Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Krzyż najgłębszym wyrazem solidarności

Abp Marek Jędraszewski w 42. rocznicę porozumień gdańskich przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu. W czasie homilii podkreślił, że przesłaniem dzisiejszej uroczystości jest wezwanie, by bronić i nieustannie tworzyć ciągle na nowo prawdziwą solidarność międzyludzką, której najgłębszym wyrazem jest krzyż.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Arch. Krakowska

Odnosząc się w czasie homilii do uzdrowienia teściowej Piotra i innych mieszkańców Kafarnaum, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na wielką batalię Chrystusa o człowieka i jego dobro. Metropolita podkreślił, że decydująca batalia o człowieka rozegrała się na krzyżu i w noc Zmartwychwstania.

Arcybiskup przywołał też symboliczne wydarzenie, które miało miejsce bezpośrednio przed dzisiejszą uroczystością – liczne poczty sztandarowe „Solidarności”, przed wejściem do katedry wawelskiej, oddawały cześć skłaniając się przed pomnikiem św. Jana Pawła II. W tym kontekście metropolita nazwał papieża Polaka człowiekiem, który w „decydujący sposób przyczynił się do powstania „Solidarności”.

Arcybiskup w swoich rozważaniach pokazał, jak Pan Bóg posługiwał się Janem Pawłem II i jak on, będąc otwartym na Boże natchnienia, coraz bardziej rozumiał na czym polega godność człowieka pracy i jak nierozerwalnie związana jest z krzyżem Jezusa. Metropolita przywołał m.in. fragment „Daru i tajemnicy” Jana Pawła II, w którym opisywał swoje doświadczenia i spotkania z robotnikami w czasie swoich studiów i pracy w kamieniołomie.

Abp Jędraszewski opisał też wydarzenia z 1960 r. i obronę krzyża w Nowej Hucie. Zwrócił uwagę, że ówczesny biskup Karol Wojtyła upomniał się o robotników, którzy „sens swojej pracy widzieli w krzyżu, dlatego gotowi byli go bronić”. – Ci ludzie pokazali, że ich ręce są i do pracy, i do krzyża – mówił abp Marek Jędraszewski nawiązując do poezji Karola Wojtyły. Przypomniał, że krzyż pozostał na swoim miejscu, a kilka lat później wybudowano Arkę Pana – pierwszy nowohucki kościół.

Arcybiskup przywołał homilię Jana Pawła II wygłoszoną 9 czerwca 1979 r. w Mogile. Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty mówił wówczas o „krzyżu, jako wyznaczniku człowieka ciężkiej pracy i samej ludzkiej pracy”.

Odwołując się do wydarzeń z sierpnia 1980 r., metropolita krakowski stwierdził, że wówczas Stocznia Gdańska stała się kolejną odsłoną batalii o godność człowieka pracy. Zwrócił uwagę na wystrój sali BHP, gdzie na ścianie wisiały obok siebie biały orzeł, krzyż, sztandar Polski i napis „Solidarność”. Przypomniał także kolejki robotników ustawiające się do spowiedzi oraz obrazy Matki Bożej i Jana Pawła II wiszące na bramie stoczni. Zaznaczył, że postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego dopominały się o wolność, solidarność i godność ludzi pracy. – Nie byłoby tego Gdańska, tych Porozumień, tego powiewu nadziei bez rozumienia przesłania, jakie zostawił Jan Paweł II zwłaszcza tutaj, w Mogile, w 1979 r. – mówił abp Marek Jędraszewski. Dodał, że papieska encyklika Laborem exercens – o godności ludzkiej pracy, ukazała się 14 września 1981 r. – w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Reklama

– Chrystus i Jego krzyż nadaje sens ludzkiej pracy – mówił metropolita podkreślając, że przesłaniem dzisiejszej uroczystości jest wezwanie, by bronić i nieustannie tworzyć ciągle na nowo prawdziwą solidarność międzyludzką, której najgłębszym wyrazem jest krzyż. – W krzyżu objawiła się w sposób jedyny i niepowtarzalny solidarność Boga z losem człowieka, dla dobra tego człowieka – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że dziś solidarność przybiera różne kształty, a jednym z nich jest solidarność Polaków z Ukrainą.

Abp Marek Jędraszewski wyraził też życzenie, by NSZZ „Solidarność” pozostał w swoim przesłaniu ideowym prawdziwie chrześcijański, to znaczy „związany z tajemnicą krzyża”.

Arcybiskup zakończył fragmentem homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r. Metropolita krakowski dołączył się do prośby Ojca Świętego, aby nigdy na wzgardzić „Miłością, która jest „największa”, która się wyraziła przez krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu”.

2022-08-31 21:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: biskupi w obronie abp. Jędraszewskiego

[ TEMATY ]

Rzeszów

abp Marek Jędraszewski

Artur Stelmasiak/Niedziela

Piętnastu arcybiskupów i biskupów obecnych 28 grudnia na spotkaniu świątecznym w Rzeszowie, skierowało do abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, otwarty list poparcia i solidarności. „Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków jakie musi znosić Obrońca Prawdy ewangelicznej” – napisali hierarchowie podkreślając, że „zawsze godną chwały jest rzeczą opowiadanie się po stronie antropologii chrześcijańskiej, która w człowieku widzi obraz samego Boga”.

List podpisali: abp Adam Szal, bp Jan Wątroba, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Wacław Depo, abp Józef Michalik, bp Marian Rojek, bp Stanisław Jamrozek, bp Kazimierz Górny, abp Stanisław Nowak, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Andrzej Jeż, bp Jan Śrutwa, bp Mariusz Leszczyński, bp Andrzej Przybylski oraz bp Edward Białogłowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: trwa III wojna światowa, potrzeba zdecydowanych działań

2022-11-25 15:53

[ TEMATY ]

wojna

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.

Ojciec Święty zauważa, że żyjemy w okresie wielkich konfliktów, które zdają się negować postawę zaufania do innych, podtrzymywaną przez poczucie bezpieczeństwa i pokoju. Pomyślmy – pisze Papież – o wielu trwających konfliktach na całym świecie i wynikającej z nich biedzie, cierpieniu, niewinnych ofiarach, dzieciach pozbawionych przyszłości. Jest to ponury scenariusz, który wymaga zdecydowanej interwencji i pracy naprawczej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: specjalny pokaz filmu „Prorok” o Prymasie Wyszyńskim

2022-11-26 08:11

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

Mat.prasowy

- Siła jest w jedności narodu i tego uczył nas Prymas Wyszyński. Ten człowiek pojednania byłby nam i dzisiaj bardzo potrzebny w naszym w podzielonym społeczeństwie - powiedział Michał Kondrat reżyser filmu „Prorok”. Specjalny pokaz obrazu o Prymasie Wyszyńskim, jego walce o godność i prawa Polaków w okresie terroru komunistycznego, odbył się dziś na Jasnej Górze. Spotkanie z reżyserem i projekcja filmu miały miejsce w symbolicznym i wymownym Bastionie św. Barbary, gdzie upamiętniona jest „Golgota Wschodu” i gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. Organizatorem była Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego patronem jest bł. Prymas Wyszyński.

Kadry do filmu „Prorok” powstały też na Jasnej Górze, którą ukochał i przekształcił w duchową stolicę Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję