Reklama

Jasna Góra

Pierwszy wakacyjny szczyt

Na Jasnej Górze rozpoczął się pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy związany ze wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej .

Niektóre grupy już przybyły, jak pielgrzymka piotrkowska, kolejne wejdą 15 lipca, od rana. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają w sanktuarium nawet kilka dni.

Dotrą 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka i 88. Piesza Pielgrzymka Poznańska.

Przemyska kompania odprawiała rekolekcje pod hasłem: „Z Maryją niesiemy pokój”. Czyniła to w 10. grupach pod opieką swych świętych patronów. Pątnicy przeszli ok. 380 km.

Reklama

Niektórzy pielgrzymi duchowi, czyli ci którzy nie mogli wyruszyć na szlak, są już na Jasnej Górze, bo podejmują nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej.

Wejście pielgrzymki przemyskiej przewidziano ok. godz. 9.30. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

88. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej towarzyszy hasło „Oto stało się nowe”. 12 nazwom grup przypisano konkretną charakterystykę. Są więc wspólnoty: wycieszenia, uwielbienia, biblijna, młodzieżowa, czy rodzinna. Trasa pielgrzymki liczy ok. 300 km i jest podzielona na 8 etapów.

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański przed wyjściem kompanii przypominał, że „ograniczenie wygód, czasu spoczynku, posiłków, konfrontacja z kaprysami pogody weryfikują siłę ducha, są sprawdzianem wierności przyjętym wobec Boga zobowiązaniom. Tylko wytrwali pozostają na drodze aż do końca”.

Wejście pieszej pielgrzymki poznańskiej zaplanowane jest na g. 12.15, natomiast Msza św. na g. 16.00 na Szczycie.

Obok dwóch diecezjalnych pielgrzymek tradycyjnie na Matkę Bożą Szkaplerzną przybywają też mniejsze grupy. Dla wielu to już tradycja. Np. mieszkańcy Trzebuni przychodzą co najmniej od połowy XIX wieku, a pielgrzymują właśnie teraz, żeby wrócić do domów na żniwa.

Także mieszkańcy Trzemeśni zachowują tradycję. Od 39 lat przybywają właśnie na święto 16 lipca. Są już także np. wierni z Rozprzy.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

2022-07-14 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zabytkowe krypty otwarte dla pielgrzymów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Zgodnie z tradycją na Jasnej Górze otwarte zostały dla pielgrzymów zabytkowe krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. To jedyna okazja w roku, by nawiedzić to wyjątkowe miejsce pochówku paulinów i zobaczyć jedną z najstarszych części Sanktuarium.

Krypta należy do jednych z najstarszych miejsc na Jasnej Górze. Jest na pewno starsza niż sama Kaplica Matki Bożej, której znany nam dzisiaj kształt nadano w XVII wieku. Powstała być może nawet już w XV wieku. Przez środek krypty przebiega ściana i tutaj znajduje się 36 wnęk. Paulini, żyjący według surowej reguły św. Augustyna, jeszcze do ubiegłego wieku zachowywali specjalny rodzaj pochówku, pozbawiony nagrobków ziemnych. Zmarłego wystawiano w skromnej, drewnianej trumnie w kościele, żeby można było pożegnać się z nim i odprawić nabożeństwo żałobne, po czym znoszono ciało do podziemi, gdzie układano je na desce z kamieniem pod głową i zamurowywano w niszach. Po około stu latach wnęki opróżniano, a prochy wsypywano do specjalnych urn.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję