Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Cztery wieki Bożego działania w Bestwinie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie świętowała 400-lecie poświęcenia kościoła.

[ TEMATY ]

jubileusz

Bestwina

MJscreen

Parafia w Bestwinie świętowała ważny jubileusz.

Parafia w Bestwinie świętowała ważny jubileusz.

Od kilku lat w świątyni trwają prace renowacyjne, które miały być zakończone przed uroczystością jubileuszową planowaną na 10 maja 2032 r. Jednakże w trakcie prowadzonych prac prof. Jedynak, przeglądając dokumenty w archiwum kurialnym w Krakowie, odkrył pomyloną datę w zapiskach – okazało się, że w XVIII w. ktoś zamienił cyfrę 2 na 3 i błędny rok 1632 powielano przez następne wieki. A w rzeczywistości kościół został poświęcony 10 maja 1622 r. przez bp. krakowskiego Tomasza Oborskiego, a nie 10 lat później.

Myślę, że dobrze, że tak jest, że trwają prace materialne, a równocześnie możecie odradzać się duchowo – podkreślił bp Edward Kawa ze Lwowa na Ukrainie, który 10 maja przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej m.in. z księżmi rodakami. Używał historycznego kielicha z 1842 r. z czasów posługi proboszcza ks. Mikołaja Bahra, który 170 lat temu przeprowadzał duże remonty w świątyni. Z tamtych czasów pochodzą też organy. Wtedy przebudowano m.in. ołtarz główny i powstała drewniana figura Maryi, która obecnie czeka na renowację. Wykonał ją włoski artysta.

Nasza parafia należy do najstarszych w diecezji i była dedykowana św. Jakubowi. Równe 400 lat temu w tej świątyni bp Tomasz Oborski namaścił 12 miejsc – uczynił ten dom domem Bożym. Nie wiemy, co spowodowało, że 400 lat temu opiekę nad świątynią powierzono Matce Bożej. Może właśnie potrzebne było oddanie i zawierzenie Maryi, żeby ci wszyscy, którzy wówczas błądzili, wrócili do prawdziwej wiary Chrystusowego Kościoła – podkreślił proboszcz ks. Cezary Dulka.

Bp Kawa w kazaniu zauważył, że wielką łaską jest orędownictwo Maryi. Jako przykład podał fakt, że po zawierzeniu przez Papieża Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi wojska rosyjskie odeszły od Kijowa, wycofały się, a media tego nie zauważyły. – To Maryja pokazała swoją moc. Jeśli coś jest Jej zawierzone, wtedy Ona kieruje. To ważne, byśmy zrozumieli że bestwińska świątynia jest miejscem, w którym Maryja prowadzi nas do Jezusa. Przez tyle wieków Pan przez Maryję tutaj działał. Wiele osób doświadczyło uzdrowień, działo się wiele cudów i będą się działy, jeśli tylko na to pozwolimy Bogu. Każdy człowiek, który w swoim sercu ma szczególną relację do Maryi, zawsze ma niesamowity kult Eucharystii – zauważył. Po Mszy św. uczestnicy udali się przed kościół, by tam wkopać lipę na pamiątkę jubileuszu.

Reklama

Mszę św. poprzedziła procesja eucharystyczna z udziałem pocztów sztandarowych, osób w strojach regionalnych i dzieci pierwszokomunijnych, zakończona dziękczynnym nabożeństwem połączonym z modlitwą za zmarłych i majówką. Śpiewał chór parafialny.

Do jubileuszu wierni przygotowywali się m.in. przez udział w historycznych wykładach, na których zapraszani prelegenci przybliżali historię świątyni, oraz słuchając kazań o poświęceniach kościołów dawniej i dziś. Odbyły się też misje święte, na których głosił nauki o. Sławomir Zieliński ze Lwowa. Na koniec poświęcono krzyż misyjny. W ostatnim dniu misji młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Przed kościołem stała okolicznościowa wystawa pt.: „Przymierze – Źródło Życia”, na której można było zobaczyć historyczne fotografie związane z parafią oraz dwa obrazy autorstwa Andrzeja Surowiaka. Były na niej m.in. zdjęcia z 1963 r, kiedy odbyły się prymicje 3 księży z Bestwiny. Zdjęcia udostępniła Dorota Surowiak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, która gromadzi je od lat. W niedzielę 15 maja w kościele odbył się koncert, na którym wystąpiły zespoły: „Dynamika” z Bestwiny, „Vocalis” z Janowic i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”.

2022-05-30 22:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję