Reklama

Niedziela Częstochowska

Dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry odznaczona Medalem Św. Rodziny

Medalem Św. Rodziny Zasłużony Dla Archidiecezji Częstochowskiej abp Wacław Depo wyróżnił Izabelę Tyras, dyrektor Biura Prasowego @JasnaGóraNews za zaangażowanie na wielu polach służby dla częstochowskiego Kościoła i Jasnej Góry, działalność społeczną w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” i szerzenie wiedzy o Jasnej Górze także przez pracę dziennikarską.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jak podkreślił abp Wacław Depo, odznaczenie to jest przede wszystkim podziękowaniem za dotychczasowe zaangażowanie na wielu polach służby dla częstochowskiego Kościoła i Jasnej Góry, w tym pracy dziennikarskiej. - To podkreślenie współpracy i odpowiedzialności, ale jest to równocześnie zachęta, żeby jeszcze bardziej wzmóc swoje wysiłki, aby dla innych było to pociągające, że z wiarą związane jest świadectwo. Dlatego chcę podziękować Pani Izabeli Tyras za jej dotychczasowa służbę i wypraszać Boże błogosławieństwo przez przyczynę Matki Bożej – powiedział metropolita częstochowski.

- Matka Boża Jasnogórska jest także patronką arch. częstochowskiej. Wszystko co robię, zawodowo i społecznie, traktuję jako służbę właśnie Jej. Prowadzi mnie ten, który bezgranicznie Jej zawierzył bł. Prymas Wyszyński, który jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – powiedziała Izabela Tyras.

Podziel się cytatem

Izabela Tyras od 26 lat jest dziennikarzem, swoją pracę związała z Jasną Górą. Z wykształcenia jest magistrem historii. Przez 26 lat była redaktorem Radia Jasna Góra, a od maja 2021r. jest dyrektorem Biura Prasowego @JasnaGóraNews. Jest też m.in. korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Od 20 lat także jako przewodnicząca oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podejmuje szereg inicjatyw na polu społecznym, kulturalnym i oświatowym. Realizuje różne projekty adresowane do uczniów i nauczycieli, podejmując współpracę z instytucjami oświatowymi i edukacyjnymi, Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej. Szczególnym jej zainteresowaniem jest Jasna Góra, którą widzi także jako miejsce kształtowania uczuć patriotycznych i edukacji, gdzie nieustannie odbywają się „lekcje polskiego dziedzictwa”.

Reklama

Wśród przedsięwzięć znalazły się m.in.: zainicjowanie i powstanie w 2009 r. ścieżki edukacyjno- dydaktycznej "Zło dobrem zwyciężaj", obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na Jasnej Górze (2013r.), zorganizowanie konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji”.

Izabela Tyras była też jedną z inicjatorek głównych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze 4 listopada 2018 r., w ramach edukacyjnego projektu „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Niepodległa.

Od 15 lat jest inicjatorką i organizatorką Konkursu na Wieczernikową Choinkę oraz Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Od 23 lat jest koordynatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, w którym udział bierze co roku ok. 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z prawie 1,5 tys. szkół. Jego głównym celem jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego, które ma wymiar uniwersalny i jest tym co przemienia życie człowieka, ale daje też szansę na poznanie historii, kultury, języka. W ramach konkursu od 15 lat organizuje dla finalistów diecezjalnych z całej Polski Spotkanie Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Jest też zaangażowana w różne inicjatywy społeczne dotyczące historii w tym m.in. odsłonięcia w Częstochowie popiersia kpt. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc”, jednego z Żołnierzy Wyklętych, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej zbrojnej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce.

2022-08-16 09:37

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

mężczyzna

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Jak nie dać się zniewolić w codziennym życiu, jak walczyć o prawdę i wiarę, jak być silnym mężczyzną w rodzinie, w Kościele, w społeczeństwie i co to znaczy, że wolność równa się odpowiedzialność uczą się uczestnicy „Męskiego oblężenia Jasnej Góry”.

Mężczyźni zgromadzeni na Jasnej Górze w Dniu Ojca chcą szczególnie zwrócić uwagę na wielką potrzebę odzyskania odpowiedzialnych mężów i ojców. Jak podkreślają - Trzeba zawalczyć o promowanie odpowiedzialnych postaw. Wolność równa się odpowiedzialność.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję