Reklama

Franciszek

Franciszek: niech nie zabraknie pragnienia Ewangelii

Franciszek przyjął dzisiaj na audiencji wiernych z diecezji Lodi na północy Włoch. Podkreślając swoje związki z tym regionem, Ojciec Święty poprosił zebranych o wierność korzeniom jak i kreatywne podążanie ku przyszłości w zmieniającym się świecie. „Niech na tej ziemi nigdy nie zabraknie pragnienia Ewangelii oraz mężczyzn i kobiet zdolnych do dawania jej wszystkim z radosnym świadectwem” – powiedział papież.

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek wśród ministrantów

Papież Franciszek wśród ministrantów

Diecezja Lodi znajduje się w Lombardii, w regionie, który w marcu 2020 r. został objęty czerwoną strefą na początku pandemii. Franciszek podziękował zaangażowanym w walkę z koronawirusem. „Byliście przykładem. Znakiem, który przekazujecie jest wspólnota, która chce razem zacząć od nowa, ceniąc przeżyte doświadczenia, wykorzystując talenty, które ujawniły się w najtrudniejszych momentach próby” – powiedział papież.

Ojciec Święty w przemówieniu odwołał się do dwóch postaci, które są związane z diecezją Lodi, a z którymi łączy go osobista więź: o. Enrico Pozzoliego oraz św. Franciszki Ksawery Cabrini.

Pierwszy, jako salezjanin wyjechał do Argentyny, gdzie zaprzyjaźnił się z rodziną włoskich imigrantów Bergoglio. Ochrzcił małego Jorge oraz pomógł jego rodzicom zaakceptować decyzję syna o wstąpieniu do zakonu. „Człowiek mądry, dobry, pracowity; apostoł konfesjonału, miłosierny, umiejący słuchać i dawać dobre rady. Jesteśmy w pewnym sensie spokrewnieni, nie przez krew, nie. Nić, która nas łączy jest o wiele silniejsza i bardziej święta, bo ma związek z chrztem!” – powiedział papież.

Reklama

Z kolei św. Franciszka Cabrini, założycielka Sióstr Misjonarek Najświętszego Serca jest patronką migrantów. „Jestem synem migrantów: Dziś chcę wyrazić wam mój podziw i wdzięczność dla tej kobiety, która - wraz z bp. [Janem Chrzcicielem] Scalabrinim - jest świadkiem bliskości Kościoła wobec migrantów: jej charyzmat jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek! Proszę o jej wstawiennictwo, aby wasza wspólnota diecezjalna była zawsze uważna na znaki czasu i czerpała z miłości Chrystusa odwagę do przeżywania misji w dzisiejszych czasach” – stwierdził Ojciec Święty.

„Ojciec Pozzoli, a zwłaszcza św. Cabrini przypominają nam, że ewangelizacja dokonuje się zasadniczo poprzez świętość życia, dawanie świadectwa miłości w czynach i w prawdzie (por. 1 J 3, 18). Tak też odbywa się przekazywanie wiary w rodzinach, poprzez proste i przekonane, szczere świadectwo. Myślę o dziadkach i babciach, którzy przekazują wiarę przykładem i mądrością swoich rad. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś świat się zmienił, wręcz zmienia się nieustannie. Trzeba szukać nowych dróg, nowych metod, nowych języków. Bo wiara musi być przekazywana «w dialekcie», zawsze, w żaden inny sposób. Dziadkowie, ojciec, matka... Wiara musi być przekazywana w dialekcie. Wysoka droga pozostaje jednak ta sama: droga świadectwa, życia kształtowanego przez Ewangelię. Sobór Watykański II wskazał nam tę drogę, a Kościoły partykularne są wezwane do kroczenia nią z postawą wychodzącą, z misyjnym nawróceniem, które obejmuje wszystkich i wszystko. Obecnie podróż synodalna ma pomóc całemu Ludowi Bożemu wzrastać w tym istotnym wymiarze bycia Kościołem: chodzenia razem, słuchania się nawzajem, w różnorodności charyzmatów i posług, pod przewodnictwem Ducha Świętego, który tworzy harmonię i jedność. Zachęcam was, byście kontynuowali waszą drogę, wierni swoim korzeniom i otwarci na świat, z mądrością i cierpliwością rolników i kreatywnością rzemieślników; zaangażowani w opiekę nad ubogimi i troskę o ziemię, którą Bóg nam powierzył” - powiedział Franciszek.

2022-08-26 16:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: kard. Brenes wzywa do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych

[ TEMATY ]

Nikaragua

papież Franciszek

więźniowie

Kard. Leopoldo Brenes zaapelował o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych aresztowanych przez reżim prezydenta Daniela Ortegi w Nikaragui. Arcybiskup Managui zwrócił się do władz, aby rozpoczęły działania na rzecz pokoju.

Dokładna liczba tych, którzy pozostali w więzieniu, nie jest znana. Zdaniem lokalnych źródeł jest ich jeszcze wielu, a groźby wobec przywódców opozycji nie tylko w ostatnim czasie nie zmalały, ale wręcz się nasiliły.

CZYTAJ DALEJ

Stypendyści FDNT z całej Polski przyjadą do Zielonej Góry

2022-11-29 13:52

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum Aspektów

Dziś w Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z władzami miasta i diecezji w sprawie przyszłorocznego obozu młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który będzie miał miejsce w lipcu w Zielonej Górze.

Obóz dla stypendystów fundacji to – jak mówi prezydent Janusz Kubicki – bardzo dobra okazja do tego, by od jak najlepszej strony pokazać miasto młodym ludziom, którzy przybędą z całej Polski.  - To zawsze jest powód do radości, kiedy przyjeżdżają młodzi ludzie, którzy pokazują jak można się dobrze bawić, wspólnie spędzać czas, a my przy tej okazji mamy możliwość zaprezentować im walory miasta – przyznaje włodarz.

CZYTAJ DALEJ

Kobiece warsztaty

2022-11-30 10:44

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyły się pierwsze bezpłatne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

- Spotkania mają na celu pomoc mamom dorastających córek w przygotowaniu się do rozmów na ważne tematy, takie jak: dojrzewanie, płodność, piękno, kobiecość. Warsztaty prowadzą dyplomowane nauczycielki naturalnych metod rozpoznawania płodności, mamy córek: Maria Brzozowska i Katarzyna Jasiewicz – wyjaśnia ks. Rafał Mocny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję