Reklama

Polska

Warszawa: powstaje pierwszy w Polsce Ogród Sprawiedliwych

[ TEMATY ]

Żydzi

http://pl.wikipedia.org/

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na skwerze Generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli powstanie pierwszy w Polsce i drugi w Europie Ogród Sprawiedliwych, gdzie upamiętnione zostaną osoby, które w sposób bezkompromisowy sprzeciwiały się totalitaryzmom i stawały w obronie praw człowieka. Inauguracja Ogrodu odbędzie się 5 czerwca. Dziś podczas konferencji prasowej Komitet Ogrodu Sprawiedliwych ogłosił nazwiska sześciu osób, które zostaną uhonorowane w 2014 r. Wśród nich znalazła się misjonarka s. Antonia Locatelli, zamordowana w 1992 r. w Rwandzie.

- Pojęcie „Sprawiedliwy wśród narodów świata” zostało użyte po raz pierwszy w Memoriale Instytutu Yad Vashem i początkowo odnosiło się jedynie do osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Szybko jednak pojęliśmy, że tytuł ten przynależy do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę sprzeciwić się złu, bronić godności człowieka i nieść pomoc ofiarom – przypomniała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Annalia Guglielmi, przedstawicielka Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO) z siedzibą w Mediolanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To właśnie GARIWO we współpracy z warszawskim Domem Spotkań z Historią i wieloma organizacjami międzynarodowymi doprowadził do ustanowienia w 2012 r. 6 marca Europejskiego Dnia Sprawiedliwych. Jak przypomniała Guglielmi nie jest to data przypadkowa. Tego dnia zmarł Mosze Bejski, inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie i współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Następnym krokiem do nagłośnienia bohaterskich postaw osób uhonorowanych przez Komitet jest tworzenie w przestrzeni publicznej miejsc pamięci zwanych Ogrodami Sprawiedliwych.

- Pierwszy ogród powstał w Mediolanie, trwają prace nad utworzeniem podobnych w Kigali w Rwandzie i w Sarajewie. W wielu krajach istnieją już ogrody wirtualne – powiedziała Annalia Guglielmi. O miejscu, w którym ogród będzie się znajdował, opowiedziała burmistrz dzielnicy Wola Urszula Kierzkowska. Zaznaczyła, że Sprawiedliwi uhonorowani będą w centrum miasta, na terenie zlokalizowanym pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią, w pobliżu al. Jana Pawła II. Jest to miejsce szczególne, ponieważ znajduje się w obrębie murów warszawskiego getta.

Reklama

O tym, jak ważne jest znajdowanie w stołecznej przestrzeni miejsca dla wartości najwyższych opowiedział zebranym Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Domu Kultury m.st. Warszawy. Tymczasem Zbigniew Gluza, przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie zaznaczył, w jaki sposób wyłaniani będą kolejni uhonorowani.

- W tym roku ogłoszone zostaną nazwiska sześciu Sprawiedliwych, w następnych latach poznamy kolejne nazwiska. Mogą to być osoby znane jak i zupełnie anonimowe. Przykładem jest postać Ireny Sendlerowej, której bohaterski czyn został zauważony i nagłośniony dopiero niedawno. Kandydaturę może zgłosić każdy, następnie Komitet poprzez głosowanie wybierze co roku trzy osoby, których tabliczki zostaną umieszczone w Ogrodzie – zaznaczył Zbigniew Gluza.

Jedynym warunkiem jest, aby zgłoszona osoba była znakiem sprzeciwu wobec totalitaryzmów, ludobójstw i niesprawiedliwości. Komitet przyjmuje kandydatury jedynie osób nieżyjących. Tegoroczni uhonorowani, których nazwiska pojawią się w Ogrodzie to Marek Edelman, Magda Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, s. Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki i Anna Politkowska.

S. Antonia Locatelli (1937-1992) to włoska zakonnica i misjonarka pracująca w Ruandzie, która w marcu 1992 r. stała się świadkiem masakr dokonywanych przez Hutu na Tutsi. Próbując ratować grupę ok. 400 Tutsi wszczęła alarm telefoniczny dzwoniąc do ambasady belgijskiej, radia RF1 i BBC i informując o tym, co działo się na jej oczach. Dzięki jej apelowi media zaczęły wywierać presję na rwandyjski rząd. W nocy z 9 na 10 marca została zamordowana przez bojówkę Hutu Interahamwe przed własnym domem. Marek Edelman (1919-2009) – w czasie II wojny światowej należał do Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego, walczył w powstaniu w getcie warszawskim, był zastępcom komendanta ŻOB, ostatnim dowódcom sił powstańczych. Od połowy lat 70. działacz opozycji demokratycznej i "Solidarności".

Reklama

Magda Grodzka-Gużkowska (1924-2014) – w czasie II wojny światowej zaangażowana w działalność Żegoty, wraz z Ireną Sendlerową pomagała ukrywającym się Żydom i organizowała ratowanie żydowskich dzieci. Była łączniczką, kolporterką prasy podziemnej, brała udział w Powstaniu Warszawskim, przeszła przez 6 obozów jenieckich. Po wojnie wspierała Polską Akcję Humanitarną m. in. organizując konwoje do oblężonego Sarajewa.

Jan Karski (1914-2000) – działacz podziemia, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jesienią 1942 r. przekazał władzom brytyjskim informacje o ludobójstwie Żydów, w 1943 r. pojechał z tymi informacjami do USA.

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) – od 50. lat związany ze środowiskiem katolickim w PRL. W 1992 r. został specjalnym wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. W 1995 r. po ludobójstwie w Srebrenicy w proteście przeciw bezczynności mocarstw w obliczu zbrodni zrezygnował z tej funkcji.

Anna Politkowska (1958-2006) – niezależna rosyjska dziennikarka, krytycznie wypowiadająca się o łamaniu praw człowieka w Rosji i w czasie wojny w Czeczenii oraz o Władimirze Putinie i Ramzanie Kadyrowie. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i próbowano otruć. 7 października została zastrzelona w Moskwie w windzie domu, w którym mieszkała.

Europejski Dzień Sprawiedliwych został ustanowiony 10 maja 2012 r. przez Parlament Europejski. Dom Spotkań z Historią był jednym z sygnatariuszy apelu wystosowanego w 2012 roku przez działający we Włoszech Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO) skierowanego do Unii Europejskiej o ustanowienie Europejskiego Dnia Sprawiedliwych wszystkich reżimów totalitarnych. 6 marca 2013 roku powołano w Domu Spotkań z Historią w Warszawie Komitet Honorowy Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, na czele którego stanął premier Tadeusz Mazowiecki. 17 lutego 2014 roku, podczas drugiego posiedzenia, komitet zmienił nazwę na Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie, a na jego nowego przewodniczącego wybrano Prezesa Ośrodka KARTA – Zbigniewa Gluzę. Na tym samym posiedzeniu przyjęto propozycję lokalizacji Ogrodu Sprawiedliwych na terenie dzielnicy Wola oraz w drodze głosowania wybrano sześciu Sprawiedliwych, którzy zostaną uhonorowani w czerwcu br. Charakter warszawskiego Ogrodu będzie nawiązywał do istniejącego już w Mediolanie Światowego Ogrodu Sprawiedliwych, w którym honorowani są również polscy Sprawiedliwi. Dziś o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się wernisaż wystawy "Z narażeniem życia". Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady. O godz. 19:00 w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się koncert Gaby Kulki.

2014-03-06 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: około tysiąca polskich księży ratowało Żydów

[ TEMATY ]

Żydzi

kapłani

hurk/pixabay

Około tysiąca polskich księży katolickich było zaangażowanych w pomoc ludności żydowskiej w czasie Holokaustu, wynika z badań naukowych prowadzonych w ostatnich latach. Dopiero teraz poznajemy wiele historii, które wymagały niesamowitej odwagi i poświęcenia - napisał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. 24 marca po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Tego dnia miną dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję