Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Krakowa przekażą ambulans na Ukrainę

Rycerze Kolumba z Krakowa prowadzą zbiórkę na zakup ambulansu, który ma wesprzeć służby medyczne na Ukrainie. Część kosztów pokryje także wsparcie pochodzące z Funduszu Solidarności z Ukrainą Rycerzy Kolumba powołanego przez Radę Najwyższą tej organizacji w USA.

W akcję można włączyć się poprzez wpłatę na konto Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 14000 im. Jana Pawła II w Krakowie: 24 1600 1420 1878 6305 7000 0001, tytułem Darowizna – karetka Ukraina. Darowizny można wpłacać do 20 czerwca 2022 r.

Zakupiona karetka ma zostać przekazana Archidiecezji Lwowskiej. Pierwsza część zbiórki na ten cel została przeprowadzona w niedzielę 5 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaś kolejna odbędzie się w tym samym miejscu tydzień później – 12 czerwca.

Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie działają i posługują krakowscy Rycerze Kolumba.

„Zbiórka pieniędzy na karetkę jest dziełem wynikającym z dwóch pobudek. Po pierwsze, jako Rycerze pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Po drugie zaś, na Ukrainie również znajdują się nasi bracia Rycerze Kolumba, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy takie dzieło podjąć” – tłumaczy Roman Drążek, Delegat Rejonowy Rycerzy Kolumba, pod którego opieką znajdują się wspólnoty rycerskie działające na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Zbiórka na ambulans nie jest jedynym działaniem, poprzez które krakowscy Rycerze pragną wesprzeć walczący naród ukraiński. Z ich inicjatywy w sobotę 11 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbędzie akcja pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostaną wysłane do najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W ramach tej inicjatywy gromadzone są dary wskazane jako aktualnie najbardziej potrzebne przez Rycerzy Kolumba na Ukrainie, którzy od początku wojny ściśle współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami. Oprócz Rycerzy Kolumba, w pakowaniu będą brać udział również liczni wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorzy liczą również na obecność harcerzy i uczniów krakowskich szkół.

Reklama

„Ten gest solidarności z naszymi Braćmi z Ukrainy jest bardzo potrzebny. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Żywność i środki higieniczne to jedne z najważniejszych rzeczy, które obecnie są potrzebne naszym Braciom i Siostrom na Ukrainie. Wiemy, że tych produktów najbardziej brakuje” – – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„Od początku wybuchu tej niesprawiedliwej wojny podejmowane są w Krakowie, przy udziale wielu Rycerzy Kolumba działających przy swoich parafiach, liczne inicjatywy, których celem jest niesienie pomocy udręczonej wojną Ukrainie i jej obywatelom. Bracia Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje Tomasz Konturek.

Wcześniej podobne akcje przeprowadzili Rycerze z innych części Polski, m.in. z Radomia i Częstochowy, którzy w ramach działających tam Centrów Miłosierdzia Rycerzy Kolumba wysłali już na Ukrainę łącznie kilkanaście tysięcy paczek z żywnością.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2022-06-08 09:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się peregrynacja relikwii założyciela Rycerzy Kolumba

Lekarze nie dawali chłopcu żadnych szans na to, by urodził się żywy. Niedawno Michael, nazwany na cześć ks. Michaela McGivneya, skończył 5 lat. To właśnie ten cud za wstawiennictwem założyciela Rycerzy Kolumba przyczynił się do jego beatyfikacji. Jego relikwie będą teraz nawiedzać parafie w całej Polsce.

Podczas peregrynacji relikwii Rycerze Kolumba będą zbierać dary rzeczowe i środki finansowe na rzecz hospicjów, domów pomocy społecznej, domów samotnej matki, ośrodków adopcyjnych itp.

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję