Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza i podwieczorek z biskupem

Biskup senior odwiedził alumnów roku zerowego.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

rok propedeutyczny

Ks. Grzegorz Umiński

Biskup senior z przełożonymi i alumnami roku propedeutycznego

Biskup senior z przełożonymi i alumnami roku propedeutycznego

Od października zeszłego roku formacja przyszłych księży rozpoczyna się rokiem propedeutycznym, czyli rokiem przygotowawczym. Aktualnie na tzw. roku zerowym diecezja świdnicka ma trzech alumnów. Są to Piotr Baran z Kłodzka, Józef Rudnicki z Dzierżoniowa oraz Albert Konarski ze Świdnicy. Ze względu na wspólnotowy wymiar formacji, nasi trzej alumni przygotowują się do kapłaństwa wspólnie z czterema innymi kandydatami z diecezji legnickiej w tamtejszym seminarium duchownym. Raz miesiącu wspólnotę na przemian odwiedzają biskupi ze Świdnicy i Legnicy.

W maju z klerykami i przełożonymi spotkał się bp Ignacy Dec. Pierwszy biskup świdnicki odprawił Mszę św. i zasiadł do wspólnego stołu na podwieczorek. Wcześniej jednak w homilii mówił o powołaniu. - Powołania kapłańskiego nie otrzymuje się dla siebie. Każde powołanie kapłańskie jest darem dla Kościoła. Powołanie wywodzi się z Kościoła, czyli rodzi się w Kościele; w Kościele zostaje rozpoznane, zweryfikowane, jest przeznaczone dla Kościoła i winno być wypełniane w posłuszeństwie Kościołowi – wyjaśniał, podkreślając, że wybierającym zawsze jest Bóg, który przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym wybiera i powołuje do posługi kapłańskiej czy zakonnej. Następnie przypomniał słowa Jezusa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał...".

Z ramienia diecezji świdnickiej alumnami na roku propedeutycznym opiekuje się ojciec duchowny ks. Piotr Gołuch.

2022-05-18 09:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: warto pokładać nadzieję w Bogu i krzyżu Chrystusa

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

B-C-designs/fotolia.com

W czasach, gdy kłamstwo i zło przyoblekają się bardziej niż w przeszłości w szaty prawdy i dobra oraz gdy w Europie zaostrza się konflikt między synami światłości i synami ciemności, należy z przekonaniem stwierdzić, że warto pokładać nadzieję w Bogu i Krzyżu Chrystusa – podkreślał w homilii biskup Ignacy Dec, przewodnicząc 5 sierpnia Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczy transmitowanej przez TV Polonia.

Biskup świdnicki mówił w homilii m.in. o Chrystusie, jako chlebie życia, podtrzymującym życie duchowe. Odniósł się również do przesłania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, milenium obrony Niemczy, gdy sprzymierzone wojska niemieckie wraz z pogańskimi Wieletami odstąpiły od oblężenia grodu, a także praw Polaków spod Znaku Rodła. – Mamy w tym roku szczególną okazję, by czegoś nauczyć się z naszej narodowej historii. Musimy sobie uświadamiać, dlaczego utraciliśmy narodową niepodległość i odejść od tych postaw, które przyczyniły się do jej utraty – podkreślał Bp Dec.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

W piątek w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów. Jednym z nich będzie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii. Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję