Reklama

Kościół

Jasna Góra: z południowo-wschodniego krańca Polski - 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka

Z modlitwą o pokój na świecie, za wschodnią granicą i w ludzkich sercach oraz z wdzięcznością za ludzką solidarność po pokonaniu ok. 380 km dotarła na Jasną Górę 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka. W 10. grupach pod opieką swych świętych patronów przyszło ok. 750 pątników, wśród nich metropolita abp Adam Szal. W drodze rozważano „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Prymasa Wyszyńskiego. Ujęty w 10 zwięzłych punktów program nazywany jest prymasowskim dekalogiem bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich.​

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG /Krzysztof Świertok

Wielką gościnność ludzi przyjmujących pielgrzymów w drodze podkreślił ks. Robert Łuc, główny kwatermistrz przemyskiej pielgrzymki. Jak zauważył, był to także wyraz wdzięczności dla nich za serce okazywane dla ukraińskich uchodźców. - Przez Przemyśl i okolice przewinęło się miliony ludzi i w dalszym ciągu jest jeszcze wielu uchodźców. O to pytano nas na trasie, zauważano przemyską gościnność. Przy okazji chciano się też nam odwdzięczyć się za nasze otwarte serca dla ukraińskich sąsiadów - opowiadał ks. Łuc.

Przemyscy pątnicy dziękowali za Polskę i modlili się o błogosławieństwo dla niej. Magdalena Kochman-Buk z grupy łańcuckiej na Jasną Górę weszła w krzemienieckim stroju ludowym panny młodej. Jak podkreśla pielęgnowanie rodzimych tradycji, ale też pielgrzymowanie to wyraz miłości do ojczystej ziemi. - Jeżeli tutaj idziemy do naszej Mamy Królowej Polski, to nie sposób tej miłości do Ojczyzny nie pokazać. To taka idealna okazja, kiedy możemy przed Jej tronem klęknąć i powiedzieć, że dziękujemy za wszystko, ale możemy też pielgrzymując podziwiać piękno naszej Ojczyzny - zauważyła.

Pątnicy wyrażali też radość, że po dwóch latach sztafetowego pielgrzymowania z powodu pandemii, mogli powrócić to wspólnoty. - Pielgrzymowanie we wspólnocie to doświadczenie więzi wiary, modlitwy. To jak rodzina - podkreślił Henryk Mogielany, który do Częstochowy przyszedł już po raz piętnasty.

Pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Z Maryją niesiemy pokój”. Jak podkreślił metropolita przemyski abp Adam Szal, który jak co roku przeszedł szlak do Częstochowy, pątnicy modlili się o pokój na Ukrainie, ale też zwrócił uwagę, że pokój zaczyna się najpierw w ludzkim sercu. - Potem niesiemy go do naszych bliskich, do rodziny, potem do naszych miejscowości, po to, żeby on zapanował w naszej Ojczyźnie. To jest wezwanie dla nas wszystkich - powiedział abp Szal.

Reklama

W czasie Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę abp senior Józef Michalik w nawiązaniu do realizowanego podczas rekolekcji w drodze programu opartego na „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Prymasa Wyszyńskiego, nazywając go dekalogiem miłości, mówił o konieczności ofiary duchowej za nieprzyjaciół, przebaczeniu i nawróceniu, zachęcał do „dolewania dobra do naczyń połączonych Polski i naszych rodzin i nie żałowania szczerej i ofiarnej modlitwy, bo ona ma wielką siłę”. Zachęcał do radykalizmu w miłości, który jest maryjną drogą.

Przemyską Pielgrzymkę na Jasną Górę tworzyło 10 grup, które wyruszyły z 9 miast archidiecezji. Uczestniczyło w niej 43 księży, 4 diakonów i 5 sióstr zakonnych.

Najstarszy pątnik miał 85 lat, to ks. prof. Kazimierz Bełch. Ten niestrudzony od 40 lat pątnik jest też współinicjatorem pieszych pielgrzymek z Rzeszowa i Przemyśla na Jasną Górę. Najmłodszy pielgrzym to 13-miesięczny Michaś Hołota.

2022-07-15 14:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co stało się na Jasnej Górze 3 maja 1966 r.?

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

[ TEMATY ]

historia

Jasna Góra

wspomnienia

ARCHIWUM INSTYTUTU PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję