Reklama

Niedziela w Warszawie

Wychowujmy duchowych wojowników

W archikatedrze warszawskiej we Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny uczestniczyli mężczyźni, skupieni wokół „Męskiego Różańca”.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela.

W kazaniu ks. Bartołd podkreślił, że dla męża pierwszą najważniejszą relacją jest relacja z własną żoną, a dopiero na drugim miejscu powinna być relacja z dziećmi.

- Nie zmieniajcie tego. Relacja z żoną jest ważniejsza niż zarabianie pieniędzy. Małżonkowie na pierwszym miejscu muszą troszczyć się o wzajemne relacje ze sobą – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Ks. Bartołd podkreślił, że niejednokrotnie miłość do męża wymaga od żony pokory, a do dziecka nie.

- Dzieci kiedyś odejdą z domu, a mąż zostanie – dodał.

Kaznodzieja zwrócił także uwagę na to, że jednym z najważniejszych zadań mężczyzny jest ochrona żony przed złym duchem. To rozpoczyna się już przed ślubem, a podstawową i najważniejszą zasadą, umacniającą męskość jest modlitwa.

- Jeśli małżonkowie razem omadlają swoją drogę, to jest to fundament trwałego małżeństwa – podkreślił ks. Bartołd i dodał, że ważna dla mężczyzn jest szczególnie odpowiedzialność za wychowanie synów.

- Dzisiaj tego brakuje we wzajemnych relacjach ojciec – syn. Przestaliśmy wychowywać duchowych wojowników. Dzisiaj mężczyźni często wyłączają się z wychowania – zauważył kaznodzieja.

Ks. Bartołd podkreślił także, że jeśli syn zobaczy klęczącego na modlitwie ojca, będzie to najlepsza katecheza, jakiej nikt i nic nie zastąpi.

Po Mszy św. mężczyźni przeszli zwartym szykiem z archikatedry, niosąc duży obraz Matki Bożej Łaskawej, odmawiając litanię do św. Józefa i śpiewając Apel Warszawy, pod figurę Passawskiej Madonny przy Krakowskim Przedmieściu. Tam, jak co miesiąc, odmówili różaniec, dając publicznie świadectwo swojej wiary.

2022-07-02 14:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję