Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba podczas XII Stanowej Konwencji w Licheniu zobowiązują się kontynuować wsparcie dla ofiar wojny na Ukrainie

21 maja w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbył się drugi dzień XII Stanowej Konwencji Rycerzy Kolumba w Polsce. Obchody tego dnia rozpoczęła uroczysta msza św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

rycerze

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

„W Rycerstwie Wy sami, Wasze szlachetne rodziny i środowiska odważnie zachowujcie chrześcijańską godność dzieci Bożych i czuwajcie. Uczyńcie swoim wyzwaniem, aby nieustannie nawracać się i wierzyć w Ewangelię” – powiedział duchowny podczas wygłoszonej homilii.

Następnie delegaci reprezentujący rady lokalne, czyli wspólnoty Rycerzy działające przy parafiach na terenie całej Polski, zgromadzili się w domu duszpasterskim „Betlejem”, aby wziąć udział w sesji roboczej.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

„Wasza aktywność w parafiach oraz radach lokalnych i budowanie tożsamości rycerskiej w oparciu o programy modelu Wiara przez Uczynki sprawiło, że – przy ogromnym zaangażowaniu m.in. Delegatów Rejonowych – nasza jurysdykcja prężnie się rozwija. W sierpniu podczas 139. Najwyższej Konwencji Polska została nagrodzona za dynamiczny rozwój członkowski. Proces ten trwa nadal i nabiera tempa” – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, podsumowując miniony rok działalności Zakonu.

Podczas sesji roboczej Rycerze wybrali w głosowaniu członków Rady Stanowej, czyli przywódców Zakonu w Polsce na kolejny rok. Na trzecią kadencję Delegatem Stanowym został Krzysztof Zuba z Jadachów (diecezja sandomierska). Wraz z nim Radę Stanową, czyli krajowy „zarząd” rycerskiej wspólnoty tworzyć będą Sekretarz Stanowy Marek Ziętek ze Słupska (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), Skarbnik Stanowy Jacek Pisz z Gdańska (archidiecezja gdańska), Radca Stanowy Krzysztof Sietczyński z Wrocławia (archidiecezja wrocławska) oraz Kustosz Stanowy Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja kielecka).

Ponadto uchwalono szereg tzw. rezolucji, czyli formalnych postanowień i zobowiązań określających priorytety programowe, charytatywne i duchowe polskich Rycerzy na najbliższy rok działalności. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują rezolucje o św. Józefie, Patronie Kościoła oraz o wsparciu dla Ukrainy. Rycerze podjęli się naśladowania i szczególnego kultu św. Józefa, a także zobligowali się do kontynuowania pomocy humanitarnej dla Ukraińców – zarówno tych, którzy uciekają do Polski, jak i tych, którzy zmagają się z wojną na terenie swojego kraju.

Reklama

„Aktualnie trwa kolejny już miesiąc, w którym prowadzimy Namiot Miłosierdzia w Hrebennem. Chciałbym zaapelować do chętnych, którzy chcieliby pomóc wolontariacko naszym braciom z Tomaszowa Lubelskiego opiekującym się tym miejscem, żeby zgłaszali się do pomocy. Ta pomoc jest ciągle potrzebna, bo uchodźcy z Ukrainy wciąż przekraczają granicę” – podkreślił Marcin Piętak, Dyrektor ds. Programowych Rycerzy Kolumba w Polsce, nawiązując do Centrum Miłosierdzia Rycerzy Kolumba, które od początku wojny działa przy granicy w Hrebennem.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-05-23 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba w Polsce i na świecie modlą się o pokój na Ukrainie

Papież Franciszek ustanowił środę 26 stycznia Dniem Modlitwy o Pokój na Ukrainie. W odpowiedzi na to wezwanie i na wezwanie polskich i ukraińskich duchownych Rycerze Kolumba w Polsce podjęli specjalną akcję modlitewną „Most Jedności i Braterstwa w modlitwie”.

W ramach tej akcji 26 stycznia o godzinie 21:00 – w godzinie Apelu Jasnogórskiego – Rycerze z całej Polski wraz ze swoimi rodzinami i wszystkimi ludźmi dobrej woli zjednoczą się w modlitwie o pokojowe rozwiązanie eskalującego napięcia na granicy Rosji i Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję