Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Lato w mieście

Wakacje, a więc okres wolny od obowiązków szkolnych, powinien być dla dzieci czasem radosnym, beztroskim, wypełnionym dobrą zabawą i młodzieńczą energią.

[ TEMATY ]

Świdnica

Lato na Podwórku

Kalina Żaczek

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Temu przesłaniu hołdują animatorki, wolontariusze i wolontariuszki z Fundacji Ładne Historie, która już po raz siódmy realizuje w trakcie wakacji projekt Lato na podwórku. Inicjatywa odbywa się w czterech lokalizacjach na terenie Świnicy - na Osiedlu Zarzecze, Osiedlu Zawiszów, Osiedlu Młodych oraz w parku przy ul. Gdyńskiej i skierowana jest nie tylko do samych dzieci, ale również ich rodziców, dziadków i sąsiadów. Jak podkreślają organizatorzy, „Lato na podwórku” to przestrzeń, w której każdy jest mile widziany.

Troska czy beztroska?

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest (bez)troska rozumiana jako entuzjastyczny sposób patrzenia na świat, ciekawość tego co nowe oraz zachwyt nad małymi rzeczami, szczerość i otwartość, które zostały nienaturalnie przygaszone w dzieciach doświadczeniem nauki zdalnej. Organizatorzy pragną również zwrócić uwagę na niezmiernie ważny aspekt jakim jest troska o samego siebie i otaczający nas świat. Stąd nieoczywisty zapis hasła (bez)troska, który ma ukazać, że obie płaszczyzny są niezbędne i integralne, aby zatroszczyć się przede wszystkim o nadrzędną wartość jaką jest dzieciństwo.

Podwórko to jest to

Przez cykliczne spotkania organizatorzy pragną sprawić, aby podwórko odzyskało swoją dawną funkcję i stało się przestrzenią do wspólnych spotkań, zabawy, czy wymiany serdecznych gestów. Tworzenie małych ojczyzn sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, bycia u siebie, które budują odpowiedzialność za najbliższe otoczenie. Jak podkreśla Kalina Żaczek z Fundacji Ładne Historie chodzi również o dotarcie do odbiorców z ofertą kulturalną podaną w przystępny, zachęcający do interakcji sposób. Spotkania i gry plenerowe stanowią też atrakcyjną alternatywę dla urządzeń mobilnych i wykreowanej w nich wirtualnej rzeczywistości.

Dar dla każdego

Reklama

Punktem wieńczącym spotkania odbywające się w sierpniowe popołudnia było przedstawienie Dar od narodu orłów, które zostało wykonane przez aktorów i aktorki z Międzypokoleniowego Teatrzyku Podwórkowego. Autorką scenariusza jest Elżbieta Wilk, która wraz z Moniką Masłowską przygotowała i poprowadziła całą grupę. Fundacja Ładne Historie tworzy przestrzeń, w której chce się być. Jak zauważa animatorka Wiktoria Wolańska, która wcześniej wspomagała Fundację w wolontariacie, ludzie z Fundacji przyciągają do siebie i tworzą zgrany zespół, co przekłada się na autentyczność ich działań, a praca z dziećmi jest jej naturalnym wyborem, z którym chciałaby związać swoją przyszłość zawodową.

A może Skatepark?

Kolejną wakacyjną inicjatywą Fundacji są otwarte warsztaty sportowe dla dzieci i młodzieży SKATEPARK’22, które odbywają się na świdnickim skateparku od czerwca do końca sierpnia, gdzie pod okiem instruktorów uczestnicy zdobywają lub doskonalą nabyte umiejętności. Organizatorzy zapraszają do włączenia się w zabawy na świeżym powietrzu i poznawania nowych dyscyplin sportowych tj. skateboarding, jazda na hulajnodze czy rolkarstwo. Chodzi również o podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży podczas aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zwrócenie ich uwagi na dbałość o otaczającą przestrzeń.

2022-08-18 12:33

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto wyjść na podwórko

Niedziela świdnicka 30/2020, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

Lato na Podwórku

Hubert Gościmski

Uczestnicy „Lata na podwórku” wraz z aktorami z grupy teatralnej UTW-orki

Uczestnicy „Lata na podwórku” wraz z aktorami z grupy teatralnej UTW-orki

Fundacja Ładne Historie już po raz piąty organizuje w Świdnicy akcję „Lato na podwórku”.

Tegorocznym tematem przewodnim akcji jest przyszłość. Każdego roku spotyka się ona z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Zajęcia odbywają się na pięciu świdnickich podwórkach, w sumie jest to 50 spotkań podczas całych wakacji.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję