Reklama

Franciszek

Franciszek: niech nie zabraknie pragnienia Ewangelii

Franciszek przyjął dzisiaj na audiencji wiernych z diecezji Lodi na północy Włoch. Podkreślając swoje związki z tym regionem, Ojciec Święty poprosił zebranych o wierność korzeniom jak i kreatywne podążanie ku przyszłości w zmieniającym się świecie. „Niech na tej ziemi nigdy nie zabraknie pragnienia Ewangelii oraz mężczyzn i kobiet zdolnych do dawania jej wszystkim z radosnym świadectwem” – powiedział papież.

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek wśród ministrantów

Papież Franciszek wśród ministrantów

Diecezja Lodi znajduje się w Lombardii, w regionie, który w marcu 2020 r. został objęty czerwoną strefą na początku pandemii. Franciszek podziękował zaangażowanym w walkę z koronawirusem. „Byliście przykładem. Znakiem, który przekazujecie jest wspólnota, która chce razem zacząć od nowa, ceniąc przeżyte doświadczenia, wykorzystując talenty, które ujawniły się w najtrudniejszych momentach próby” – powiedział papież.

Ojciec Święty w przemówieniu odwołał się do dwóch postaci, które są związane z diecezją Lodi, a z którymi łączy go osobista więź: o. Enrico Pozzoliego oraz św. Franciszki Ksawery Cabrini.

Pierwszy, jako salezjanin wyjechał do Argentyny, gdzie zaprzyjaźnił się z rodziną włoskich imigrantów Bergoglio. Ochrzcił małego Jorge oraz pomógł jego rodzicom zaakceptować decyzję syna o wstąpieniu do zakonu. „Człowiek mądry, dobry, pracowity; apostoł konfesjonału, miłosierny, umiejący słuchać i dawać dobre rady. Jesteśmy w pewnym sensie spokrewnieni, nie przez krew, nie. Nić, która nas łączy jest o wiele silniejsza i bardziej święta, bo ma związek z chrztem!” – powiedział papież.

Reklama

Z kolei św. Franciszka Cabrini, założycielka Sióstr Misjonarek Najświętszego Serca jest patronką migrantów. „Jestem synem migrantów: Dziś chcę wyrazić wam mój podziw i wdzięczność dla tej kobiety, która - wraz z bp. [Janem Chrzcicielem] Scalabrinim - jest świadkiem bliskości Kościoła wobec migrantów: jej charyzmat jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek! Proszę o jej wstawiennictwo, aby wasza wspólnota diecezjalna była zawsze uważna na znaki czasu i czerpała z miłości Chrystusa odwagę do przeżywania misji w dzisiejszych czasach” – stwierdził Ojciec Święty.

„Ojciec Pozzoli, a zwłaszcza św. Cabrini przypominają nam, że ewangelizacja dokonuje się zasadniczo poprzez świętość życia, dawanie świadectwa miłości w czynach i w prawdzie (por. 1 J 3, 18). Tak też odbywa się przekazywanie wiary w rodzinach, poprzez proste i przekonane, szczere świadectwo. Myślę o dziadkach i babciach, którzy przekazują wiarę przykładem i mądrością swoich rad. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś świat się zmienił, wręcz zmienia się nieustannie. Trzeba szukać nowych dróg, nowych metod, nowych języków. Bo wiara musi być przekazywana «w dialekcie», zawsze, w żaden inny sposób. Dziadkowie, ojciec, matka... Wiara musi być przekazywana w dialekcie. Wysoka droga pozostaje jednak ta sama: droga świadectwa, życia kształtowanego przez Ewangelię. Sobór Watykański II wskazał nam tę drogę, a Kościoły partykularne są wezwane do kroczenia nią z postawą wychodzącą, z misyjnym nawróceniem, które obejmuje wszystkich i wszystko. Obecnie podróż synodalna ma pomóc całemu Ludowi Bożemu wzrastać w tym istotnym wymiarze bycia Kościołem: chodzenia razem, słuchania się nawzajem, w różnorodności charyzmatów i posług, pod przewodnictwem Ducha Świętego, który tworzy harmonię i jedność. Zachęcam was, byście kontynuowali waszą drogę, wierni swoim korzeniom i otwarci na świat, z mądrością i cierpliwością rolników i kreatywnością rzemieślników; zaangażowani w opiekę nad ubogimi i troskę o ziemię, którą Bóg nam powierzył” - powiedział Franciszek.

2022-08-26 16:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc według piątej Ewangelii

Ziemia Święta jest nazywana Piątą Ewangelią, ponieważ dopełnia opisy biblijne. Jak więc świętuje się Wielkanoc w miejscach, gdzie wypełniły się misteria naszego zbawienia? Kto i co jest tam obecnie?

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję