Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: policjanci pielgrzymi w swoje święto u Maryi

„Maryi, która umacnia nadzieję tego, który się do Niej ucieka” przywieźli na Jasną Górę modlitwę za Ojczyznę, by chroniła ją od wszelkich niebezpieczeństw. W obchodzone dziś Święto Policji uczestnicy 9. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny na Jasnej Górze przy pamiątkowej tablicy „Gloria Victis” złożyli hołd funkcjonariuszom II RP zamordowanym przez Sowietów po 17 września 1939 r.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

policja

policjant

Biuro Prasowe Jasnej Góry

26 cyklistów, policjantów, pracowników cywilnych, ich rodzin oraz przyjaciół, w ciągu czterech dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę. Przyjechali wczoraj po południu, by dziś w obchodzone Święto Policji uczestniczyć w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” oddali hołd 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej zamordowanym przez Sowietów Płaskorzeźba „Chwała Zwyciężonym” została wmurowana w ścianę Kaplicy podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Policji w 2001 r.

Ofiarami sowieckich represji padła czwarta część całego korpusu przedwojennej polskiej policji. W przypadku żołnierzy Wojska Polskiego wyrok śmierci wydano tylko na oficerów, natomiast wśród policjantów nie zastosowano takiego rozróżnienia. Wielu z nich było mordowanych w wyjątkowo podstępny sposób.

- Ta pamięć jest dla nas bardzo ważna - powiedział podinspektor Mariusz Ciechanowski, pomysłodawca pielgrzymek.

Zauważył też, bo sam jest już na emeryturze, że pielgrzymki pomagają też utrzymać nie tylko duchową formę, ale i tę fizyczną też. - To służba, Policjantem się nie bywa, ale jest, 24 godziny na dobę. To zostaje nawet na emeryturze - podkreślił policjant. Wyjeżdżając z Lublina policjanci-pielgrzymi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę.

Jak przyznała kpt. Marta Wiatrowicz, trasa była wymagająca, bo wszyscy byli w świetnej formie. Osiągano prędkość powyżej 30 km na godzinę. Kpt. Wiatrowicz jest z Białej Podlaskiej. Na co dzień jest funkcjonariuszką Straży Granicznej, a na pielgrzymkę wybrała się z mężem policjantem „prosić o łaski i siły na czas służby”.

- Proszę w szczególności o to, żeby nas społeczeństwo wspierało, żeby doceniało naszą służbę, bo jest ona bardzo ciężka i bardzo wymagająca, żebyśmy mieli to wsparcie społeczeństwa - powiedziała też kpt. Marta Wiatrowicz, która dziś zostanie mianowana na stopień majora.

Reklama

Pielgrzymka Rowerowa Policji organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji - ks. Bogdana Zagórskiego.

- Składamy Tobie Maryjo nieprzespane noce, odłożone plany, czas ofiarowany drugiemu człowiekowi, codzienne ocieranie łez cierpienia i bólu zadawanego przez innych, czas spędzony na służbie kosztem najbliższych. Przynosimy codzienną cichą, odpowiedzialną i mozolną pracę wielu tysięcy, często anonimowych funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych - mówił w modlitwie apelowej kapelan.

Podziel się cytatem

24 lipca 1919 r. powołano do życia polską Policję Państwową, której zadaniem było strzeżenie porządku i dbanie o bezpieczeństwo obywateli.

2022-07-24 11:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jubileusze

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję