Tradycyjnie już mocno brzmiały słowa polskich biskupów wypowiedziane 7 czerwca br. podczas procesji Bożego Ciała w różnych diecezjach kraju. Hierarchowie odnosili się do aktualnych spraw, którymi żyją Polacy.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik nawiązał do sprawy ochrony życia poczętego. Mocno wsparł poprzedniego marszałka Sejmu Marka Jurka oraz związanych z nim parlamentarzystów, którzy na znak niejasnej do końca polityki PiS odeszli z tego ugrupowania, rezygnując z zaszczytnych stanowisk. „Piękno sumienia tych polityków należy naśladować” - podkreślił abp Michalik. Skarcił zaś PiS, nadający ton koalicji, stwierdzając, że partia nie zdała egzaminu moralnego.
W Krakowie, w dniach obchodów 750-lecia lokacji miasta, procesja przebiegała pod hasłem „Duchowi architekci Krakowa”. Przewodniczący procesji kard. Stanisław Dziwisz powiedział w kazaniu, że święci decydowali i wciąż decydują o wielkości królewskiego grodu i są najważniejszymi obywatelami miasta. Odwołując się do przykładu św. Jadwigi Królowej, stwierdził, że „że władza, która nie dostrzega potrzeb podwładnych, nie otrzyma błogosławieństwa Bożego. Bez troski o zwykłego obywatela, tego ubogiego, chorego, słabego, uciskanego podatkami, nie da się w państwie budować rodzinnego szczęścia. Im więcej troski ze strony władzy o najuboższych, najbardziej potrzebujących, tym lepsze prognozy na jutro Ojczyzny.”
Częstym motywem biskupich homilii był handel w niedzielę i w dni świąteczne. Tegoroczne Boże Ciało zbiegło się z akcją protestacyjną pracowników wielkich sieci handlowych, którzy mają dość pracy w święta. Szczególnie dobitnie zabrzmiał głos abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański stwierdził, że prawo świętowania jest prawem człowieka i państwo ma obowiązek je zagwarantować. Ubolewał, że w dyskusji przelicza się jedynie złotówki, a z pola widzenia ginie wykorzystywany człowiek.
Strajkujących wsparł ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski. „Poprzyjmy protest pracowników instytucji, które zmuszają do pracy w święta” - zaapelował, wywołując brawa zgromadzonych wiernych.
Biskupi odnieśli się też do strajkujących lekarzy. Biskup łomżyński Stanisław Stefanek nazwał strajk „klasyką terrorystycznej metody”.
Abp Stanisław Nowak z Częstochowy mówił natomiast, że lekarze mają rację, gdy walczą o lepszy zarobek, ale pacjenci mają też prawo do leczenia. Jego zdaniem, nie może być tak, że fachową pomoc medyczną znajdzie tylko bogaty człowiek. Najbiedniejsi też mają prawo do leczenia.
Szczególnie podniosły charakter miała procesja Bożego Ciała we Wrocławiu. Uroczystości przewodniczył kard. Francis Arinze - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w związku z trwającymi właśnie obchodami 10. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w 1997 r. we Wrocławiu.
(Red.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu