Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „Miejsce Słowa" - Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości

Wyjątkowe „Miejsce Słowa” zostało utworzone na Jasnej Górze, a w nim Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości. Projekt przygotowany przez poznańską fundację realizowany jest w Bastionie św. Barbary tylko w ten weekend. Poprzez rekonstrukcję Wieczernika i nowoczesnej technologii filmowania można znaleźć się w centrum wydarzeń, które miały miejsce 2 tysiące lat temu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ostatnia wieczerza

wirtualizacja

Karol Porwich/Niedziela

Ostatnia Wieczerza została sfilmowana kamerą, która posiada 8 obiektywów, co daje możliwość oglądania obrazu w 360 stopniach. Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy byli w środku filmu i - co najważniejsze - bliżej słowa Bożego.

- Zakładając okulary, gdzie się nie obrócimy, zobaczymy obraz przed sobą, możemy popatrzeć w górę lub za siebie, jakbyśmy się znajdowali w wieczerniku. Staraliśmy się zrealizować ten obraz w taki sposób, żeby jak najbardziej odzwierciedlić prawdę historyczną. Uczestnicząc w Ostatniej Wieczerzy mamy możliwość poznania oryginalnych ubrań, naczyń, nawet potraw. Chcieliśmy jak najbardziej oddać ducha tamtego miejsca i czasu, co się tam działo i jak to wszystko wyglądało - powiedział KAI Patryk Repetski z Fundacji Miejsce Słowa.

By zrealizować projekt nagrany został normalny film z aktorami. Zbudowany został cały wieczernik od nowa. W produkcji brało udział łącznie 45 osób. Wszystko było prawdziwe - stroje, garnki, a nawet jedzenie. Celem było stworzenie miejsca sprzed 2000 lat. Autorzy odbyli też sporo konsultacji z biblistami.

Reklama

- Przede wszystkim skupiamy się więc na ewangelizacji, na czytaniu Pisma Świętego. Ta technologia zwyczajnie sprawia, że ludzie robią to chętniej i jest to dla nich ciekawsze. To nie tylko projekt dla osób wierzących, ale również dla niewierzących i dla osób innych wyznań, czyli jest to też dzieło ekumeniczne - podkreślił przedstawiciel fundacji.

Pokazy odbywają się na Jasnej Górze w ten weekend, bo zostały przygotowane głównie z myślą o uczestnikach pieszej pielgrzymki poznańskiej, która dziś dotarła do Sanktuarium, ale także ze względu na to, że w tym czasie jest tutaj wielu pątników, a to projekt ewangelizacyjny.

Joanna i Norbert z Augustowa dzieląc się wrażeniami z wizyty w wirtualnym wieczerniku zauważyli, że „dobrze, że technologia się rozwija i wstępuje także w takie obszary”. - Można się tam przenieść, zobaczyć. To o wiele więcej i lepiej niż tylko przeczytać o tych wydarzeniach. Dostałem miejsce Judasza, nie jestem zadowolony. Przyjdę jeszcze raz, żeby dostać lepsze. To było bardzo ciekawe doświadczenie - powiedzieli.

Z Bożym słowem w wirtualnej rzeczywistości można spotkać się na jasnej Górze w Bastionie św. Barbary w godz. od 10.do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

2022-07-15 16:07

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

2022-11-30 12:19

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

Francuska bagietka została w środę wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę wiadomość z euforią.

Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję