymki do Włoch. Także wszystkie sprawy formalne, urzędowe, zgody, kredyty pomyślnie rozwiązywano w Święta Maryjne.

- Zanim Ksiądz Biskup poświęci kamień węgielny pod budowę naszego kościoła, pozwólcie, że przywołam na pamięć kilka ważnych dat związanych z tym miejscem. - rozpoczął ks. kan. Zbigniew Gański, proboszcz miejsca. 13 października 2011 roku, w dzielnicy Owczarki, które Matka Boża wybrała sobie na spotkanie ze swoimi czcicielami, podpisano akt notarialny zakupu działki. W maju 2012 roku zrodziła się propozycja wezwania dla kaplicy, która została zaakceptowana przez księdza bpa Andrzeja Suskiego. W dniu 29 maja 2012 roku poświęcony został krzyż na placu budowy. Kaplicę tymczasową rozpoczęto budować w 2013 roku. 24 maja 2013 roku wydany został dekret erygujący. Rok później miał miejsce pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W styczniu 2017 roku tymczasowa kaplica otrzymała pozwolenie na jej użytkowanie. Od 2018 roku trwa budowa właściwej kaplicy, tuż obok kaplicy tymczasowej. Kamień węgielny pod budowę kościoła został przywieziony przez parafian, w czasie pielgrzymki, którą odbywali do Fatimy w 2017 roku. Kamień pochodzi z miejsca objawień Anioła trojgu pastuszków.

Jak podkreślił Ksiądz Biskup kamień węgielny to nie dodatek do budowli, to nie jest ozdoba. Prawdziwy kamień węgielny stanowił istotną część całej konstrukcji. Od kamienia węgielnego zależało, czy ta konstrukcja będzie trwała. Jeżeli zbudujemy tę świątynię na fundamencie naszej wiary i na fundamencie Jezusa Chrystusa, to będzie ona trwała. Będzie też gromadziła ludzi, którzy będą oddawali Bogu cześć.

2022-05-23 12:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grudziądzanie oddali hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu

W Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich odbyła się Msza św. w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, której przewodniczył ks. kan Krzysztof Zalewski, proboszcz miejsca.

Obecni byli: Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Regina Dąbkowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy, członkowie Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich, poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” z III Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, delegacja Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu, mieszkańcy miasta.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję