Reklama

Kościół

Bp Milewski: bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności”

Bez kard. Stefana Wyszyńskiego nie byłoby „Solidarności” - powiedział bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poprzedzającej konferencję o dziedzictwie nauczania społecznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, której patronuje Prymas Tysiąclecia.

[ TEMATY ]

Solidarność

bp Mirosław Milewski

ks. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bp Milewski w 33. rocznicę pierwszych wolnych wyborów przypomniał, że Stefan Wyszyński, młody prymas Polski, od 1953 do 1956 roku był więziony przez komunistów, bojących się siły wiary w Chrystusa. Komuniści nie zdawali jednak sobie sprawy, jak bardzo te „trzy lata z tysiąca” umocnią zalęknionych Polaków i dadzą im po wielu latach siłę, by powstać z niewoli do suwerenności.

- Trzydzieści trzy lata temu, dnia 4 czerwca 1989 roku, miał skończyć się w Polsce komunizm. Pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory przyniosły ogromne zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Nie byłoby jednak tamtej dziesięciomilionowej „Solidarności”, gdyby nie trzydzieści trzy lata prymasowskiego posługiwania kard. Wyszyńskiego, gdyby nie jego Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna – zaakcentował kaznodzieja.

Dodał, że błogosławiony uczył wiary, ale także uczył być wolnymi. Zwycięstwo z 1989 roku, okupione ogromną determinacją, walką i krwią niewinnych, w pewnych wymiarach niepodległej i suwerennej Polski „zostało wykorzystane, ale zostało również zmarnowane”. W czasie kolejnego 4 czerwca , w roku 1992 roku, w czasie tak zwanej „nocnej zmiany” zablokowano zmagania i troskę o pokazanie prawdy o przeszłości. Tkwiący w Polakach homo sovieticus „jeszcze przez długie lata wygrywał tę nierówną walkę o sprawiedliwość i pamięć”.

Biskup zaznaczył, że podczas Mszy św. wierni dziękują Bogu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, patrona Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która została utworzona w Płocku w 1993 roku, a swój początek miała w utworzonym w tym mieście w 1989 roku pierwszym diecezjalnym Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich.

Podziel się cytatem

Reklama

Odwołując się do wartości rodziny bp Milewski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia pokazywał podstawową prawdę o wolności, którą można i trzeba budować na zdrowych małżeństwach i silnej rodzinie. On wiedział, że komuniści nie będą w stanie pokonać ducha, którego Polacy przekażą młodym w rodzinach.

- Cenne i trafne było prymasowskie wezwanie do budowania wolności na prawdzie: nie ma wolności bez sprawiedliwości, nie ma wolności bez uczciwego rozliczenia przeszłości, nie ma wolności bez prawdy, bez wskazania winnych pewnych porażek, a docenienia ofiar systemów zła. Nie można budować „dziś” bez moralnej oceny przeszłości wszystkich, którzy tworzą Kościół: świeckich i duchownych – głosił biskup pomocniczy.

Sympozjalne obrady, poświęcone dziedzictwu społecznemu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zaplanowano w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku, między innymi z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

2022-06-04 11:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczeciński wątek beatyfikacji

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dVIII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Archiwum parafialne diec. szczecińsko-kamieńskiej/kuria.pl

Szczecin 1966 r.

Szczecin 1966 r.

Prymas Tysiąclecia nie ograniczał się tylko do odwiedzin najważniejszych i najbardziej znanych miejsc kultu Bożego – na swojej duszpasterskiej drodze docierał także do najodleglejszych zakątków Polski. Dotyczy to również ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Podejmujemy temat tego wymiaru życia i głoszenia Dobrej Nowiny przez kard. Wyszyńskiego, gdyż jak się później okazało, to właśnie piastowskie ziemie obecnej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przyniosły dar cudu za jego przyczyną, który stał się fundamentem wyniesienia na ołtarze w chwale błogosławionego. W czasie całej swej posługi prymas bywał na ziemi szczecińskiej dziewięć razy, a w samym Szczecinie – siedem. Przez wiele powojennych lat Kościół szczeciński podlegał prymasowi jurydycznie przez fakt, że był on metropolitą gnieźnieńskim; tereny te funkcjonowały do 1967 r. w ramach jednej wielkiej administracji kościelnej: administracji apostolskiej kamieńskiej, lubuskiej i prałatury pilskiej, a przez kolejne lata – w ramach diecezji szczecińsko-kamieńskiej, należącej do metropolii gnieźnieńskiej. Jak podkreśla ks. dr hab. Grzegorz Wejman, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego: „Każdy przyjazd prymasa Polski do Szczecina odbywał się w innej rzeczywistości kościelnej, a to z kolei wpływało na konkretny przekaz nauczania. Obok treści ewangelizacyjnych z aspektem chrystologicznym i maryjnym w nauczaniu prymasa Polski widać wyraźnie wymiar historyczno-parenetyczny, patriotyczny i społeczny”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję