Reklama

Niedziela Świdnicka

Gilów. Srebrny jubileusz kapłaństwa

Proboszcz niewielkiej parafii w dekanacie Piława Górna, na swój kapłański jubileusz zaprosił nie tylko najbliższą rodzinę i wszystkich parafian, a także biskupa seniora.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

ks. Grzegorz Jakuszewski

Gilów

Ks. Grzegorz Umiński

Uroczystości jubileuszowe w parafii Św. Jadwigi w Gilowie

Uroczystości jubileuszowe w parafii Św. Jadwigi w Gilowie

Wspólnotowa Msza św., w której uczestniczył także Burmistrz pobliskiej Niemczy oraz dzieci komunijne, była wielkim dziękczynieniem za 25 lat kapłaństwa ks. Grzegorza Jakuszewskiego, związanego z Gilowem od ponad dekady. O powołaniu i kapłaństwie mówił homilii bp Ignacy Dec, przedstawiając sylwetkę pochodzącego z Wrocławia jubilata, który o swoim powołaniu przed kilkunastu laty pisał w książce „Oto jestem. Kapłani o powołaniu”. - W 1986 r., gdy miałem 18 lat, angażowałem się w wiele akcji związanych z walką z systemem komunistycznym. Uważałem wtedy, że to było ważniejsze niż nawet nauka w szkole. Współorganizowałem np. Ministranckie Obozy Rekolekcyjne na zasadach skautingu tylko po to, by młodzi ludzie nie jeździli wtedy na jakieś wyjazdy komunistyczne. Uczestniczyłem w różnych spotkaniach Solidarności, roznosiłem ulotki itp. W szkole na przykład organizowaliśmy na dużej przerwie modlitwę Anioł Pański (oj, dużo nas przychodziło). Niestety nie wszystkim to się podobało. Takie moje społeczne zaangażowanie spowodowało, że musiałem przerwać naukę w technikum. Było to dla mnie bolesne. Jednak się nie poddałem, podjąłem pracę jako zwykły pracownik magazynu w PZL Hydral we Wrocławiu. Pracowałem tam jeden rok. Potem, gdy podjąłem naukę w liceum dla pracujących, pracowałem już jako stróż nocny w jednej ze szkół podstawowych. Miałem wtedy więcej czasu na czytanie książek, uczenie się, a także na modlitwę. – pisał ks. Jakuszewski, który kilka lat później zdał maturę i odczytał kapłańskie powołanie.

Wcześniej, cały kurs, który liczy 34 kapłanów 17 maja br. świętował jubileusz we wrocławskim seminarium, także w obecności bp Ignacego Deca. Przypomnijmy, że oprócz ks. Jakuszewskiego tegorocznymi srebrnymi jubilatami pracującymi w naszej diecezji są: ks. Krzysztof Doś z Kłodzka, ks. Grzegorz Góra z Stronia Śląskiego, ks. Piotr Kosz z Ludwikowic Kłodzkich, ks. Grzegorz Ławniczak ze Świdnicy, ks. Marek Mielczarek ze Słupic oraz ks. Daniel Szymanik ze Świebodzic.

2022-05-23 09:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Bierzmowanie i odpust u św. Wojciecha

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Wałbrzych ‑ św. Wojciech

archiwum prarafii

Podziękowania biskupowi, rodzicom i krewnym to stały punkt uroczystości bierzmowania

Podziękowania biskupowi, rodzicom i krewnym to stały punkt uroczystości bierzmowania

Na świętowanie uroczystości odpustowych, ku czci św. Wojciecha, ks. proboszcz kan. Stanisław Wójcik zaprosił biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Bp Ignacy Dec nie tylko wspólnie modlił się ze zgromadzonymi wiernymi, ale także udzielił uczniom klas ósmych sakramentu bierzmowania i wygłosił okolicznościową homilię, w której poruszył temat dawnych i dzisiejszych głosicieli prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa. Zaczynając od Marii Magdaleny, uczniów z Emaus, św. Tomasza, poprzez św. Piotra i św. Jana, homileta przeszedł do osoby św. Wojciecha biskupa i męczennika, przytaczając jego życiorys, jednocześnie podkreślając, że Polacy od początku uważali go za swego patrona i niebieskiego opiekuna.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: otwarcie domu Caritas dla uchodźców z Ukrainy

2023-01-27 17:12

[ TEMATY ]

Caritas

Sosnowiec

Ukraińcy

Archiwum Caritas Polska

ks. Marcin Iżycki

ks. Marcin Iżycki

Pięćdziesięcioro uchodźców wojennych z Ukrainy znajdzie schronienie w nowo wyremontowanym budynku Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który został dziś otwarty i poświęcony przez bp. Grzegorza Kaszaka. W wydarzeniu uczestniczył m.in. ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

- Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. - Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca - mówił podczas uroczystości bp Kaszak. - Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję