Reklama

Jasna Góra

Na Jasną Górę dotarła 88. Piesza Pielgrzymka Poznańska

Także goście z Ukrainy biorą udział w pielgrzymkach pieszych. - Przyniosłem w sercu modlitwę za mój kraj i za Rosję - powiedział diakon Aleksander z diecezji kamieniecko-podolskiej, który przyszedł na Jasną Górę w 88. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej. Ze stolicy Wielkopolski przybyło ponad 800 pątników, którzy pielgrzymowali pod hasłem "Oto stało się nowe". Pątnicy z archidiecezji poznańskiej tradycyjnie pozostaną do jutra, na odpust Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Poznań

BPJG

Jedna z grup 88. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej

Jedna z grup 88. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej

Najmłodszym pątnikiem był 7-miesięczny Edzio, a najstarszą 86-letnia s. Grażyna elżbietanka.

Pielgrzymkowe grupy zamiast numeracji miały odniesienia do swojego charakteru. Była więc wśród nich-pokutna, wielbienia, wyciszenia czy biblijna. Najliczniejszą była grupa młodzieżowa, w której dotarły 152 osoby. Grupa ekstremalna pokonała najdłuższą, bo 330-kilometrową trasę. Osoby, którym szczególnie bliski jest obraz Jezusa Miłosiernego i „Dzienniczek” św. s. Faustyny Kowalskiej mogli wybrać grupę miłosierdzia.

Diakon Aleksander z diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie przyszedł w grupie biblijnej. Jak przyznał, bardzo ucieszyła go możliwość pieszego pielgrzymowania do Częstochowy, bo przed wojną również przychodził do Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia. - Przyniosłem w sercu modlitwę za Ukrainę, Rosję i cały świat, by łaska Chrystusa dotknęła każdego serca, bo wtedy będzie przemiana, nastąpi pokój, którego tak wszyscy oczekujemy - powiedział diakon z Ukrainy.

Reklama

W pielgrzymce szli także pątnicy z Niemiec i Norwegii.

Hania i Patryk na Jasną Górę dotarli w trzecią rocznicę zaręczyn, które odbyły się w finałowym dniu pielgrzymki, a od roku są małżeństwem. - Młodzi, którzy szukają Boga, mogą Go spotkać na pielgrzymce - zapewniali. Przyszli w grupie ekstremalnej, która wędrowała 13 dni, o 3 dni dłużej niż pozostałe.

W punktach medycznych odnotowano większą liczbę osób z dolegliwościami mięśni i stawów, problemami z ciśnieniem. Jak zauważył główny przewodnik ks. Jan Markowski, może to być związane z brakiem ruchu w okresie pandemii.

- Organizacyjnie udało nam się pokonać pandemię - zapewnił z kolei Michał Łodrobny z nadzoru ruchu pielgrzymki, który na Jasną Górę wyruszył po raz 18. Na pielgrzymce poznał też żonę. Jak podkreślił ludzie przyjmowali w tym roku pątników z wielką otwartością, nie było problemów z organizacją noclegów, ani żadnych dolegliwości zdrowotnych, które wskazywałyby na podejrzenie covida.

Pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej tradycyjnie pozostaną do jutra, na odpust Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Msza św. sprawowana będzie na jasnogórskim szczycie o godz. 11.00, a przewodniczyć jej będzie ks. Jan Markowski, główny przewodnik pielgrzymki poznańskiej.

2022-07-15 18:15

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trzecia debata o Ślubach Narodu (zapowiedź)

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mariusz Książek

Trzecia debata o Ślubach Narodu pt. „Raport Jasnogórski 2016” odbędzie się w najbliższą niedzielę 22 listopada na Jasnej Górze. Jej hasłem będą słowa: „Życie jest światłością ludzi”. Spotkanie jest częścią cyklu przygotowań Zakonu Paulinów do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Spotkania w oparciu o Śluby Narodu Prymasa Tysiąclecia stanowią refleksję nad kondycją duchową Polaków. - Jan Paweł II nazwał Śluby „polską kartą praw człowieka”. Śluby są dla naszego narodu darem, czymś co stoi na straży godności człowieka - przypomniał o. Tomasz Tlałka.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję