Reklama

Wiara

Pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem

[ TEMATY ]

Ewangelia

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

1. Przysłowia mogą być komentarzem do Ewangelii

Przysłowia są mądrością narodów, i one też mogą stanowić dobry komentarz do Ewangelii. Dla przykładu, przysłowie francuskie mówi, że pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem. Podobny wniosek wynika z ewangelii czytanej w dzisiejszą niedzielę.

2. Słowa kluczowe

Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia.

Podziel się cytatem

Jeśli ktoś żyje, aby mieć jak najwięcej, to traci życie na zbieranie. A szkoda życia na to. Jezus mówi, że życie nie zależy do mienia. Dobrze to oddaje jedno z chińskich przysłów:

„Za pieniądze możesz sobie kupić dom, lecz nie ciepło rodzinne.

Możesz sobie kupić łóżko, ale nie sen.

Możesz sobie kupić zegarek, ale nie czas.

Możesz kupić książkę, ale nie wiedzę.

Możesz sobie kupić pozycję, ale nie uważanie”.

Dlatego właśnie Jezus mówi jak ważna jest hierarchia wartości. Podobnie głosi greckie przysłowie: pieniądz powinien być środkiem, a nie celem życia.

Podziel się cytatem

Reklama

Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga.

Jezus odnosi się do człowieka, któremu dobrze obrodziło pole i podjął decyzję, że pobuduje nowe spichlerze i snuje dalekosiężne plany na przyszłość, a nie wie, że jeszcze tej samej nocy zakończy życie. Dlatego tak ważne jest, aby być bogatym u Boga. To znaczy być bogatym w dobre czyny. A jednym z nich jest jałmużna, pomoc biednym i potrzebującym. Biblijna Księga Przysłów mówi o tym bardzo mocno i konkretnie: „Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu”.

3. Dziś

„Jezus wskazuje pewną drogę ‘prania’ brudnych pieniędzy, drogę braterskiej miłości i hojności dla ubogich” – napisał kard. Gianfranco Ravasi. O tym właśnie mówił Chrystus: „Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę. Sprawcie sobie trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze”.

2022-07-30 18:07

Ocena: +28 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia wierszem opowiedzian. Modlitwa wiary

[ TEMATY ]

poezja

Ewangelia

Tomasz Lewandowski

Modlitwa wymaga od proszącego jego wiary,
taka może być konkluzja dzisiejszej Ewangelii
z XXIX niedzieli zwykłej w roku C,
taka też jest prawda o naszym istnieniu
najpierw wobec Boga i Jego Świętych,
a później także wobec tego świata.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję