Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Wprowadzenie relikwii i poświęcenie obrazu Jezusa Miłosiernego

    Do kaplicy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Krakowie zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Siostry Faustyny.

Małgorzata Pabis

W kaplicy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Krakowie ks. Zbigniew Bielas poświęcił obraz Pana Jezusa Miłosiernego

W kaplicy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Krakowie ks. Zbigniew Bielas poświęcił obraz Pana Jezusa Miłosiernego

    Ksiądz Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach poświęcił obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Uroczystość została zorganizowana w czwartek 18 sierpnia w czasie obchodów 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu oraz dokładnie w 20. rocznicę beatyfikacji abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, której dokonał na krakowskich Błoniach św. Jan Paweł II.

    Siostry Franciszkanki niemal od samego początku włączyły się w przygotowywania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, a w minioną niedzielę w bazylice Bożego Miłosierdzia wraz z przedstawicielami całego świata wypowiedziały papieski Akt zawierzenia...

    W czwartek w samo południe do kaplicy domu prowincjalnego sióstr w Krakowie zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Siostry Faustyny. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Wprowadzenie relikwii św. Siostry Faustyny. Tej, która chciała być świętą i świętą została… Przychodzimy tutaj, do tej kaplicy, aby stanąć przy jej relikwiach, aby zaczerpnąć z jej świętości – mówił, przypominając zapisy Sekretarki Miłosierdzia z jej „Dzienniczka”, ukazujące jak bardzo pragnęła być świętą.

    Ksiądz Bielas odpowiedział na pytanie, czym jest świętość? - W chrześcijańskim rozumieniu świętość to nie cierpiętnictwo ani ucieczka od życia doczesnego – wyjaśniał i dodał: - To także nie perfekcyjność i taka doskonałość, jaka jest jedynie cechą Boga. Dojrzale rozumiana świętość to naśladowanie Chrystusa, który kocha i uczy kochać. Świętość to najpiękniejsza normalność, „zwyczajna miara życia chrześcijańskiego”, a święty to ktoś, kto przestał się wstydzić tego, co w nim najbardziej Boże, bo czyste, dobre, piękne i prawdziwe… Być świętym to istnieć w taki sposób, jaki Bóg zaproponował człowiekowi w raju. Święty to ktoś, kto świetnie radzi sobie z twardą rzeczywistością. To ktoś dobry i mądry jednocześnie. „Świętość jest szczególnym podobieństwem do Chrystusa. Jest podobieństwem przez miłość”.

Reklama

    Jak mówił rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Osiem Błogosławieństw to drogowskazy ukazujące kierunek życiowej drogi – trudnej, wymagającej, ale prowadzącej do prawdziwego szczęścia, drogi zdobywania świętości w zwyczajnej codzienności. - I to jest właśnie nasze chrześcijańskie zadanie: przemieniać zwyczajną rzeczywistość, w której na co dzień żyjemy i rozpalać w niej promienie nadzwyczajności. Kroczyć drogą Ośmiu Błogosławieństw wierząc, że kresem tej drogi jest NIEBO – miejsce wiecznej szczęśliwości, miejsce spotkania z tymi, którzy nas poprzedzili w drodze do domu Ojca – powiedział.

    Na koniec homilii ks. Bielas mówił jeszcze: - Niech więc świadectwo życia świętych umacnia nas w ziemskim pielgrzymowaniu. Wzywajmy ich wstawiennictwa w naszych potrzebach i zechciejmy się zapatrzeć w przykład ich życia. Pamiętajmy, że „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości. Święci wołają o świętość”.

    W czasie Mszy św. został poświęcony obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Ks. Zbigniew Bielas przypomniał objawienie Pana Jezusa w Płocku, w którym od św. Siostry Faustyny domagał się namalowania wizerunku. Podkreślił, że jest to naczynie do czerpania łask.

2022-08-19 13:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję