Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Radomia przekazali maszyny do szycia i akcesoria krawieckie dla potrzebujących z Polski i Ukrainy

Rycerze Kolumba od samego początku wojny na Ukrainie wspierają ofiary tego konfliktu, pomagając zarówno uchodźcom przybywającym do Polski, jak i Ukraińcom pozostającym na terenie swojego kraju.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Materiał prasowy

W ramach tej pomocy od lutego do maja działały Centra Miłosierdzia Rycerzy Kolumba przy granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem i Budomierzu, które udzieliły wsparcia łącznie ponad 300 tys. uchodźców przekraczających granicę. Ponadto podobne Centra Miłosierdzia działają m.in. w Warszawie, Radomiu i Częstochowie, zaś od kwietnia Rycerze wysłali do archidiecezji lwowskiej już kilkanaście tysięcy gotowych paczek dla potrzebujących z żywnością, kosmetykami i chemią domową.

W ramach kolejnej akcji pomocowej, 14 czerwca Rycerze z Radomia przekazali 15 maszyn do szycia marki Łucznik oraz akcesoria krawieckie do klasztoru Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach k. Zamościa.

„7 maszyn pojedzie na Ukrainę do Dunajowców, gdzie również są obecni Rycerze Kolumba, a także do parafii w Hajsynie. 5 maszyn trafi do świetlicy prowadzonej przez nasze siostry w Łęcznej, natomiast pozostałe 3 urządzenia otrzymają indywidualne osoby potrzebujące z Polski. Nie stać ich na maszynę, więc będzie to dla nich duża pomoc, bo będą mogły sobie coś uszyć” – tłumaczy s. Beata Stachowska FMM mieszkająca we wspólnocie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach.

Reklama

„My, Rycerze Kolumba zawsze oferujemy swoją pomoc jako ci, którzy są pomostem między tymi, którzy chcą coś ofiarować, a tymi, którzy tej ofiary potrzebują” – mówi Andrzej Trzosek, Dyrektor ds. Kultury Życia rady lokalnej 14004, wspólnoty Rycerzy Kolumba działającej przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, który jest głównym koordynatorem akcji.

Przekazanie sprzętu krawieckiego wpisuje się w wieloletnią akcję radomskich Rycerzy o nazwie „Łuczniki dla Afryki”, w ramach której od 2013 roku udało się już uzbierać, odnowić i przekazać potrzebującym łącznie ponad 200 takich maszyn. Większość z nich została wysłana na misje polskich zgromadzeń w Afryce, gdzie służą jako narzędzie pracy dla afrykańskich kobiet, obecnie zaś maszyny są kierowane również do osób potrzebujących z Ukrainy. W ostatnich czasie 6 takich urządzeń otrzymały od Rycerzy siostry karmelitanki, który przyjechały do Częstochowy z ogarniętego wojną Charkowa.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2022-06-15 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo poświęcił różańce dla ofiar wojny na Ukrainie

Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Podczas mszy św. Metropolita Częstochowski poświęcił różańce dla ofiar wojny na Ukrainie zebrane przez wiernych w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek 17 marca Rycerze Kolumba rozpoczęli 9-dniową nowennę do Matki Bożej Fatimskiej, w trakcie której modlą się różańcem o pokój i przygotowują duchowo do aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego papież Franciszek dokona 25 marca. Podczas piątkowej mszy św. wierni modlili się w tych intencjach.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję