Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych - Biały Kamień. Srebrny jubileusz z mamą

25. rocznica erygowania parafii Świętej Rodziny była sposobnością do dziękczynienia Bogu za czas łaski i błogosławieństwa dla parafii. Był także prezent dla mam, w dniu ich święta.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

ks. Mirosław Krasnowski

Ks. Grzegorz Umiński

Ksiądz proboszcz Mirosław Krasnowski odbiera jubileuszowy różaniec

Ksiądz proboszcz Mirosław Krasnowski odbiera jubileuszowy różaniec

Do wspólnej modlitwy ks. proboszcz kan. Mirosław Krasnowski zaprosił biskupa seniora, który w przypadającym Dniu Matki, zaśpiewał dla wszystkich mam wyjątkową piosenkę. - Gdy wspomnę swe młodzieńcze dzieje, najdroższa ma, gdym wielkie już nadzieje, a dobroć Twa wspierała radą i przestrogą, wiodłaś mnie zawsze Bożą drogą, Ty byłaś mi przez życia burze aniołem stróżem – nucił bp Ignacy Dec.

Wcześniej przypomniał, że słowo mama to jedno z pierwszych słów, które wypowiada każdy człowiek. - Mama nadaje słowu "kocham" najpełniejszą treść. Miłość mamy jest najbardziej zbliżona do miłości Pana Boga, który kocha nas nieodwołalnie. Podobnie mama, która nosi dziecko pod sercem, a później wydaje je na świat – mówił.

Odnosząc się do srebrnego jubileuszu parafii bp Dec przypomniał: - Macie piękny dom - kościół poświęcony Świętej Rodzinie, który ma piękną metrykę związaną z wizytą św. Jana Pawła II w Polsce w ramach Kongresu Eucharystycznego. W tym domu od ćwierć wieku budujecie wspólnotę religijną. Ma ona widzialną strukturę, ponieważ tworzą ją ludzie, ale też duchową, bo obecny jest w niej Bóg. To On zespala swoją miłością rodzinę, którą tworzymy – podkreślił bp Dec.

Przypomnijmy, że pierwszym orędownikiem powstania parafii Św. Rodziny na Białym Kamieniu był nieżyjący już ks. inf. Julian Źrałko, a podejmującym decyzję (dekret erekcyjny z dnia 27.04.1997 r.) był także nieżyjący już bp Tadeusz Rybak.

2022-05-29 22:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat wspaniałej wychowawczyni Anny Jenke

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

paulini Świdnica

Anna Jenke

Ks. Grzegorz Umiński

Bp Ignacy Dec z Przyjaciółmi Towarzystwa Anny Jenke

Bp Ignacy Dec z Przyjaciółmi Towarzystwa Anny Jenke

W kwietniu minęła setna rocznica urodzin Sługi Bożej Anny Jenke, wspaniałej wychowawczyni młodzieży w latach trwania w powojennej Polsce reżimu komunistycznego. Aktualnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

W naszej diecezji dzięki Towarzystwu jej imienia, które funkcjonuje w Świdnicy pielęgnowana jest pamięć o tej osobie. Z racji przypadającej 3 kwietnia okrągłej rocznicy urodzin tego wspaniałego pedagoga, oddanej Bogu, Kościołowi i młodzieży bp Ignacy Dec w kościele św. Józefa w Świdnicy sprawował Eucharystię o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożej Anny Jenke. W wygłoszonym słowie Bożym biskup senior pochylił się nad jej osobą w kontekście odczytanego w tym dniu słowa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję