Reklama

Kościół

Jasna Góra: Piesi pielgrzymi dziękowali za 550 lat paulinów na krakowskiej Skałce

Na Jasną Górę dotarła dziś 46. Piesza Pielgrzymka Skałeczna. Przyszło 250 osób, w tym 40 dzieci. Tradycyjnie pątnicy modlili się za papieża, a w roku jubileuszu 550-lecia nieprzerwanej obecności paulinów w krakowskim klasztorze na Skałce dziękowali za ich służbę dla Kościoła i prosili o nowe powołania dla zakonu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

W duchu jubileuszowego dziękczynienia właśnie z tą intencją całą trasę przeszedł też przeor krakowskiej Skałki o. Mariusz Tabulski. - Oczywiście włączyłem się duszpastersko w tę pielgrzymkę, ale przede wszystkim przeżyłem ją jako pielgrzym, idąc na końcu. Dziękuję za 550 lat tej sztafety paulińskich pokoleń. W 1472 r. paulini przyszli na Skałkę i nie odeszli nigdy, służąc pokoleniom pielgrzymów, którzy przybywali do sanktuarium św. Stanisława biskupa i męczennika. Nie odeszli z tego miejsca nigdy - powiedział o. Tabulski.

Skałeczny przeor wyraził radość z licznego udziału w pielgrzymce rodzin z dziećmi. - Prosiłem ich pokornie o modlitwę za nas paulinów, żeby nie ustała ta sztafeta, żeby wciąż przychodzili chłopcy do naszego seminarium – mówił o. Tabulski, który jest też rektorem w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Paulinów na Skałce.

22 czerwca 1472 r. 12 zakonników z Jasnej Góry z przeorem o. Jakubem z Bogumiłowic rozpoczęło na Skałce pracę duszpasterską. Otaczając troską miejsce męczeństwa Stanisława ze Szczepanowa, mieli na różne sposoby przypominać życie i przesłanie tego orędownika spraw polskich. Dzięki paulinom Skałka została podźwignięta, a kult św. Stanisława wskrzeszony. Zostali tam sprowadzeni przez kanonika krakowskiego Jana Długosza.

Od lat pielgrzymka skałeczna przyciąga chętnych z całej Polski i z zagranicy. W tym roku byli pątnicy np. z Warszawy, Torunia, Gdańska, Słupska, Ropczyc na Podkarpaciu, Limanowej, Myślenic, Mielca, Zakopanego, ale i Częstochowy oraz z Ukrainy, Holandii i Słowenii.

Rekolekcje w drodze upłynęły na rozważaniu fragmentu Ewangelii św. Jana z rozmową Jezusa z Samarytanką: „Pragnę” - "Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije!" (J 7,37). Na potrzebę troski, by życie nie stawało się duchową pustynią, ale Chrystus napełniał je swoją Obecnością zwracali uwagę paulini. O. Grzegorz Zakrzewski, który był głównym przewodnikiem, podkreślił, że pielgrzymka była też czasem uświadamiania sobie pragnienia Boga, odnowienia relacji z Nim i drugim człowiekiem.

Reklama

- Modliliśmy się , aby rozpoznawać nasze pragnienia i pragnienia Jezusa względem nas, rozumieć siebie samych – powiedziała Monika, która od lat pielgrzymuje „ze Skałką”, pochodzi z Częstochowy a od niedawna mieszka w Warszawie. To co ją przekonuje do tej właśnie grupy, to jak podkreśla „wyjątkowy klimat, świetna organizacja, jak choćby wyśmienita kuchnia i przepiękna trasa Jurą Krakowsko - Częstochowską”.

- Pragniemy przede wszystkim wzmacniać naszą wiarę, modlimy się o jedność w rodzinie – mówili też o swoich pragnieniach inni pątnicy.

Pan Ireneusz pochodzi z Limanowej, przyszedł po raz pierwszy z żoną Małgorzatą, 10-letnią córką Julką i 6-letnim Stasiem. Uśmiecha się, że „kobiety już przetarły szlaki, bo to ich druga pielgrzymka”. Jak podkreślała rodzina zaskoczył ich trochę upał, więc pielgrzymka była trudniejsza niż się spodziewali, ale piękna.

Po raz pierwszy pielgrzymi wyruszyli z krakowskiej Skałki na Jasną Górę w kilka dni po tzw. radomskim czerwcu, czyli proteście robotniczym w 1976 r. By uniknąć represji i z obawy, by ich nie zawrócono szli bez śpiewów i emblematów, a paulini "po cywilu". W pielgrzymce wzięli udział studenci i absolwenci krakowskich uczelni, skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego "Skałka". Dziś na pielgrzymce spotykają się ludzie z całej Polski.

Tradycyjnie pątnicy skałeczni pozostaną na Jasnej Górze do jutra.

2022-07-20 17:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Miłość nigdy nie jest łatwą drogą, łagodnym procesem – miłość jest trudnym zadaniem, wymagającym uzdrowień, oczyszczeń, wyrzeczeń, ofiar. Tego doświadczyliście w czasie pielgrzymowania – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do uczestników 70. pieszej Pielgrzymki Rybnickiej i 10 pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej, którzy w sobotę, 1 sierpnia dotarli na Jasną Górę. Abp Skworc przewodniczył Mszy św. na jasnogórskim Szczycie. Pielgrzymka odbyła się się w roku 90-lecia istnienia Kościoła katowickiego.

„Pielgrzym to ktoś, kto budzi respekt, kto zostawia wszystko za sobą, zabiera w drogę to, co konieczne i najważniejsze i idzie, świadomy celu” – mówił metropolita katowicki. Podkreślił, że śląscy pielgrzymi zmierzali do Matki Boskiej Częstochowskiej właśnie z takim wewnętrznym usposobieniem. „Świadomi celu nie zboczyliście z drogi, nie uwiodły was przydrożne reklamy i pokusy. Świadomość zbliżania się do celu była mobilizacją, a wola osiągnięcia celu dodawała wam sił i skrzydeł”.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Wojewoda śląski: nie żyje druga z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy

2023-01-27 15:34

PAP/Michał Meissner

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Do wybuchu doszło w piątek, ok. godz. 8.30, w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach. Na miejscu od kilku godzin prowadzona jest akcja ratunkowa. Służby informowały, że poszukiwane są dwie kobiety. Ciało jednej z nich odnaleziono ok. godz. 12.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję