Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: miejsce modlitwy, ale i bezcenny pomnik historii

Jasna Góra ze swym sercem, którym jest Kaplica Matki Bożej, to przede wszystkim miejsce modlitwy, ale nie tylko. To również bezcenny pomnik historii, ważny obiekt narodowej pamięci, pełny zabytków i wspaniałych dzieł sztuki. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Warto poznać historię i doświadczenia pielgrzymów na przestrzeni wieków, bo to mówi nam o tym, jak ważna jest Matka Boża dla naszego narodu i wszystkich, którzy tu przybywali - zauważa urszulanka, s. Faustyna, jasnogórski przewodnik. Podkreśla, że zwiedzając muzea i zgromadzone w nich obiekty możemy doświadczyć, jak bardzo historia naszego narodu jest związana z Jasnogórską Maryją, a to umacnia nas w wierze i pozwala pokonywać trudności.

- Widząc jakie doświadczenia mieli nasi przodkowie, jak ufali Maryi i jak Ona ich prowadziła, możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość - twierdzi przewodnik.

Siostra Faustyna zachęca do odwiedzenia np. Muzeum 600-lecia, które zostało otwarte w okrągłą rocznicę fundacji klasztoru w 1982 r. Podziwiać w nim można obrazy przedstawiające świętych i sceny z życia Jasnej Góry namalowane w XVII wieku. Oglądać można tam także oryginalne akty fundacyjne klasztoru wydane przez Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełłę. Wśród eksponatów są również sukienki, którymi ozdabiany jest Obraz. - Wszystkie są wyrazem czci do Maryi i rozszerzania się Jej kultu - podkreśla s. Faustyna.

Wyjątkowe wota znajdują się też w Skarbcu, który jest najstarszą częścią ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Tam podziwiać można bogactwo i urodę darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej. - Oprócz pięknej biżuterii: pierścionków, zachwycających korali, drogich kamieni, zobaczymy tam pamiątki królewskie naszych władców, które mówią o wielkiej ich miłości do Królowej Polski - zauważa przewodnik.

Podziel się cytatem

Reklama

Wyjątkowym miejscem dostępnym do zwiedzania od kilku tygodni, jest „Golgota Wschodu” w XVII-wiecznym Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się również kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmu rosyjskiego i sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. O historii martyrologii Polaków „opowiadają” szklane tablice. Dopełnieniem jest dokumentalny film pokazywany na specjalnym ekranie.

Na Jasnej Górze zwiedzić można również Bastion św. Rocha, gdzie znajduje się czasowa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II i bł. Prymasowi Wyszyńskiemu z jego szatami i odręcznie napisanymi modlitwami.

Zobaczyć można również Salę Rycerską, gdzie umieszczona jest kopia Obrazu Matki Bożej bez sukienek, a także Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy-Gracza.

Jasnogórskie muzea czynne są w sezonie letnim od godz. 9.00 do 17.00. Bastion św. Barbary od 10.00 do 15.00. Wejście do jasnogórskich obiektów muzealnych jest bezpłatne. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

2022-07-13 14:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor biura prasowego Jasnej Góry: tegoroczne pielgrzymowanie błaganiem o pokój

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra News

Tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę jest wielkim błaganiem o pokój zwłaszcza dla Ukrainy – mówi Izabela Tyras, dyrektor biura prasowego Jasnej Góry. W okresie wakacyjnym Polacy pielgrzymują do wielu sanktuariów, wśród których szczególne miejsce zajmuje Częstochowa.

W sierpniu sanktuarium maryjne na Jasnej Górze zapełnia się pątnikami różnych narodowości, nie tylko z Polski. Większość pielgrzymów przybywa pieszo w zorganizowanych grupach. Niektóre z nich, jak np. pielgrzymka warszawska, mają tradycję sięgającą ponad 400 lat.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję