Reklama

Niedziela Świdnicka

Egzamin wstępny do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej

Pierwsi kandydaci do świdnickiego seminarium

Trzech kandydatów zgłosiło się do świdnickiego seminarium. Dwóch z nich 12 lipca przystąpiło do egzaminu kwalifikacyjnego.

[ TEMATY ]

Świdnica

wsd świdnica

ks. Julian Nastałek

egzamin do seminarium

ks. Dominik Ostrowski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci odbyli rozmowę z przełożonymi seminarium. - Rozmowa wstępnie rozeznaje motywację formacji do kapłaństwa oraz zdolność kandydata do podjęcia formacji i studiów teologicznych – mówi ks. dr hab. Dominik Ostrowski, rektor świdnickiego seminarium.

Po pozytywnym wyniku rozmów, do drugiego etapu rekrutacji zostało dopuszczonych trzech kandydatów. Przyszli seminarzyści weryfikowali swoją dotychczasową wiedzę teologiczną. - W nowej formie egzamin obejmował zakres treści zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego dla młodych „Youcat”. Pytania zostały opracowane przez bp Macieja Małygę, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej – poinformował we wprowadzeniu do egzaminu ks. dr Julian Nastałek, sekretarz studiów w świdnickim seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

- Test był dosyć trudny, jednak informacja jest dobra, obaj kandydaci przeszli przez wymagany próg, jakim było uzyskanie co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi – oznajmił ks. rektor, komunikując, że obaj kandydaci zostali przyjęci do etapu propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, którego celem podstawowym jest rozeznanie drogi formacji. Jednocześnie kandydaci zostali zaliczeni do grona alumnów świdnickiego seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Nowi klerycy pochodzą z Ząbkowic Śląskich i Świdnicy. Szymon Makowski jest tegorocznym maturzystą, pochodzi z par. Św. Jadwigi Śląskiej. O powołaniu zaczął poważnie myśleć pięć lat temu, kiedy jeszcze był w gimnazjum. Decyzję jednak podjął będąc na pielgrzymce maturzystów na Jasnej Górze, zawierzając Matce Bożej swoje plany na przyszłość. – Jestem przekonany, że to jest ta droga, którą mam iść – mówił dla „Niedzieli Świdnickiej” Szymon.

Drugi z kandydatów to Tomasz Rogowski z par. Ducha Świętego, który jeszcze kilka dni temu bronił we Wrocławiu licencjat z historii. – Panie Boże jak mnie wzywasz, to idę do Ciebie – tak zadeklarował się świdniczanin, który w rozmowie z redakcją „Niedzieli Świdnickiej”, powiedział, że o kapłaństwie rozmyślał przez cały okres świeckich studiów.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Trzeci z kandydatów, pochodzący z par. Gościsław przystąpi do egzaminu w drugim terminie.

Przypomnijmy, ze zgodnie z dokumentem Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, w diecezji świdnickiej początek drogi formacyjnej nie ma charakteru akademickiego i trwa przez okres jednego roku, nazywanego „rokiem propedeutycznym” (przygotowawczym). Po zakończeniu roku propedeutycznego kandydaci rozpoczną studia teologiczne na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym.

- W tym roku po wielkich zmianach rok propedeutyczny będzie się odbywał w Świdnicy. Aktualnie w Świdnicy i Legnicy na „roku zerowym” mamy po 3 alumnów, we Wrocławiu 4, więc już grupa jest dziesięcioosobowa, a czekamy na drugie tyle. Wszystko wyjaśni się jeszcze na drugim terminie, który w Świdnicy zaplanowany jest na 23 sierpnia na godz. 10 – poinformował ks. Ostrowski.

Rozpoczęcie formacji pod kierownictwem prefekta roku propedeutycznego i współpracującym z nim zespołem kapłanów, odpowiedzialnych za formację duchowieństwa zaplanowane jest na dzień 1 października br.

2022-07-12 12:00

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O nadziei w rycie nadzwyczajnym

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

Msza trydencka

ks. Julian Nastałek

ks. Mirosław Benedyk

Celebracja liturgiczna Mszy św. w rycie trydenckim

Celebracja liturgiczna Mszy św. w rycie trydenckim

W drugą niedzielę Adwentu, świętego czasu nadziei, duszpasterstwo tradycji łacińskiej spotkało się w katedrze świdnickiej na Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Celebracji liturgicznej przewodniczył, jej duszpasterz ks. Julian Nastałek, który także wygłosił krótką homilię, w której zachęcał zgromadzonych do pochylenia się nad cnotą nadziei, jedną z trzech cnót Boskich. – Dzięki nadziei pragniemy Królestwa niebieskiego i życia wiecznego, pokładając ufność w obietnicach Chrystusa i opierając się nie na naszych siłach, ale na pomocy łaski Ducha Świętego – cytował kapłan Katechizm Kościoła Katolickiego, mówiąc dalej, że łaska i wieczne zbawienie są największymi potrzebami człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję