Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski do krakowskich pielgrzymów: jesteście znakiem nadziei i sprzeciwu

- Jesteście znakiem, że Kościół jest ciągle żywy, młody, przeniknięty nadzieją, ale też jesteście znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy. Trzeba myśleć o ojczyźnie i trzeba się w nią wmyśleć, bo dopiero wtedy, każdy z nas może wyrazić siebie i znaleźć własne korzenie – mówił na Jasnej Górze abp Marek Jęraszewski podczas Mszy św. wieńczącej 42. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita krakowski podkreślał, że pielgrzymi zdążając do sanktuarium byli dla wielu znakiem, że jest Kościół ciągle żywy, młody, przeniknięty nadzieją, ale również znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy słownej i fizycznej, która staje się coraz bardziej treścią naszych kolejnych dni. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niekiedy celowo wzbudzone w naszych sercach, w emocjach, by nas obrazić, poniżyć, by pojawiły się kolejne fake newsy, które dotykają najbardziej świętych spraw, czy podczas tzw. parad równości czy poprzez oskarżenia w kierunku biskupów i kapłanów – mówił kaznodzieja dodając, że łatwo jest oskarżyć, wyszydzić a w takich sytuacjach człowiek jest bezbronny. - Doświadczamy tego także w tych dniach.

Dla autorów tych oskarżeń i tych profanacji, wasza radość serca, modlitwa, wasz śpiew, jest znakiem sprzeciwu, wskazującym na to, że można być innym człowiekiem, pełnym radości i nadziei, przenikniętym pokojem Chrystusa, tak bardzo upragnionym pokojem we współczesnym świecie - dodawał.

Zauważył, że „pokój, o który prosimy, jest darem który jako naród, mamy w sobie, mimo trudnej przeszłości historycznej”, co pokazuje wspaniały gest przyjęcia uchodźców do naszych domów. - Jednakże są ludzie, którzy chcieliby ten pokój serca w nas zmącić, z naszych serc wyrwać, doprowadzić do tego, byśmy złym słowem odpowiedzieli na zło - mówił abp Jędraszewski.

Reklama

Podkreślał, że dziś, gdy próbuje się zatruć nasze umysły i serca fałszywymi ideologiami odnoszącymi się do człowieka, podważającymi najbardziej podstawowy zamysł stwórczy Pana Boga wobec ludzi, powołującego człowieka jako kobietę i mężczyznę, bardzo ważnym zadaniem jest budowanie swojego człowieczeństwa na Bogu, na Ewangelii. - Jest wojna, jest inflacja, są tak wielkie wyzwania dotykające wielu spośród nas, gdy chodzi o zaspokojenie najbardziej potrzebnych spraw z dziedzin ekonomicznych, ale nie wolno nam zapomnieć nauki Jana Pawła II, że ważniejszą rzeczą jest być, niż mieć, być człowiekiem, dobrym człowiekiem, człowiekiem szlachetnego serca - zaznaczył kaznodzieja.

Przywołując słowa kard. Karola Wojtyły z poematu „Myśląc Ojczyzna” abp Jędraszewski przypominał, że „trzeba myśleć o ojczyźnie i trzeba się w nią wmyśleć, bo dopiero wtedy, każdy z nas może siebie wyrazić i znaleźć własne korzenie”. Metropolita krakowski podkreślał, że naszym obowiązkiem jest czuwać nad tym wielkim dobrem jakim jest Ojczyzna i umieć się sprzeciwić złu. Wyjaśniał, że „czuwać to znaczy domagać się takich ustaw w naszym prawodawstwie, które strzegłyby praw ludzi wierzących, żeby nie były deptane i ośmieszane najświętsze dla nas sprawy, jak to się niestety dzisiaj dzieje, usprawiedliwiane przez kolejne wyroki sądów, które są wyrazem wielkiej niesprawiedliwości”. - Nie ma wspanialszego kryterium wolności, o czym wielokrotnie powtarzał kard. Wojtyła a potem Jan Paweł II, niż wolność religijna. Ten kraj jest prawdziwie wolny, gdzie są szanowane osoby wierzące a nie wyśmiewane. Ten kraj jest prawdziwie wolny religijnie, gdzie nie profanuje się krzyży, gdzie nie profanuje się naszej Matki, a jeżeli się na to pozwala to trudno mówić, że w takim kraju jest prawdziwa wolność i tolerancja - mówił. Podkreślał, że nadzieja, która karze nam iść, mimo trudności, na spotkanie ze zwycięskim Chrystusem, musi nam dawać siłę na przyszłość.

2022-08-12 09:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego na Wielki Post 2015

Niedziela łódzka 8/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

list

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Ukochani Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję