Reklama

Kościół

Ponad 2 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na ŚDM w Lizbonie; w październiku ruszą zapisy na wolontariat

Ponad 2 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na Światowe Dnia Młodzieży w Lizbonie; W październiku ruszy nabór na wolontariat. Wymagane jest ukończenie 18 lat i znajomość języka angielskiego na poziomie komunikacyjnym – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.

Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 10 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 30 lat.

Podziel się cytatem

"W naszym systemie zgłoszonych już jest ok. 60 grup z całej Polski, co daje liczbę ok. 2 tys. pielgrzymów. Każdego dnia dopisują się nowe grupy" – poinformował PAP ks. Tomasz Koprianiuk.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwań osób, które chcą pojechać na ŚDM do Lizbony przygotowujemy na naszej stronie interaktywną mapę z zaznaczeniem miejsc, gdzie trwają zapisy" – powiedział dyrektor KBO ŚDM. Zaznaczył, że w tych miejscach odbywają się także spotkania przygotowujące na ŚDM od strony duchowej.

Zapowiedział, że w październiku ruszą także zapisy na wolontariat podczas ŚDM w Lizbonie. Są trzy rodzaje wolontariatu: długoterminowy (long-term volunteers), średnioterminowy (medium-term volunteers) i krótkoterminowy (short-term volunteers).

Ks. Koprianiuk zaznaczył, że na wolontariat długoterminowy wybranych będzie 20 osób z całego świata, które podejmą pracę w Komitecie Lizbońskim od września br. do końca trwania ŚDM w Lizbonie.

"Są oni posłani przez KBO ŚDM, po uprzedniej rekrutacji. Jeśli chodzi o tę grupę lista została już zamknięta i z Polski zostały wydelegowane dwie osoby: Zuzanna Wichowska z Zalesia Górnego i Bartosz Placak z Krakowa" – poinformował.

Przekazał, że w październiku rozpocznie się nabór na wolontariat średnioterminowy i krótkoterminowy.

"Według wstępnych ustaleń wolontariat średnioterminowy rozpocznie się w marca 2023. Z Polski może wziąć w nim udział do 20 osób. Wolontariusze zostaną zakwaterowani w rodzinach, będą mieli zapewnione wyżywienie oraz transport środkami komunikacji miejskiej i kieszonkowe" – powiedział ks. Koprianiuk.

Poinformował, że chętni mogą zgłaszać się od października do grudnia b.r. drogą elektroniczną pod adres biuro@sdmpolska.pl.

Reklama

"Wolontariat krótkoterminowy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2023. Według szacunków weźmie w nim udział ok. 20 tys. osób z całego świata, w tym z Polski 500 młodych. Zapisy chętnych do tego rodzaju posługi w czasie ŚDM rozpoczniemy w październiku wraz rejestracją wolontariuszy średnioterminowych, z tym, że jeśli chodzi o tę grupę, to potrwają tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja" – zaznaczył dyrektor KBO ŚDM.

Wyjaśnił, że wolontariuszem może zostać osoba w wieku 18-35 lata. "Każdy z kandydatów na wolontariusza musi mieć certyfikat, wydany przez KBO ŚDM według specjalnego wzoru z użyciem kodu nadanego dla Episkopatu Polski. Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie komunikacyjnym. Mile widziana jest także znajomość języka portugalskiego i hiszpańskiego" - powiedział ks. Koprianiuk.

Do wolontariatu można zgłaszać się poprzez stronę www.sdmpolska.pl lub poprzez facebook Krajowego Biura Organizacyjnego, gdzie została utworzona grupa dla wolontariuszy.

W Polsce z ramienia KBO ŚDM za kierowanie pracami wolontariatu odpowiedzialna jest Dominika Łęczycka.

Centralne uroczystości inaugurujące ŚDM odbędą się w poniedziałek 1 sierpnia 2023 r. mszą św. We wtorek do Lizbony przybędzie papież Franciszek. Następnego dnia w poszczególnych grupach odbędą się wydarzenia poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.

"Przez cały tydzień młodzi uczestniczyć będą w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek" – powiedział ks. Koprianiuk.

ŚDM poprzedzi tzw. tydzień w diecezjach. Pielgrzymi z Polski spędzą go w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w: Porto, Coimbry, Lamego, Bragancy, Viany, Vila Real czy Bragi, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.

Reklama

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ jm/

2022-08-22 07:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: najbliższe trzylecie w sanktuarium pod znakiem przygotowań do ŚDM

Najbliższe trzy lata pracy duszpasterskiej sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie upłyną, zgodnie z planami rektoratu tego miejsca kultu, pod znakiem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzenie to odbędzie się w sierpniu 2023 r. w Lizbonie. Z powodu epidemii koronawirusa najbliższa edycja imprezy została przeniesiona z 2022 r

CZYTAJ DALEJ

155 lat temu urodził się Józef Piłsudski

2022-12-05 06:30

commons.wikimedia.org, Adobe Stock

155 lat temu, 5 grudnia 1867 r., urodził się Józef Piłsudski. "Odwołując się do Słowackiego, uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia" - mówił prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW.

„Przez jednych uwielbiany, przez innych zajadle zwalczany, był niewątpliwie marszałek główną postacią w dziejach Polski międzywojennej. Jego wieloletnia bezkompromisowa walka o niepodległość, czołowa rola, jaką odegrał w odrodzeniu Polski, a później jako Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny w wojnie z Rosją Radziecką, stanowiły zasługi, których nikt nie mógł kwestionować” – pisał o Józefie Piłsudskim historyk prof. Wojciech Roszkowski. Postać naczelnika, marszałka i twórcy Legionów Polskich wciąż stanowi jeden z głównych punktów odniesienia w polskiej pamięci historycznej.

CZYTAJ DALEJ

To już czas! [Wywiad]

2022-12-05 10:03

ks. Marcin Milian

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Adwent jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W kościołach planuje się przygotowanie szopek bożonarodzeniowych i innych dekoracji. O podjęciu działań w tej kwestii opowiada ks. Marcin Milian, wikariusz parafii św. Anny we Wrocławiu - Praczach Odrzańskich.

ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego robimy dekoracje w kościołach?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję