Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 153. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska już u celu

„Wspólna droga” z Piotrkowa Tryb. na Jasną Górę już za nimi. Przez 4 dni uświadamiali sobie, że jesteśmy Kościołem i że wszyscy jesteśmy za ten Kościół odpowiedzialni. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, wierni tradycji, przychodzą od 153 lat. W trzech grupach dotarło 463 pątników.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Piotrków Trybunalski

Karol Porwich/Niedziela

- Pielgrzymka to dobry sposób, by doświadczyć wspólnoty Kościoła - zauważył ks. Paweł Słabaszewski, kierownik 153. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej, która odbywała się pod hasłem „Wspólna droga”, to w nawiązaniu do trwającego w Kościele synodu.

Jak zauważył kapłan „dzisiaj ludzie mają poczucie, że z wyznawaną wiarą są sami, a pielgrzymka pokazuje, że obok nas są inni, którzy myślą podobnie, mają takie same wartości”. - To dodaje odwagi i siły, by Tego w Którego wierzę nie wstydzić się - podkreślił kierownik pielgrzymki. Dodał, że rekolekcje w drodze, to dobry czas, by uczyć się odpowiedzialności za Kościół, by zobaczyć, że w Kościele każdy ma swoje miejsce i swoją misję.

- Pielgrzymuję siódmy raz, wspólnota dodaje mi sił - potwierdził pan Stefan i podkreślił, że czym więcej kilometrów w nogach, tym więcej ma werwy, bo właśnie wspólna droga, modlitwa, śpiew, unoszą go.

Piotrkowska kompania przychodzi zawsze na odpust Matki Bożej Szkaplerznej. - To nasza tradycja - mówią z dumą i podkreślają, że bardzo chcą ją pielęgnować.

Pątnicy przemierzali szlak w trzech grupach: maryjnej, patriotycznej i młodzieżowej św. Jana Pawła II.

Ola jest przedstawicielką młodych. - Złożyłam przy figurze Matki Bożej kwiaty, żeby podziękować Jej za wszystko i prosić o zdrowie dla rodziny. Mamy bardzo dużo piosenek, układów muzycznych, czujemy się bardzo swobodnie i dzięki temu jest nam wspaniale - powiedziała.

Ks. Jacek Tyluś kierownik grupy pierwszej zauważył, że charakteryzuje się ona tym, że szybko idzie, z pośpiechem, i zawsze jest przed czasem na postoju. - Jest to grupa maryjna, więc w drodze były rozważenia o Matce Bożej. Przybywamy na odpust Matki Bożej Szkaplerznej i pięknym zwyczajem naszej grupy jest to, że o północy, kiedy już jest 16 lipca celebrujemy Mszę św. i sporo osób przyjmuje szkaplerz. To jest zobowiązanie do końca życia, które przekłada się na codzienność - podkreślił kapłan.

Reklama

Po dwóch latach obostrzeń tegoroczna pielgrzymka odbywała się w tradycyjnej formule, z trzema noclegami na trasie.

Piotrkowscy pielgrzymi jutro o 8.15 wezmą udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Pozostaną na Jasnej Górze do sobotniego odpustu.

2022-07-14 18:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Polska Stasiaka

2022-11-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W Instytucie Europejskim znany i lubiany dziennikarz Wiktor Świetlik prezentował swoją najnowszą książkę pt. „Polska Stasiaka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję