Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 19/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal „Gaude Mater”

Święto miłośników muzyki

W Bazylice Jasnogórskiej 1 maja rozpoczął się 17. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W inauguracyjnym koncercie zabrzmiała II Symfonia B-dur op. 52 „Lobgesang” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” i jednocześnie dyrektor Festiwalu Małgorzata Nowak, witając zebranych, powiedziała: - Kiedy będziemy uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach Festiwalu „Gaude Mater”, przypomnijmy sobie najważniejszą ideę tej częstochowskiej imprezy, ideę zbliżania kultur i narodów; zbliżania ludzi poprzez muzykę.
- Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” jest to święto nie tylko miłośników muzyki, ale święto całego miasta, regionu częstochowskiego; święto, na które przyjeżdża wielu gości z innych miast Polski, ale również ci najważniejsi goście, wykonawcy z całego świata - powiedział prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.
2 maja Mszy św. inaugurującej Festiwal przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. Zebranych powitał podprzeor o. Sebastian Matecki. Koncelebrował m. in. ks. prof. Kazimierz Szymonik. - Musimy mieć tę świadomość, że wchodzimy poprzez „Gaude Mater” także w wielką sztukę, w wielkie przeżycie artystyczne, bardzo ludzkie. Ale w tym przeżyciu jest także zawarte przeżycie Boga - podkreślił w homilii ks. inf. Skubiś. - Wielka sztuka, wielka kultura kształtuje człowieka, kształtuje całe społeczeństwa, kształtuje ludy, narody (...). Zauważamy naszych przyjaciół artystów z całego świata. Oni także, uczestnicząc w wielkiej sztuce, budują świat przyszłości, a jest to świat miłości Bożej.
W czasie Mszy św. została wykonana „Missa Misterium Lucis”. Na zakończenie zabrzmiał utwór „Ave Maria” Jana Węcowskiego.

Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej

„Budujemy na skale”

W dniach 27-29 kwietnia odbyła się 71. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej, która zgromadziła ok. 4 tys. studentów, 60 duszpasterzy akademickich oraz rektorów i profesorów z 50 uczelni. 27 kwietnia Mszy św. dla społeczności akademickiej przewodniczył bp Tadeusz Pikus z Warszawy, wraz z nim odprawiał bp Marek Jędraszewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego. - W tym roku liturgicznym myślimy szczególnie o naszym powołaniu (...). Chodzi o to, kim jesteśmy, do czego zostaliśmy wezwani i przeznaczeni z całym naszym życiem i z całą naszą istotą - powiedział bp Pikus.
Mszę św. poprzedziła procesja z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę oraz Apel na Szczycie Jasnogórskim, któremu przewodniczył bp Jędraszewski. - Przenajświętsza nasza Matko, nie pozwól nam zwątpić w istnienie prawdy na przekór tak modnym dziś hasłom sceptycyzmu i relatywizmu (...). Stolico Mądrości, ucz nas budować gmach całego naszego życia na tej niewzruszonej Skale, którą jest Jednorodzony Syn Ojca - powiedział bp Jędraszewski.
W czasie pielgrzymki młodzież spotkała się m.in. z ks. Andrzejem Zwolińskim - profesorem PAT w Krakowie, Jackiem Pulikowskim, Szymonem Hołownią i Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia. Za organizację pielgrzymki odpowiadał ks. Bogdan Bartołd z Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Warszawie, a ze strony Jasnej Góry - o. Kamil Szustak.

10-lecie mszy św. w TV Polonia

Minęła 10. rocznica transmitowania Mszy św. przez stację telewizyjną dla Polaków w Polsce i za granicą. Jubileuszowa Eucharystia była sprawowana 29 kwietnia w Bazylice Jasnogórskiej. Przewodniczył jej o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry, z którym koncelebrowali: o. Sebastian Matecki, podprzeor, o. Robert M. Łukaszuk, odpowiedzialny ze strony klasztoru za przygotowanie transmisji, oraz o. Eustachy Rakoczy. - Inicjatorem transmisji Mszy św. przez TV Polonia był kard. Józef Glemp, prymas Polski. Zorganizowano 500 transmisji z kościołów w całej Polsce i za granicą. Wiele razy transmitowane były Msze św. z Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze - powiedział o. Waliczek. Przypomniał, że szefem transmisji telewizyjnych był do tej pory red. Jerzy Klechta. - Po 10 latach służby Kościołowi, Jasnej Górze i Ojczyźnie red. Klechta dzisiaj uroczyście kończy jeden z najważniejszych rozdziałów w swojej pracy zawodowej i telewizyjnej - powiedział Ojciec Przeor. Przypomniał, że red. Klechta jest autorem filmu o klasztorze pt. „Matka Jasnogórska”.

W skrócie

27 kwietnia pod Jasną Górę przybyli uczestnicy 3. Marszu Nadziei dla chorych i cierpiących. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej w ramach kampanii „Pola Nadziei”.

27 kwietnia przedstawiciele Fundacji Dziedzictwa Narodowego - założonej przed miesiącem - przybyli zawierzyć Matce Bożej działalność Fundacji. Jej celem jest pielęgnowanie i propagowanie dziedzictwa narodowego i dobra Polski.

Zapowiedzi

23-24 maja - Pielgrzymka Więźniarek Obozów Koncentracyjnych

25-26 maja - 27. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

26 maja - 352. Piesza Pielgrzymka Łowicka

26 maja - 10. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

26 maja - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

26-27 maja - Pielgrzymka Służby Zdrowia

27 maja - Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

27 maja - Sympozjum Federacji Organizacji i Wspólnot Dobroczynnych „Betel”

www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję